Riga IFF izziņo programmu un uzsāk biļešu tirdzniecību

0 Komentāru
Riga IFF izziņo programmu un uzsāk biļešu tirdzniecību
Publicitātes foto

Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) laikā no 2. līdz 12. decembrim 139 seansos būs iespēja noskatīties vairāk nekā 150 latviešu un Eiropas jaunāko un aktuālāko filmu, kā arī nozīmīgu kino darbu retrospektīvu. Filmu skaitā iekļuvušas gan Eiropas Kinoakadēmijas balvai virzītas filmas, gan nacionālā filmu festivāla balvai Lielais Kristaps nominētās filmas un Panorāmas skate, informē festivāla pārstāvis Kaspars Beķeris.

No šodienas, 27. novembra, visās Biļešu servisa kasēs nopērkamas kinobiļetes uz gada grandiozāko kino notikuma – Rīgas Starptautiskā kino festivāla filmām. Detalizēta filmu programma pieejama festivāla mājaslapā rigaiff.lv.

Draudzīga biļešu politika

Kinoteātros, kuros tiek izrādīta Riga IFF programma – Splendid Palace, K.Suns un Kino Citadele –, biļetes pieejamas dažādās cenu kategorijās: uz Lielā Kristapa filmām biļetes cena ir 3,50 eiro, vakara filmas pieejamas par 6,00 eiro, bet ArtDocFest/Riga dokumentālo filmu programma kinoteātrī K.Suns, kā arī dienas seansi visos kinoteātros – 4,50 eiro. Skolēni, studenti un pensionāri filmas varēs apmeklēt par 3,50 eiro. Bērniem līdz 5 gadu vecumam ieeja bez maksas. Biļetes nopērkamas no 27. novembra bilesuserviss.lv un kinoteātru kasēs. Atgādinām, ka iegādātos festivāla abonementus pret biļetēm varēs samainīt kinoteātra Splendid Palace biļešu kasē no 27. novembra.

Latvijas pirmizrādes

Ievērības cienīgs ir fakts, ka Rīgas Starptautiskā kino festivāla laikā notiks vairāku Latvijas filmu pirmizrādes. Viena no tām ir arī festivāla atklāšanas filma – Herca Franka pirms vairāk nekā desmit gadiem iesāktās filmas Baiļu robeža pirmizrāde, filmu pabeigusi līdzrežisore Marija Kravčenko. Citu vietējo filmu pirmizrāžu sarakstā – režisora Didža Eglīša Vēsā mierā, Staņislava Tokolova Mazliet ilgāk, Ivara Zviedra Homo Ludens, Latvijas pirmizrādes – Jurģa Krāsona Seja, Lizetes Murovskas Vakars uz ezera un Veras Glagoļevas Divas sievietes. Pirmizrādi piedzīvo arī Vladislava Ščepina filma Svina migla vai man grūti atzīties mīlestībā.

Festivāla īpašais seanss 5. decembrī būs veltīts nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvas par mūža ieguldījumu Latvijas kino mākslā laureātiem režisoram un operatoram Ivaram Seleckim un montāžas režisorei Maijai Seleckai ar filmu Nāc lejā, bālais mēness, kurai šagad aprit 20 gadu.

Kaņepes Kultūras centrā būs skatāma studentu filmu programma.

Lielā Kristapa filmas

No 2. līdz 11. decembrim Riga IFF ietvaros nacionālais filmu festivāls Lielais Kristaps piedāvās noskatīties pēdējo divarpus gadu laikā veidotās Latvijas filmas. Kinoeksperti jau atzīmējuši – gan konkursa, gan panorāmas filmu programma šogad būs ļoti spēcīga. Festivāla laikā Latvijas filmas skatīsies Lielais Kristaps žūrija un piešķirs balvas. 11. decembrī notiks festivāla apbalvošanas ceremonija. Savu vērtējumu par filmām varēs sniegt arī skatītāji, balsojot uzreiz pēc filmu seansiem. Kā festivāla īpašais jaunums ir skatītāju balva Lielais Kristaps arī kādai no labākajām Eiropas filmām.

Līva Ulmane klātienē un izstādē

Riga IFF goda viešņa Līva Ulmane uz festivālu atvedusi savu jaunāko filmu režisores statusā Jūlijas jaunkundze un teiks īsu uzrunu arī pirms filmas seansa 11. decembrī, bet dienu vēlāk – 12. decembrī – slavenā aktrise būs satiekama diskusijā, kuras laikā atbildēs arī uz skatītāju jautājumiem. Par godu Līvas Ulmanes un Ingmara Bergmana sadarbībai mūža garumā Rīgas Starptautiskais kino festivāls sadarbībā ar Norvēģijas Filmu institūtu piedāvā arī izstādi Līva un Ingmars, kas kino Splendid Palace apskatāma no 2. decembra.

Programma ArtDocFest/Riga

Tikpat interesanta solās būt arī Krievijas prestižākā dokumentālo filmu festivāla ArtDocFest uz Latviju atvestā programma ArtDocFest/Riga. Festivāls pazīstams ar savu brīvdomību un atklāto vēršanos pret Krievijas oficiālo politiku (šā iemesla dēļ 2014. gadā Krievijas Kultūras ministrija atteikusi festivālam finansējumu), taču festivāla pārstāvji cerīgi raugās nākotnē arī Eiropas virzienā un šogad sākuši sadarbību ar Rīgas Starptautisko kino festivālu. Šogad Rīgā viesosies ArtDocFest direktors, režisors Vitālijs Manskis, kas atvedis pērnā gada starptautiski ievēroto filmu Caurule.

Rīgā ieradīsies arī vairāki citi ArtDocFest/Riga programmā izrādīto filmu režisori. Latvijas skatītāji seansos varēs klātienē satikt režisoru Madinu Mustafinu pirms viņa filmas Vēl mazliet, draņķi!, Romanu Bondarčuku ar filmu Maskava-Kijeva un režisoru Mēli Muhu, kas Riga IFF ierodas ar filmu PMR.

Kino bērniem un jauniešiem

Ļoti nozīmīga pie Holivudas ražojumiem pieradušo Latvijas jaunāko skatītāju kino gaumes dažādošanai rādās būt Riga IFF Ziemeļvalstu bērnu un jauniešu filmu programma. Arī uz šīm filmu Latvijas pirmizrādēm būs ievērības cienīgi viesi. Piemēram, Esbens Tofts Jakobsens, kas izrādīs savu filmu Trusēna brauciens pie spalvu karaļa.

Izrādīšanai Rīgā atlasītās filmas ir iemantojušas atzinību kā starptautiskajā festivālu vidē. Tā, piemēram, viena no zīmīgākajām programmas lentēm ir zviedru rakstnieka un pazīstamā režisora Lūkasa Modisona jaunākā filma Mēs esam labākās!, kas tika izvirzīta Eiropas Kinoakadēmijas balvas nominācijai. Tāpat programmā arī viena no mūsdienu Islandes zīmīgākā režisora Ragnara Bragasona jaunākā filma Metāliste un Somijas izvirzītā kandidāte Oskaram – Ulrikas Bengtas Māceklis. Pirmo reizi uz vietējiem kinoekrāniem būs skatāma arī Dānijas un Jaunzēlandes kopražojumā tapusī vizuāli izsmalcinātā pieaugšanas drāma Ziloņa smagumā, kas tapusi Larsa fon Trīra dibinātajā filmu studijā Zentropa.

2 Annas un Rīgas Kino muzejs

Filmu festivāls 2 Annas parūpējies arī par pērn Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominēto īsfilmu programmu un lielisko filmu izlasi – Latvijas kinovēstures robežpārkāpēji – pirmie, drosmīgākie, radošākie un pārgalvīgākie, katrs savā laikā. Programma Latvijas robežpārkāpēji ir veidota kā ieskats Latvijas kinovēstures desmitgadēs, katrā no tām atrodot kādu izcilu parādību, kas tobrīd satricinājusi laikabiedru apziņu ar revolucionāriem meklējumiem formā vai saturā, ideoloģijas vai morāles jautājumos.

Pirmā Rīgas Starptautiskā kino festivāla ietvaros LKA Rīgas Kino muzejs 6. decembrī kino Splendid Palace (Elizabetes ielā 61) piedāvā īpašu notikumu – filmu programmu, ko izveidojis Britu Filmu institūts, raksturojot tipisku 1914. gada kino seansu.

Par Rīgas Starptautiskā kino festivāla industrijas sadaļu rūpējas Nacionālais kino centrs un filmu festivāls 2 Annas.

Aktivitātes profesionāļiem

Riga Meetings ir Nacionālā Kino centra piedāvājums decembra kino aktivitāšu ietvaros – lekciju un meistarklašu cikls kino profesionāļiem un studentiem, kā arī ikvienam interesentam. Pasākuma ietvaros tiks demonstrēta arī filmu programma. Riga Meetings notiks no 9. līdz 13. decembrim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā un kinoteātrī Splendid Palace. 9. decembrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē aizsāks Igaunijas un Lietuvas spēlfilmu skate. 10.decembrī LNB notiks FIPRESCI konference Latvijas nacionālais kino Eiropas kino kontekstā, kurā piedalīsies vadošie filmu teorētiķi, šajā datumā tiek atklāts arī Riga Meetings meistarklašu cikls profesionāļiem. Ar lekciju par jaunāko tehnoloģiju uzmantošanu kino LNB 11. decembrī uzstāsies viens nozīmīgākajiem inovatoriem un Eiropas autorkino pārstāvjiem – vācu režisors Vims Venderss (Wim Wenders).

Savukārt European Script Meeting no 10. līdz 14. decembrim Rīgā pulcēs starptautiskus kinoscenāristus, režisorus un producentus, lai jaunos filmu projektus ievirzītu ceļā uz iespējamiem nākotnes kopražojumiem.

0 Komentāru