Jandāliņš Latvijas hiphopā: nācija lauž šķēpus par lamāšanos reperu cīņās

11 komentāri
Jandāliņš Latvijas hiphopā: nācija lauž šķēpus par lamāšanos reperu cīņās
17.06.2017 Paldies Lati?am b?rs. Summer Rap battle pusfin?ls (Vladislavs Pro?kins/F64 / F64)

Pēc vasaras lielāko hiphopa un repa rīmju cīņas ”Summer Rap Battle” pusfināla, kurā par rupju vārdu lietošanu tika diskvalificēts viens no cerīgākajiem konkursantiem – jaunais hiphoperis Teilors (Oskars Lapiņš) no Siguldas, sociālajā tīklā ”Facebook” sākusies asa diskusija par to, vai brīvrunu cīņās lamu vārdiem ir vieta. Vai lamāšanās piešķir “batlam” kvalitāti, portāls Skaties.lv jautāja pašmāju hophopa veterānam Grafomāna un “Summer Rap Battle” rīkotājiem.

”Summer Rap Battle” pusfinālā, kas norisinājās 16. jūnijā bārā ”Paldies Latiņam”, piedalījās astoņi dalībnieki, no kuriem četri ieguva tiesības cīnīties finālā. Pusfināls vissāpīgāk noslēdzās jaunajam hiphopa talantam Teiloram, kuru interneta diskusijā braši aizstāv Grafomāns, īstajā vārdā Artūrs Breģis, liekot manīt, ka diskvalifikācija pienāktos arī ”čalim, kurš repoja no lapiņas un pašlaik ir finālā”.

Vairāk par “Summer Rap Battle” pusfināla norisi lasi šeit!

”Diskābeli (diskvalifikācija – red.) tad arī čalim ar lapiņu, kā to dara visos prestižajos batlos, kuros dalību par punktiem atceļ žūrijā esošie cilvēki, jo no lapiņas lasīt ir rupjāk nekā lamāties, tā ir necieņa pret sevi un pret laiku, kurš bija dots, lai uzrakstītu un iemācītos kaut ko,” ”Facebook” izvērstajā diskusijā pauž Grafomāns.

Kā repa baltā lamu vārdi iederas vai tomēr nē?

”Reps ir protests jau pašas kultūras saknēs, un tā kultūra sevī ietver to burvību, kas nav citos žanros – tā ir vārda brīvība un, ja cilvēks ir potenciāls un viņaprāt lamuvārdiem ir vieta tajā, ko viņš vēlas pateikt – lamuvārdiem būt,” pārliecināts Grafomāns.

Foto: Teilors, Bergs un pārējie “Summer Rap Battle” pusfinālā

”Neviens šobrīd netiek nedz pasargāts, nedz aizstāvēts, bet jebkurā ārpus lokālā batla scēnā pēc labākajām tradīcijām tiek lietoti lamu vārdi, kas pastiprina asumu starp abiem cilvēkiem, kuri stājušies viens otram pretī, jo batls ir labākais veids, kā parādīt, ka tu esi reperis, kurš ir ar visu sirdi kultūrā.

Jo organizētāks ir batls, jo vairāk detalizētas kļūdas un teksta aizmiršanas netiek pieļautas un piedotas. Ja dalībnieks neizpilda viņam iedotajā laikā to, kas no viņa tiek prasīts, viņu batla laikā ”sabradā”, ja pretinieks ir pilnībā sagatavojies,” portālam Skaties.lv savu nostāju pauž pašmāju hiphopa veterāns.

Kā piemērus, kas vislabāk atspoguļo mūsdienu brīvrunu cīņas, Grafomāns min Krievijā notiekošos ”Versus” un ”Slovo”.

”Tur ir gan lamu vārdi, gan melnais humors, gan dalībnieka provocēšana. Kā teikuši daudzi batla dalībnieki – ja nevari paciest, ka tavu māsu vai brāli kāds batla laikā ******, tad tev tur nav ko darīt. Pēc cīņas visi lielākoties ietur sportisku attieksmi un paspiež viens otram rokas, ja batls nav izveidots, lai atrisinātu konkrētu un reālu konfliktu, kas ir noticis ārpus batla – jau reālajā dzīvē,” norāda pieredzējušais hiphoperis.

Noteikumi visiem vienādi

”Saprotu Teilora un viņa atbalstītāju sašutumu par diskvalifikāciju, taču noteikumi visiem ir vienādi. Pirms batliem tika ziņots, ka par pāris rupjiem vārdiem visā uzstāšanās laikā netiks celtas nekādas pretenzijas, jo pat vairāki Latvijas hiphopa pārstāvji intervijās ir teikuši, ka šādus vārdus nelieto kāda konkrēta cilvēka aizvainošanai, bet gan sevis teiktā paspilgtināšanai, taču uzskatām, ka vairāk par divdesmit rupjiem vārdiem minūtē ir stipri par daudz un vairs nav pieļaujams,” portālam Skaties.lv norāda ”Summer Rap Battle” organizatoru bāra ”Paldies Latiņam” pārstāve Marta Sofija Trence.

Arī vakaru vadītāji repere VIŅA un mūziķis Fiņķis pasākumu laikā rīmju cīņu dalībniekus brīdināja par iespējamo diskvalifikāciju nenormētas leksikas dēļ.

”Teilors nebija vienīgais, kurš lietoja rupjus vārdus, taču noteikti sasniedza lamuvārdu rekordu šajā konkursā,” akcentē Trence.

Lai izvairītos no liekiem pārpratumiem ”Summer Rap Battle” finālā, organizatori vēlreiz publiski brīdina konkursantus un viņu atbalstītājus, ka par lamāšanos un špikeru izmantošanu var tikt piešķirta diskvalifikācija.

”Runājot par špikeriem un Berga iekļūšanu finālā, varu teikt, ka pirmajā kārtā telefonu un lapiņu izmantošana nebija aizliegta, un, ja publika uzskatīja to par pieņemamu, dalībnieki, kuri tos izmantoja, arī ieguva tiesības turpināt cīņu tālāk. Taču, sākot no pusfināla, jebkādi špikeri uz skatuves ir aizliegti.

Mūsu galvenais mērķis ir atrast jaunus repa talantus un veicināt viņu atpazīstamību, nevis diskvalificēt,” skaidro bāra ”Paldies Latiņam” pārstāve un visus aicina uz rīmju cīņu finālu 30. jūnijā, kurā četri finālisti – Dante, Bergs, Andža un Krisīts – cīnīsies par konkursa galveno balvu – dziesmas ierakstu ”MicRec” studijā un 100 eiro vērtu dāvanu karti no interneta veikala Nuko.lv.

”Starp citu, pēc batliem ballīte turpinās! Būs DJ un gardi dzērieni no kluba ”Paldies Latiņam” bārmeņiem.

Nu jau ar lielāku pieredzi tiekamies rudenī plānotajos repa batlos,” tā Trence.

Jau ziņots, ka sācies vasaras lielāko rīmju cīņu “Summer Rap Battle” fanu balsojums. Lai nobalsotu par savu favorītu, dodies šeit!

11 komentāri