Katoļu virsgans publiski kaunina Aglonas ābolu zagļus

1 komentārs
Katoļu virsgans publiski kaunina Aglonas ābolu zagļus
Foto: LETA

Laikā, kad Aglona Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas svētku laikā gatava uzņemt tūkstošiem svētceļnieku, aktuāls ir jautājums, vai pilsēta no ikgadējā tautas pieplūduma iemācījusies gūt labumu. Iepriekšējos gados novērotas arī nelāgas lietas.

Tev nebūs zagt – skan viens no 10 Dieva baušļiem, tādēļ uz otram piederošu lietu īstenam kristietim ļauts vien paskatīties. Sarunā ar Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskapu Zbigņevu Stankeviču modes mākslinieks Dāvids norāda, ka ik gadu augusta sākumā aglonieši esot ārprātā par bezpajumtnieku un zagļu bariem, kas ierodoties svētceļojumā, bet pa ceļam nolasot ābolus vietējos dārzos.

”Aglonai novēlu tādu situāciju, kāda bija Romā, kad nomira pāvests Jānis Pāvils II. Romā sabrauca miljoniem svētceļnieku, lai atvadītos, un zagļi, neraugoties uz iespēju, paņēma brīvdienas. Noziedzības līmenis strauji kritās. Runa ir par kultūru un cieņu,” situāciju katoļu ”galvaspilsētā” skaidro Stankevičs. ”Iepriekš nebiju dzirdējis, bet, ja tiešām tādi fakti ir, ka svētceļnieki vietējo iedzīvotāju dārzos apēd ābolus, tas ir pilnīgā pretrunā ar svētceļojuma būtību. Ja cilvēks ir badā un jau sāk zaudēt samaņu, tad drīkst paskatīties uz tiem āboliem otra dārzā. Bet bez prasīšanas ņemt nedrīkst, ir jāpalūdz,” intervijā žurnālam Kas Jauns to, kā vienam no baušļiem vajadzētu darboties dzīvē, klāsta Romas katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps.

Ņemt bez atļaujas pat laicīgajā pasaulē ir grēks, vienisprātis ar garīdznieku ir Dāvids, kurš sevi sauc par atejistu. ”Svētceļniekiem, kas zog dārzos, publisks fui!” teic Stankevičs.

Jautāts, vai līdz ar bēgļu uzņemšanu Latvijā Katoļu baznīca neiebilst pret citu reliģiju pārstāvju ievazāšanu Latvijā, Stankevičs skaidro: ”Svarīgi, lai bēgļiem, kas atbrauks uz Latviju, vērtību sistēma būtu līdzīga mūsējai. Cilvēktiesības, cieņa, cilvēka dzīvības neaizskaramība, arī sieviešu līdztiesība – tas tomēr ir no bībeliskās atziņas par to, ka cilvēks ir radīts pēc Dieva līdzības. Ikviens cilvēks – vai sieviete vai vīrietis, vai balts, vai dzeltens, vai melns.

Baznīcas viedoklis, kas, protams, ir arī mans viedoklis, ir tāds, ka mūsu pienākums ir darīt visu iespējamo, lai palīdzētu tiem, kuru dzīvības ir briesmās, kuri tiek vajāti un pazemoti. Pateikt striktu nē, ka nevienu neņemsim, tas būtu cietsirdīgi, šaursirdīgi un egoistiski. No visiem viedokļiem – gan no reliģiskā, gan cilvēciskā un arī no politiskā.”