Mariss Jansons: Esmu pasaules cilvēks

0 Komentāru
Mariss Jansons: Esmu pasaules cilvēks
Foto: Scanpix

Jo vairāk no dvēseles var dot, jo vairāk diriģents to var parādīt skaņdarbā. Tā atzinis pasaulē slavenākais latviešu diriģents maestro Mariss Jansons. Viņš šovakar Rīgā uzstāsies kopā ar Bavārijas Radio simfonisko orķestri, noslēdzot Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas ciklu Dzimuši Rīgā.

Mariss Jansons Rīgā koncertē reti, tāpēc viņa ierašanās tiek īpaši gaidīta. 40 gadus strādājis ar pasaules labākajiem orķestriem, saņēmis apbalvojumus teju visās valstīs, kur ieguldījis savu sirdi un darbu. Talants ir novērtēts arī ar Grammy un Midem balvām, saņemts arī Triju Zvaigžņu ordenis. Tomēr atgriešanās dzimtenē katru reizi ir īpaša.

Mariss Jansons:

”Es esmu pasaules cilvēks, es braukāju pa pasauli, man ir draugi, es visur jūtos ļoti labi, bet skaidrs, ka es jūtos kā latvietis absolūti.”

Jau šovakar Nacionālajā operā varēs dzirdēt pasaulē slavenākā Latvijas diriģenta Marisa Jansons vadīto Bavārijas Radio orķestra vienīgo koncertu Latvijā. Maestro to veltīs sava tēva – izcilā diriģenta Arvīda Jansona piemiņai, godinot viņu 100. jubilejā.

Marisā Jansonā ir līdzsvars starp emocionalitāti un gudrību, savukārt viņa sirsnība un empātija veido ciešu saikni ar katru orķestrī. Tas bijis raksturīgs arī viņa tēvam, uzsver muzikoloģe Gunda Vaivode.

”Viņš bijis ļoti labestīgs cilvēks, ļoti daudz zinājis par politiku, filozofiju, daudz lasījis un tas izpaužas viņa gudrajās interpretācijās, un mēs tikai tagad tās sāksim šķetināt,” norāda G. Vaivode.

Šīvakara koncertā tiks atskaņota Dvoržāka Devītā un Šostakoviča Piektā simfonija, kas bijušas nozīmīgas tēvam un kura personība tieši veidojusi Marisu Jansonu.

”Es biju trīs gadus vecs, kad sāku klausīties viņa izrādes un mēģinājumus. Es varbūt neko nesapratu, bet guvu katru dienu kādus iespaidus,” atceras diriģents.

Maestro talanta pamatā ir viņa harisma un spēja mūzikā ielikto domu pasniegt arī skatītājiem.

Gunda Vaivode:

”Viņš pats par to saka, ka tā ir visai noslēpumaina lieta. Mēs varam izlīdzēties ar viņa paša formulu, ka sirds dod impulsu galvai, galva – rokām, un tad ir tas rezultāts vai arī nav.”

Diriģents Rīgā ieradies ar Bavārijas radio simfonisko orķestri, taču viņš ir arī Amsterdamas karalisko Concertgebouw orķestra virsdiriģents. Pēc 10 gadiem, kuri ir piesātināti ar teju nepārtrauktu gatavošanos un koncertēšanu, ierakstiem maestro nolēmis nākamajā gadā palikt kopā tikai ar Bavārijas radio orķestri. Vai tas nozīmē, ka Rīgā varēsim viņu gaidīt biežāk, maestro vēl pateikt nevar, taču to neizslēdz.

Šobrīd 71 viena gada vecumā Mariss Jansons pēc intensīvas muzicēšanas spēkus atgūst teātrī, literatūrā un … atkal mūzikā.

0 Komentāru