Goran Gora īpaši labi jūtas Vidzemē

Pievienot komentāru
Goran Gora īpaši labi jūtas Vidzemē
Foto: F64

Mūziķim Goran Gora, īstajā vārdā Jānim Holšteinam-Upmanim šis gads rit Latvijas zīmē. Viņš neslēpj, ka tieši šovasar pārņēmušas ļoti pozitīvas sajūtas par dzimtenes laukiem. Mūziķa ampluā viņš visvieglāk kontaktu atradis ar vidzemniekiem.

Mūziķiem vasara vairāk ir nevis atvaļinājuma, bet darba laiks. Goran Gora tikko atgriezies no fonda Viegli radošās nometnes Murjāņos un grupas Astro’n’out radošās nometnes Valmieras pusē – brīnišķīgā vietā ar tītariem, gotiņu, suņiem un zaķiem. ”Man šīs vasaras lielākie iespaidi ir Latvijas lauki – tādā ļoti pozitīvā izpratnē, nevis nekurienes vidus vai kā varētu šķist ar vārdu ”lauki”, bet tā apziņa, ka ārpus Rīgas viss notiek. Tas laikam ir lielākais iespaids, ka tu redzi cilvēkus, kuri strādā un darbojas, un viņiem viss sanāk. Varbūt kādam ir iespaids, ka Latvijas lauki ir tukši un tur nekas nenotiek, es savukārt esmu redzējis tieši otru pusi – kā cilvēki darbojas, un viņiem visa kā ir gana. Viņiem nevajag piekto vai sesto “aifonu” un motorolleru, un viņi dzīvo brīnišķīgi,” sarunā ar portālu Skaties.lv vasaras spilgtākos iespaidus klāsta Jānis. Šo vasaru desmit baļļu sistēmā mūziķis novērtē ar 7. ”Viena ballīte nav par to, ka Jāņi bija lietaini,” smaida Jānis.

Jānis akcentē, ka vasara iegūst citu jēgu, redzot, kā aug paša bērns, kā pirmo reizi satiekas ar dzīvniekiem. Arī pašam šovasar ar dzīvniekiem bijis kāds īpašs piedzīvojums. ”Man bērnības trauma bija tītari – man likās, ka tītars uzreiz pie pirmās izdevības klūp krāgā. Bet ar bērnu rokās pēkšņi kļuvu par to tēti, kurš var pieiet tītariem klāt un pateikt: ”Hei, čaļi!”. Un viss ir kārtībā. Viņi božās, božās, bet kājās neknābj. Tā kā es bišķiņ vinnēju savu bērnību,” pieredzē dalās Jānis.

Iespēju iepazīt Latviju Jānis, kurš dzimis un audzis Rīgā, novērtē kā vienu no savas profesijas lielajiem plusiem. Kopš pagājušā gada albuma Mosties, kas ir pirmais Goran Gora albums latviešu valodā, ir būtiski paplašinājusies Latvijas koncertu ģeogrāfija. ”Tā ir interesanta pieredze – redzēt koncertvietas un pilsētas, kurās es pats gribēju aizbraukt uzspēlēt koncertus, bet nebija īstais laiks. Programma angliski tomēr ir baigā specifika. Tagad, kad materiāls ir latviski, ir daudz vieglāk atrast kontaktu ar cilvēkiem ārpus Rīgas. Ir bijis ļoti daudz brīnišķīgu koncertu – Dikļos, Apē, Valmierā, Cēsīs. Šovakar koncerts būs Viesītē. Braukāšana pa Latviju man ļoti patīk,” norāda mūziķis.

Jautāts, vai izjūt simpātijas pret konkrētu Latvijas novadu šā vārda vēsturiskajā nozīmē, mūziķis slavē Vidzemi: ”Vidzeme ir tas novads, kurā man ir ļoti daudz koncertu, un sajūtu līmenī Vidzemes auditorija, manuprāt, ir vairāk manējā. Vai nu es vairāk atveros Vidzemē, vai Vidzeme vairāk atveras man, bet mums ir ļoti daudz koncertu Cēsīs, Valmierā, Siguldā. Bet visi novadiņi man ir mīļi.”

Latvijas garšu Jānis Holšteins-Upmanis šovasar pamanījies izdzīvot arī ārpus dzimtenes, kopā ar fondu Viegli viesojoties Eiropas latviešu kultūras svētkos Briselē. ”Tur bija pārsteidzoša Latvijas esence, tu reāli jūti latvisko garu. Briselē bija noslēgts viens ielas posms, bija uzbūvēta milzīga skatuve, ielu aizpildīja dejotāji, tad es domāju – Hei, Latvija var pašā Briselē noslēgt ielu! Forši!,” priecājas Jānis un neslēpj, ka pēdējos gados īpaši apzinājies, ka ir patīkami būt latvietim. ”Agrāk vai vēlāk nākas secināt, ka no savas tautas mentalitātes tu nekur nevari aizbēgt. Es lēnām kļūstu par patriotu. Es gan nevalkāju karodziņu pie krekla un saktiņu piespraužu tikai svētku reizēs, bet man ir svarīga piederības sajūta,” akcentē mūziķis.