27 komentāri

”Ar repošanu nodarbojos ne atpazīstamības, ne arī kādu citu labumu vai sliktumu dēļ,” portālam Skaties.lv atzīst jaunpienācējs repa lauciņā Edys Blīkšķis, kurš vasaras lielākajās repa un hiphopa rīmju cīņu ”Summer Rap Battle” otrajā raundā 9. jūnijā izvēlējies startēt ar skatuves vārdu Ķirurgs. Viņš akcentē, ka ne katrs, kurš izšķiras ar draudzeni, ir cienīgs saukties par reperi. Pēc viņa domām, starp pašmāju reperiem šo vārdu tiesīgi nest vien uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmi šīs ”frontes” pārstāvji.

”Latvijā no visiem, pieņemsim, 300 reperiem reāli tiešām repo pieci. Paskatoties, kādu mūziku jaunie pašmāju ”reperi” publicē ”YouTube”… Es tagad pat varu uzlikt bītu un visu sāpi izdziedāt brīvrunā, kā rezultātā rodas jautājums, ko viņi domā brīžos, kad ”raksta”,” no sirds sašutis par Latvijas jauno reperu līmeni ir Ķirurgs no Valmieras.

”Summer Rap Battle” valmierietis pieteicies muļķīgas sakritības dēļ.

”Pirms trīs mēnešiem, braucot no darba, uz automašīnas paneļa noliku kameru, palaidu kaut kādu pirmo reizi dzirdētu bītu, ko piedāvā ”Spotify”, kā rezultātā ierakstīju trīs minūšu video, kas divu dienu laikā tika noskatīts pusotru tūkstoti reižu, aplaimots kā ar lamām, tā ar pozitīviem komentāriem, ieteikumiem un provokācijām par to, ka ”jāiet repot”.

Video: Ķirurgs ākstās

braucu uz darbu un.. pavērās :D :D Lamu vārdi nulle, un nekāda mērķa,vai konkrētas domas :D Latviski sakot, Pliks lieldienu frīstails :D

Posted by Edys Blīkšķis on Piektdiena, 2017. gada 12. May

Turklāt es nekad mūžā neko tādu nebiju darījis. Es nekad neesmu bijis saistīts ar mūzikas radīšanu. Man muzikālā dzirde ir tik, cik es savā laikā Valmieras klubos miksēju mūziku,” nelielo, bet tomēr pieredzi mūzikas lauciņā atklāj Ķirurgs.

”Tas, kā šodien sevi reprezentē saucamie reperi, man šķiet diezgan muļķīgi. Sešpadsmitgadīgs džeks dzied: Mīļā, es tevi mīlēju, bet tu mani atstāji vienu, es esmu ļoti sagruzījies, jā, katru dienu… Man no malas klausoties, jājautā, vai jūs tiešām sevi saucat par reperiem vai tikai vēlaties tādi būt?

Un tad es iedomājos: mans ikdienas saspringtais darba grafiks un miljons lietas, ko dienas laikā paspēju izdarīt, man liek aizdomāties – ikdienā es staigāju nevis platās, bet pieklājīgās biksēs, es neslēpjos zem brendu cepurēm un neprezentēju sevi kā reperi, bet uzskatu, ka arī pats tīri labi šo lauciņu varētu pārstāvēt.

Uzliekot jebkuru dziesmu, man uzreiz rodas savas sajūtas, savas domas. Protams, viss ir atkarīgs no bīta. Ja tas ir savā veidā līdzīgs tam, uz kura ir ”jārepo”, rodas salīdzinoši drūmas noskaņas, kā rezultātā arī tas, ko apzināti vai neapzināti salipināšu kopā, būs vai nu drūms, vai uzbrūkošs. Ja bīts būs vairāk čillīgs, ar jautru un pozitīvu noskaņu, noteikti arī mans ”ķirurģiskais savirpinājums” būs tēmēts uz humoru, jautrību un ar pozitīvu noskaņu.

Vēlreiz vēlos uzsvērt, ka nedaru to balvas vai lepnuma dēļ – es uz šo batlu esmu izaicinājis pats sevi.

Foto no Ķirurga privātā arhīva

Man nav sava nikneima, man tādu nevajag. Es zinu, ka es aiziešu uz batlu, izteikšu savas domas, un ja pirmā reize, atrodoties uz skatuves, mani nenobiedēs, noteikti būs interesanti. Man nevajag ierakstu ”MicRec” studijā vai kādas balvas. Vienkārši pēc ”Ghetto” batliem izdarīju dažus secinājumus, kurus vēlos paturēt pie sevis, lai pārliecinātos, vai tiešām, esot ”tam čalim”, to ir tikpat grūti izdarīt kā mājās vai mašīnā.

Jo es saprotu, lai kļūtu par reperi, vajag tikai 30 eiro – platas trennuškas no ”New Yorker” par 12 eiro, pašu lielāko džemperi un galvenais, lai kepons uz atpakaļu, un tu uzreiz esi Eminems,” pauž Ķirurgs.

Rīmju cīņu dalībnieks Teilors pauž publisku fui visiem, kuri repoja no telefona

Starp tiem, kuri Latvijā rada, pēc Ķirurga domām, augstvērtīgu hiphopa skanējumu, viņš min vairākus vārdus.

”Paklausieties Edavārdi un Skuteli! Tas ir tas, ar ko man šobrīd asociējas Latvijas hiphops. Protams, Gustavo un Ozols ir ”sentēvi”, jo tur ir ko ieklausīties, mēģināt atšķetināt, rast pielīdzinājumu savai dzīves situācijai un rast sajūtu, ka ir vēl kāds, kurš domā, rīkojas vai jūtas līdzīgi.

Ķirurgs
Rīmju meistars

Tajā pašā laikā tukši krāmēt vārdus bez reāla vēstījuma varu arī es, kā rezultātā nodomāju: tas ir vienīgais iemesls, kādēļ pieteicos rīmju cīņām – paņemt mikrofonu un ”bliezt” nedomājot, nelasot un neplānojot – lai bīts un prāts izdara atlikušo,” tā Ķirurgs

Jaunais rīmju meistars ar patiesu interesi raugās piektdienas, 9. jūnija, pasākuma virzienā: ”Man ļoti interesē, vai tur stāvēs džeki ar sarakstītām lapiņām un telefonos burtos savus tekstus, ko visu nedēļu, noteikti katru dienu ir ”kaluši”, lai piektdien neizblamētos.

Man nav nevienas dziesmas, nevienas rīmes, neviena vārda, neviena pieraksta. Man tam vienkārši nav laika. Es strādāju no septiņiem, astoņiem rītā līdz deviņiem, desmitiem vakarā. Es gribu pārbaudīt pats sevi. Varbūt, ka publikas priekšā es izblamēšos, jo nav padomā nedz kādu saukt, nedz ņemt līdzi.”

Tomēr pāri visam Ķirurgs pauž kādu pārliecību: ”Es gribu parādīt, ka mums visiem ir savi talanti, un noteikti ir simt par mani un visiem pārējiem dalībniekiem pārāki, tikai ne visiem ir laiks, pārliecība un ”iekšas”.”

Jautāts, vai ir iepazinies ar ”Summer Rap Battle” dalībnieku līdzšinējo veikumu, Ķirurgs teic: ”Nezinu, kādi viņi ir, nezinu, kas ir Teilors, neesmu meklējis arī Baci, un nezinu, kas ir tie pārējie. Iespējams jau kā reperi ir dzimuši.”

Foto: jaunie reperi “nodod uguņus” rīmju cīņu pirmajā kārtā

TOP komentāri

 • K
  +8 +8 0

  K

  Reperis nav "platas bikses", man liekas, ka tās bikses no modes izgāja 2005. gadā un ar tādu attieksmi, protams, ir grūti pieņemt kultūru. Mūsdienās arī zolīdi jaunieši baltos kreklos un kaklasaitēs repo. Protams, ir viegli nosaukt lielos vārdus, kas visur apkārt, taču, ja godīgi tieši mazie ir tie, kas taisa nekomercionālu - LABU mūziku. Ja taisa sev, tad ir.

  Piekrītu, ka par mīlestību sešpadsmit gados repot ir sviests, ja vēl atskaņas ir visi pamazināmie vārdi - tu mans zaķītis, un es tavs kaķītis, mēs esam sirsniņas, kad dodam viens otram bučiņas. Tas ir smieklīgi un šeit Ķirurgam piekrītu.

  Kas attiecas uz to freestyle mašīnā - respect :) Riktīgi feini šitā rīmēt uz vietas, puisim galva strādā un tā tam hip-hopā arī jābūt.

  Nu kopumā raksts raisa visādas domas, šādos tādos jautājumos nepiekrītu. Man liekas, vienīgais keponā repo Neids, bet viņu par reperi sauc tikai viņš pats. Eminems arī nav vienīgais reperis pēc, kura dzīties. Ir daudz dažādu lielisku reperu ar pavisam citu stilu gan no Amerikas, gan Anglijas, gan Kanādas, kas ir krietni labāki. Kaut vai tas pats Sage Francis, maz dzirdēts, bet talantīgs un ne viņš nošļukušās biksēs staigā, neko.

  Izskatās, ka puisim par repu ir vispārīgas zināšanas, līdz ar to vēl lielāks respect, ka viņš ir spējīgs veidot flowu un rīmes prasmīgi :) Būs interesanti redzēt kā viņam izdodas. Esmu tikai par un ceru, ka šī pieredze parādīs vairāk, kas tieši ir hip-hops, varbūt viedoklis pamainīsies :) Vienmēr prieks redzēt jaunus talantus, kas varbūt šajā kultūrā nav tik zinoši, bet ir gatavi sevi pierādīt. Viss pārējais nāk ar laiku, galvenais, ka ir iekšā! :)

  Lai izdodas!
 • Casper Blackbird
  +5 +5 0

  Casper Blackbird

  Mezonigi peritu sim komentaram!!!! Visu cienu komentara autoram, radas ka ari objektivi komentari latvija merdz but
 • Negativus
  +4 +4 0

  Negativus

  Latvijas hiphopā nepieciešama jauna Atmoda. Tie divi rakstā uzskatītie ir labi, bet tie ir tikai divi, kas simtu "reperu" jūklī netiek pamanīti. Kamēr izcels tās Olas un pārējo sviestu, par kādu kvalitāti vispār var runāt.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl