Jaunās mūzikas festivālā “Arēna” gaidāms programmas “Māla putnu šūpuļdziesma” pirmatskaņojums

0 Komentāru
Jaunās mūzikas festivālā “Arēna” gaidāms programmas “Māla putnu šūpuļdziesma” pirmatskaņojums
Komponiste Santa Ratniece. Foto: Evija Trifanova, LETA

Jaunās mūzikas festivāla “Arēna” ietvaros 10. oktobrī plkst.18:00 Anglikāņu baznīcā izskanēs programmas “Māla putnu šūpuļdziesma” jeb “Claybirds lullaby” pirmatskaņojums, kā arī saruna par mākslu un mūziku, informē festivāla direktore Antra Dreģe.

Programmā “Māla putnu šūpuļdziesma” zviedru mākslinieks Knute Vesters (Knutte Wester) un komponiste Santa Ratniece sadarbojušies ar Ziemeļu bērnunama bērniem un saauduši deviņu bērnu dzīvesgājumus darbā, kuru izpildīs dziedātāju ansamblis okarīnu, tā dēvēto māla putnu, pavadībā. Lekciju lasīs mākslas zinātniece Sarmīte Sīle, sarunās piedalīsies Cīravas kultūras dzīves veidotājs Pēteris Brīniņš.

Bērnu dzīvesgājumu atstāts kopīgi veido ”Māla putnu šūpuļdziesmas” pamatu, kuru koncertā 10. oktobrī Anglikāņu baznīcā izpildīs ansamblis ”Putni”.

2007. gada pavasarī mākslinieks Knute Vesters strādāja pie konceptuālas skulptūras projekta kopā ar septiņus gadus veciem bērniem no Rīgas Ziemeļu bērnunama. Katrs bērns no ģipša izlēja vienu ķermeņa daļu, bet pēc tam tās visas tika savienotas, tādējādi izveidojot cilvēka skulptūru. Tā kļuva par pieminekli tiem, kurus citādi sabiedrība nemaz nepamana.

Rīgas projektā izveidoto skulptūru, tā dēvēto ”Pieminekli bez mājām”, izstādīja daudzās vietās. 2013. gadā Knute Vesters atgriezās Ziemeļos, kurā mitinājās un strādāja nu jau pavisam citi cilvēki. Tomēr tieši tāpat kā iepriekš, arī šoreiz tur dzīvoja simts pamestu bērnu. Mākslinieks sāka darbu pie jaunām skulptūrām, šoreiz kopā ar 2013. gada septiņgadīgajiem bērniem. Tad izrādījās, ka bērnunamā joprojām mitinās divi bērni no iepriekšējā 2007. gada projekta, proti, māsa un brālis – Glorija un Artūrs.

Viņu vēlme izveidot jaunu kopīgu mākslas darbu ļāva dzimt ”Māla putnu šūpuļdziesmai” – projektam, kura pamatā ir pašdarināti skulpturāli mūzikas instrumenti. Tā dēvētos ”māla putnus” jeb mazas okarīnas tradicionāli izmanto gan Zviedrijā, gan Latvijā. Jau kopš viduslaikiem tās asociē ar simbolisko pasauli un tiek izmantotas maģisko spēku dēļ. Artūrs un Glorija izveidoja katrs savu māla putnu, un tad vēl pa vienam māla putnam katram zudušajam draugam, kurš bija piedalījies 2007. gada projektā. Māla putnus ielika mazās koka kastītēs, pievienojot tām arī katra attiecīgā bērna dzīvesgājuma aprakstu. Viena no bērnunama telpām tika pārveidota par mūzikas studiju, kurā ierakstīja katra putna radīto skaņu.

Okarīna ir mazs mūzikas instruments; tas var skanēt gan spēcīgi un dzidri, gan arī bez noteikta toņa, it kā tā spārni būtu salauzti. Projektā iesaistījās arī latviešu komponiste Santa Ratniece, kura bieži raksta kormūziku. Viņa komponēja mūziku tieši šiem māla putniem, ņemot vērā tiem raksturīgo skanējumu.

Vairāk informācijas par koncertiem: arenafest.lv

0 Komentāru