Progresīvie islandiešu šamaņi Sólstafir koncertēs Rīgā

0 Komentāru
Progresīvie islandiešu šamaņi Sólstafir koncertēs Rīgā
Foto: Timo Isoaho

Islandes muzikālās skatuves fenomens – grupa Sólstafir devusies Eiropas koncerttūrē, kuras ietvaros apmeklēs arī Baltijas valstu galvaspilsētas. Grupa ar divu stundu ilgu programmu 12. februārī uzstāsies klubā Melnā piektdiena, informē ALT Events pārstāvis Vaidas Voronavičius.

Uz modernās alternatīvās skatuves, kad, šķiet, viss jau ir izmēģināts un piedzīvots, unikāls skanējums ir reta parādība. Taču Sólstafir radošajai darbībai šāds trūkums pilnībā nedraud. Teju divas desmitgades ilgstošajā karjerā četrotnei no Reikjavikas ir izdevies ne tikai salauzt smagās mūzikas kanonus, bet arī kopumā izlauzties no jebkādiem mūzikas žanru rāmjiem.

Sólstafir radošā evolūcija ir iespaidīga. Sākuši kā vikingmetāla un blekmetā pārstāvji, līdz ar katru albumu islandieši no vienas puses attālinājās no saviem sākumavotiem, bet no otras puses – kā magnēts pievilka arvien vairāk jauninājumu, tajā pat laikā saglabājot individuālu skanējumu, ziemeļniecisku melanholiju, islandiešu “kosmiskumu”, hipnotizējošu misticismu. Grupas progresu var pielīdzināt Ulver un Katatonia radošās darbības pavērsieniem – arī Sólstafir pēc debitēšanas uz metāla mūzikas skatuves pēc kāda laika pilnībā pārkāpa jebkādas tradicionālās smagās mūzikas robežas.

Vislabāk pāreju uz pilnīgi jaunu muzikalitātes līmeni atspoguļo jaunākais Sólstafir albums Ótta (2014). Tas daudzu kritiķuprāt ir grupas radošās darbības kulminācija, kas liecina par māku pilnveidoties un spēju atrast jaunus horizontus. Albuma parādīšanās aizrāva elpu ne tikai jau uzticamiem Sólstafir cienītājiem, bet kļuva par atradumu arī auditorijai, kas nav saistīta ar smagās mūzikas skatuvi. Lai gan albumā tiek saglabāta blekmetāla žanram raksturīgā smagnējā skaudruma atmosfēra, tomēr Adalbjörn Tryggvason vokāls šoreiz ir kā vēl nekad dažāds un translē itin plašu un dramatisku emociju spektru. Instrumentālajās albuma kompozīcijās iezīmējas postrokam raksturīgi kontrasti un folka liriskums, to visu vēl pastiprina vijoles un bandžo skaņas, tāpat klasiskā roka, punk un sludge ietekme.

Raugoties no kultūras perspektīvas, Sólstafir dažkārt tiek salīdzināti ar tautiešiem Sigur Rós. Savukārt runājot par islandiešu mūzikas stilu, līdzās Ótta tiek minēti prestiži postmetāla vārdi – Mogwai, Isis, Cult Of Luna. Un tomēr neviens no šiem pielīdzinājumiem nav precīzs. Sólstafir postmetāla vibrācijas visprecīzāk izsaka enerģisks ritms un blīvi rifi, dzidru melanholiju nomaina dumbrainas sulīgas tekstūras izlaušanās. Četrotnes radošā darbība, tāpat kā kontrastiem bagātā Islandes ainava, izlaužas no verdošām dzelmēm, iegremdē noslēpumainā un reibinošā viļņojumā un provocē konfrontāciju ar negaidītākajiem zemapziņas ielokiem.

”Sólstafir uzstāšanās trīs Baltijas valstu galvaspilsētās – prestižs un ilgi lolots projekts. Visu koncertu laikā – gan Tallinā, gan Rīgā, gan Viļņā, plānojam koncentrēt uzmanību uz nevainojamu skaņas kvalitāti un gaismas efektiem,” sola Sólstafir Baltic Tour organizatori ALT Events. Saskaņā ar organizatoru pausto, nav brīnums, ka biļetes uz Sólstafir koncertiem lielākajās pilsētās tiek ātri izpirktas jau krietni pirms pasākuma dienas. Šo islandiešu fenomenu slavē mūzikas gardēži un visi, kas novērtē asins stindzinošu psihedēliju, gaumīgu dramatismu, stilu eklektiku, kvalitatīvu un neizzūdošu radošo darbību.

Biļetes uz koncertu Rīgā nopērkamas Biļešu servisa kasēs.

0 Komentāru