Mau*īgā aktiera dvēsele un slavaskāre. Andris Bulis atklāti par uzstāšanos Krimā

2 komentāri
Mau*īgā aktiera dvēsele un slavaskāre. Andris Bulis atklāti par uzstāšanos Krimā
Foto: F64

Otrdienas vakarā medijus pāršalca pēkšņa vēsts par teātra un TV aktiera Andra Buļa uzstāšanos festivālā Krimā par spīti Krievijas agresijai šajā reģionā. Tauta šo ziņu uzņēma ar visai lielām pretrunām, tāpēc nu mākslinieks skaidro notikušo.

“KĀ ES BRAUCU KRIMU LŪKOTIES…

-Neņem galvā! Lai rej! Tu nesaki neko! Nekomentē! Aizbrauc kaut kur… Ieteikumi šodien man.

-Sakiet, kā jūs tā? Vai jūs saprotat, ka jūs…? Īsi komentējiet, kāpēc? Jautājumi, uz kuriem atbildes jau ir uzrakstījuši, pirms piezvanīja.

Nolēmu uzrakstīt, nebēgt un neizlikties, ka nepamanīju, kurš spēlēja izrādi.

Tad nu, lūk, “attaisnošanās”, kādēļ spēlēju izrādi Facebook.Post Scriptum Simferopolē ar dunčiem un kalašņikoviem bruņotiem teātra skatītājiem.

Es nezinu, cik iespējams paskaidrot, ko teātriem un aktieriem nozīmē piedalīšanās Starptautiskos teātra festivālos… Tie, kuri seko teātra aktualitātēm, sen būs pamanījuši, cik daudzos slavenos teātra festivālos piedalās Jaunais Rīgas teātris, par pārējiem dzirdams retāk, bet gan jau.

Tad, lūk, saņēmu piedāvājumu (pēc starptautiska, ne Latvijas, ne Krievijas teātra producenta ieteikuma) piedalīties Sanktpēterburgas teātra festivālā ar izradi Facebook. Un, ja ir iespējams, arī ar izradi Lidojums, jo tā ieguva 3. vietu citā festivālā – Monokl Sanktpēterburgā.

Kādēļ ne? Piekritu un pārliecinājos, lai visur ir rakstīts, ka no Latvijas. Festivāls uzņēmās visus izdevumus, kas mūsu naudas bagātajai kultūras jomai būtu mazāk sāpīgi, un kravāju nūjas, vienu (rekvizīts). Bet te zvans no festivāla un jautājums, vai man nav iebildumi spēlēt šā festivāla un Sanktpēterburgas sadraudzības pilsētā Simferopolē un Jaltā…, tātad KRIMĀ???

Tad nu sēdēju un domāju, runāju ar zinošiem ļaudīm, kāds minēja Bregoviča piemēru, re, kā tādu zvaigzni Ukrainā “izšāva”. Režisore ļāva izvēlēties, jo man uz skatuves jāstāv, teksts jāmācās. Te zvans no Hersonas (Ukrainā), festivāls Melponema Tavri (iespējams, kļūdos burtos, tur pirms gada ar Lidojumu uzvarēju kategorijā Mazās formas), lai braucot šogad arī. Godīgi norādu, ka būšu Krimā, tātad…

-Super! Tas tepat blakus, varēs ar mašīnu, nebūs biļetes lidmašīnai jāmeklē, jo otrs festivāls jau nokārtos. Bet mana grafika dēļ, jo maijā vēl visi Latvijā strādāja un nevarēju paspēt, sarunājām nākamgad.

Laikam tad es pieņēmu lēmumu braukt, ja blakus teātris saka, ka apvienojam, tad kaut kur starp politiskiem plauktiem ir cilvēks!

23. maijs 2015!!!! MAIJS! Festivālos pirms katras izrādes visu piesaka. Skan aplausi. Tā arī pateica: Izrāde: Facebook… Lidojums. Režisore Gaļina Poļiščuka. Aktieris Andris Bulis. Latvija… Zālē klusums.
Un te laikam kļuvu par valsts nodevēju, Kangaru, Jūdu.

Neesmu ļoti ticīgs, bet noraustījos un, pirms izgāju, paskatījos uz augšu, varbūt sadzird. Kamēr esi dzīvs, ir kāda laba lieta. Agrāk vai vēlāk viss beidzas. Arī izrāde. Izrādās, zālē bija normāli cilvēki, emocionāli, prot aplaudēt un kliegt labus vārdus. Es, egoisma vadīts, divreiz teicu paldies. Krieviski un latviski.

Zālē bija krievi, ukraiņi, tatāri, igauniete, lietuvieši, baltkrievi, un pēc izrādes parunājām (arī angliski, bet to nesakiet nevienam).

Buļa sausais atlikums. Pēc izrādes festivāla direktore atzinās, ka ir riskējusi, neredzot izradi, mūs aicināt, un vai varam 1. jūnijā nospēlēt Facebook vienā no lielākajiem festivāliem Raduga Sanktpēterburgā. Jauniešiem tā jāredz. Tas viss zem Sanktpēterburgas Jauniešu Teātra uzraudzības (tur mākslinieciskais vadītājs Šapiro, ja kādam tas ko izsaka).

Tā kā grēkā jau biju kritis, teicu jā! Izrāde Facebook ir fiziski un emocionāli pasmaga, bet vieglu to padara tas, ka tur ne “sūda” nav politikas, bet Lidojumā tikai Goiko Mitič…

P.S. Pēc izrādes pienāca klāt kāds kungs Žaks (Jacques Montaignac) un teica, ka Rīga un Latvija var lepoties ar šahistu Mihailu Tālu, viņam nav izdevies uzspēlēt, bet gribējis. Parunājām par izrādi. Prasu, ko francūzis Krievijā dara? Māksla, teātris, cilvēki…, tas ir tas, kas mūs vēl saglabā par cilvēkiem.
Piedāvā atbraukt uz Avinjonu šogad paskatīties, vai mūsu izrādei der kāda skatuve. Šogad nepaspēsit, bet – vai ir interese pēc gada spēlēt Avinjonā?

Maucīgā aktiera dvēsele, slavaskāre, nauda, skandāli, raksti, komentāri… Kaut kur tur beigās dzīves jēga.

JĀ! Vēlos… Ļoti! Avinjona… mazs aktiera sapnis! Bet šaubos, vai tas maz kādu interesē.”

FOTO: Andris Bulis teātrī un ārpus tā

VIDEO: Andris Bulis rāda mākslu arī virtuvē