“Lielā Kristapa” balvu par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā decembrī saņems Ivars Seleckis un Maija Selecka

Pievienot komentāru
“Lielā Kristapa” balvu par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā decembrī saņems Ivars Seleckis un Maija Selecka
Dokumentālā kino meistars Ivars Seleckis 80.jubilejas sarīkojumā, kura laikā tiek nosaukts festivāla "Lielais Kristaps" balvas par mūža ieguldījumu saņēmējs. Foto: Evija Trifanova, LETA

“Lielā Kristapa” balvu par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā decembrī saņems režisors un operators Ivars Seleckis un montāžas režisore Maija Selecka, informē festivāla “Lielais Kristaps” direktore Ieva Romanova.

Šis ir unikāls radošais tandēms Latvijas kinovidē. “Nepārvērtējams ir abu kopējais ieguldījums kinomākslā,” uzsver Romanova.

Seleckis ir viens no spilgtākajiem latviešu kino dokumentālistiem un ierindojies dzīvo klasiķu kārtā. Viņa filmas ir augsti novērtētas starptautiskos kino festivālos. Tās ieguvušas pasaulē nozīmīgākās dokumentālā kino balvas – Roberta Flaerti un Aivora Īvensa vārdā nosauktās, Eiropas Kino akadēmijas balvu “Felikss” 1990.gadā par Eiropas labāko dokumentālo filmu “Šķērsiela” un daudzas citas.

Seleckis ir 30 dokumentālo filmu režisors un operators, kā arī operators 15 dokumentālajās filmās un trīs spēlfilmās. Viņam apritējuši 54 darba gadi dokumentālajā kino.

Maija Selecka visu Latvijas dokumentālā kino vēstures periodu piedzīvojusi un pati radījusi pie filmu montāžas galda. Viņa strādājusi kopā ne tikai ar dzīvesbiedru – Ivaru Selecki -, bet arī ar režisoriem Aivaru Freimani, Hercu Franku, Juri Podnieku, Ansi Epneru un citiem. Selecka bijusi montāžas režisore vairāk nekā 60 dokumentālajām filmām, un liela daļa no tām iekļuvušas Latvijas kinovēstures zelta fondā. Seleckas darbs mūža garumā, kas vairākkārt novērtēts ar “Lielā Kristapa” balvām, pierāda, ka talantīgs montāžas režisors ir nepārvērtējami svarīgs filmas līdzautors.

Balva par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā radošajam tandēmam tiks pasniegta festivāla “Lielais Kristaps” noslēguma ceremonijā 11. decembrī.

Šogad pirmo reizi festivāls “Lielais Kristaps” notiks starptautiska pasākuma – Rīgas Starptautiskā kino festivāla – laikā, ievadot Eiropas Kino akadēmijas (EFA) balvu pasniegšanas ceremonijas. Rīgas Starptautiskā kino festivāla laikā no 2. līdz 12. decembrim skatītājiem tiks piedāvātas vairāk nekā 120 filmas, savukārt Latvijas kino profesionāļiem sadarbībā ar Nacionālo kino centru sagatavota plaša industrijas programma – lekcijas un radošās darbnīcas pasaules klases kino nozares pārstāvju vadībā.