LNSO 2015. gada sezonā apbraukās Latviju un viesosies Parīze

0 Komentāru
LNSO 2015. gada sezonā apbraukās Latviju un viesosies Parīze
Rihards Zaļupe. Publicitātes foto

Šodien, 30. janvārī, ar koncertu LNSO, Vestards Šimkus un Ungārija Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) uzsāk jauno gadu. Līdz sezonas noslēgumam gaidāmi divu latviešu simfoniju pirmatskaņojumi, koncerts Parīzes Elizejas lauku teātrī, muzikālie ceļojumi uz Gruziju un ASV, krievu mūzikas pērļu meklējumi, jauniešu, bērnu un kamermūzikas cikli un viesošanās Latvijas reģionālajās koncertzālēs, informē LNSO Sabiedrisko attiecību vadītāja Kristīne Kutuzova.

Izcilā latviešu pianista Vestarda Šimkus atkalsatikšanās ar LNSO notiks Franča Lista Nāvesdejā.

”Šo skaņdarbu vienmēr esmu uzskatījis par savdabīgu reliģiska misticisma, ļoti tumša prieka, gaišu pirmsnāves vīziju un enerģiski nevaldāmu fatālas apmātības paraugu romantisma mūzikā, kas mani ir apbūris jau kopš pirmās klausīšanās reizes. Tagad priecājos to atskaņot ar meistarīgo ungāru diriģentu Žoltu Naģu,” atzīst pianists.

Pirmatskaņojumi

Pavasara vēsmas orķestrī ienāks ar Riharda Zaļupes un Kārļa Lāča darbu pirmatskaņojumiem.

20. martā Lielajā ģildē izskanēs Riharda Zaļupes vēsturiskā simfonija Namejs diriģenta Gunta Kuzmas vadībā. Namejs ir etnogrāfiski tonēta apcere par garaspēku un vērtībām, kas atklājas draudu brīžos un virza tautas likteņgaitas līdz pat šai dienai. Programmatiskā skaņdarba iedvesmas avots ir Laimoņa Pura romāns Degošais pilskalns.

Divas nedēļas vēlāk, Lielajā Piektdienā, LNSO un Valsts Akadēmiskais koris Latvija atskaņos Kārļa Lāča simfoniju Krusta ceļš. Koncerta pirmajā daļā izskanēs šī gada jubilāra Arvo Perta Pirmā simfonija un Credo. Diriģents – Māris Sirmais.

Koncerts Parīzē

18. maijā Parīzē, Elizejas lauku teātrī, LNSO, VAK Latvija, solisti Maija Kovaļevska, Oļesja Petrova, Džordžo Berudži un Egils Siliņš atskaņos Džuzepes Verdi Rekviēmu. Pie diriģenta pults – Andris Poga. Koncerts iekļauts Latvijas Republikas prezidentūras Eiropas Savienības padomē kultūras pasākumu programmā. Parīzes koncerta priekšnojautās 15. maijā šī programma tiks atskaņota Vidzemes koncertzālē Cēsis.

Viļņa Šmīdberga jaundarbs

Līdz ar pirmatskaņojumiem un parādīšanos Parīzes publikai, orķestra sezonas plānā ir divi krāšņi Krievu mūzikas pērļu cikla koncerti, gruzīnu mēmais kino un ASV skaņražu devums. Gaidāmas tikšanās ar solistiem Aleksandru Kņazevu, Dāvidu Geringu, Vinetu Sareiku, Kristīni Gailīti, Egilu Siliņu, Jevgēņiju Akimovu, viesdiriģentiem Mārtiņu Ozoliņu, Normundu Šnē, Atvaru Lakstīgalu, Risto Jostu un Gintaru Rinkēviču. Repertuāra dažādībai sezonas otrajā daļā orķestris sagatavojis skati mūzikas gardēžiem, atverot Antonīna Dvoržāka, Sergeja Rahmaņinova, Dmitrija Šostakoviča, Antona Bruknera, Roberta Šūmaņa, Žana Sibēliusa un Pētera Plakida pūra lādes un greznumam meistarīgi izmantojot kamermūzikas smalkumus. Sezonas noslēguma koncertā 29. maijā skanēs Viļņa Šmīdberga jaundarba Jūras raksti pirmatskaņojums. Dienu pirms, 28. maijā sezonas noslēguma programma tiks atskaņota arī Latgales vēstniecībā Gors Rēzeknē.

Koncertsarunas ar Goran Gora

Izglītojošo koncertu ciklā Koncertsarunas ar Goran Gora @LNSO paredzēti divi koncerti jauniešiem – 26. februārī #Bēthovens #Piektāsimfonija un 24. aprīlī #Dvoržāks #Simfonijanojaunāspasaules un bērnu programma LeNeSOns ierauga skaņu 21. februārī Rīgā un 22. februārī Vidzemes koncertzālē Cēsis.

Biļetes uz visiem koncertiem nopērkamas Lielās ģildes un Biļešu paradīzes kasēs, kā arī internetā bilesuparadize.lv. Papildu informācija: lnso.lv

0 Komentāru