Autorkino festivālā aicina iepazīt Vima Vendersa daiļradi

0 Komentāru
Autorkino festivālā aicina iepazīt Vima Vendersa daiļradi
Foto: AFP/ LETA

No šodienas, 28. novembra, līdz 30. novembrim kinoteātrī Splendid Palace notiks Autorkino festivāls, kurā būs iespēja iepazīt vācu kinorežisora Vima Vendersa daiļradi, informē SIA Rīgas nami pārstāve Liene Pētersone.

Kino pasaulē Vimu Vendersu (Wim Wenders, 1945) pamatoti dēvē par dzīvo klasiķi, viņš joprojām ir nerimtīgā radošā procesā un darbojas arī kā Eiropas kino vienotājs – Venderss ir ilggadējs Eiropas Kinoakadēmijas prezidents. Decembrī režisors ieradīsies Rīgā, lai piedalītos Eiropas Kinoakadēmijas balvas pasniegšanas ceremonijā, kas pirmo reizi notiks Rīgā.

Neilgi pirms Eiropas Kinoakadēmijas notikumiem Rīgā kinoteātris Splendid Palace un Kinoskola aicina plašāk iepazīt V. Vendersa filmas, no kurām liela daļa tiek uzskatītas par XX gs. klasiku.

V. Venderss ir viens no tās paaudzes pārstāvjiem, kas 60. gadu otrajā pusē ienāca Vācijas kino ar savu balsi, savu neatkārtojamo intonāciju un radošo rokrakstu. V. Venderss un viņa laikabiedri – Verners Hercogs, Rainers Verners Fasbinders u. c. – piedāvāja novatorisku skatījumu gan uz Vācijas vēsturi, gan tām estētiskajām un komerciālajām tradīcijām, kas Vācijas kino valdīja pēc Otrā pasaules kara. Līdzīgi kā Francijas jaunā viļņa pārstāvji, arī vācu jaunais kino, it īpaši V. Venderss, atbalstu un inspirāciju meklēja un atrada plašākos kultūras kontekstos, vispirms jau amerikāņu kino plašumos – tā oriģinālākajos autoros un kanoniskajos žanros, piemēram, road movie.

Amerikas elpa ir jūtama daudzās V. Vendersa filmās, kurās ASV kino raksturīgie motīvi ir pārfrāzēti Eiropas autorkino valodā. Alise pilsētās (1974), Amerikāņu draugs (1977), Parīze, Teksasa (1984) u.c. – tās ir eiropeiski amerikāniskās V. Vendersa filmas.

Viņš radījis arī vienu no sava laika trāpīgākajām poētiskajām filmām, kas sakņota traģiskajā Vācijas vēsturē, – filma Debesis par Berlīni (1987), kurā mūra sašķeltajā Berlīnē ir nolaidies eņģelis, lai taptu par cilvēku, XX gs. 80.–90. gados kļuva par estētisku un sociālpolitisku satricinājumu.

V. Venderss joprojām strādā daudz un intensīvi, azartiski eksperimentējot ar jaunajām tehnoloģijām. 2011. gadā iznāca viņa izcilā 3D filma Pīna, kas veltīta horeogrāfei Pīnai Baušai. Šogad pasaules lielajos festivālos izrādītas divas viņa dokumentālās filmas, un arī decembrī Rīgā režisors ieradīsies teju no filmēšanas laukuma.

Festivālā pirms katras V. Vendersa filmas būs iespēja noklausīties kinokritiķu Viktora Freiberga, Dairas Āboliņas, Ditas Rietumas un Anitas Uzulnieces īslekcijas.

Autorkino festivālu rīko Kinoskola sadarbībā ar Splendid Palace, SIA Rīgas nami un Gētes institūtu Rīgā.

Autorkino festivāla Debesis pār Vimu Vendersu programma:

Piektdien, 28. novembrī,
Lielā zāle
18.00 Atklāšana
Parīze, Teksasa/ Paris, Texas
Lektore Dita Rietuma

Sestdien, 29., novembrī,
Mazā zāle
14.00 Par kādu, kurš devās projām – Vima Vendersa agrīnie gadi/ Von Einem Der Auszog – Wim Wender’s Frühe Jahre
Lektors Viktors Freibergs
16.30 Alise pilsētās/ Alice In Den Städten
Lektors Viktors Freibergs
19.00 Amerikāņu draugs/ Der Amerikanische Freund
Lektors Dāvis Sīmanis

Svētdien, 30. novembrī
Mazā zāle
14.00 Debesis pār Berlīni/ Der Himmel Über Berlin
Lektore Daira Āboliņa
16.30 Neklauvē/ Don’t Come Knocking
Lektore Dita Rietuma
19.00 Tālu Prom, Tik Tuvu!/ In Weiter Ferne, So Nah!
Lektore Anita Uzulniece

0 Komentāru