10 komentāri

Misters Latvijas hiphopā nav pirmo dienu, taču salīdzinoši īsu laiku viņa vārds saistāms ar folk-hiphopu. Kādēļ viņš pievērsies šim Latvijas mērogā unikālajam mūzikas stilam un kā redz vietējo hiphopa skatuvi, mūziķis dalās pārdomās ar portāla Skaties.lv lasītājiem.

Latviešu repa mākslinieks Misters, īstajā vārdā Jānis Šķesteris, muzikālās gaitas uzsāka 2003. gada 8. martā, kad kopā ar klases biedriem izveidoja hiphopa grupu “Kreisais pagrieziens”. Pēc skolas beigšanas kolektīvs izjuka, un Misters muzikālo darbību turpināja kā solo mākslinieks. Kopš 2015. gada viņš mūziku rada folk-hiphopa stilā.

”Esmu scēnā zināmu laiku, un esmu novērojis, ka daudzi reperi kā preču piegādātāji izpilda pasūtījumu. Šodien aktuāli ir ”trap” bīti, tad piegādā tos. Rītdien vajag ”prikolus”, tad būs arī tie.

Mūziķiem tiek piedāvāts industrijas radīts šablons, un viņi to cenšas arī izpildīt. Tur nav radošuma un jaunrades. Es sapratu, ka es gribu būt neatkarīgs mākslinieks un radīt sevi ar savu skaņu, nevis būt pakaļskrējējs.

Es izlēmu hiphopa mūzikā ievīt folkloras motīvus, jo tas ir mūsu senču mantojums, uz kā bāzes esam izauguši mēs. Tas ir kaut kas īsteni mūsu, dziļi mūsu saknēs, un šo domu vēlos paust arī mūzikā,” iemeslus, kādēļ pievērsies tautas mūzikas elementu iepludināšanai hiphopā, sarunā ar portālu Skaties.lv skaidro Misters.

Vai Latvijā viņš ir vienīgais folk-hiphoperis? ”Latvijā nevienu citu nezinu. Štatos ir tāds Supaman, Polijā – Donatan. Bet, godīgi sakot, neesmu par to ļoti interesējies,” viņš norāda.

Foto

Mistera debijas albums ”Ceļojums” iznāca 2007. gadā. Līdz šim izdevis trīs albumus, kā arī ar savām dziesmām piedalījies dažādās izlasēs. Šovasar plānots klausītājus iepriecināt ar ceturto albumu. Tas patlaban ir mūziķa galvenais ”rūpju bērns” un ikdiena.

”Es ļoti aktīvi strādāju pie jaunā albuma. Esmu ticis stipri pāri pusei. Sēžu līdz pieciem naktī pie tekstiem, un tad ripoju uz darbu. Ir interesanti.

Ļoti daudz jaunajam projektam rakstu dzīvos instrumentus – kokli, dūdas, ģīgu, blokflautu, ģitāru, basu u.c. Pašam ir daudz interesantāk strādāt pie šāda projekta, kur ir daudz dzīvas mūzikas, nevis vienkārši uzskaitīt uz bītmeikera atsūtītas fonogrammas,” radošo procesu raksturo Misters.

Video: ”Pēdējais cīnītājs” no topošā albuma

Novērots, ka tieši hiphoperi ir tie, kuri starp mūziķiem visbiežāk publiski ”mazgā netīro veļu”. Vai tā ir stila nepieciešamība un tad, ja ”nelecies”, neesi īsts reperis, skaidro Misters:

”Latvijā tāds īsts ”bīfs” bija starp Gustavo un Ozolu. Vēl Kurts apsaukāja Gacho, ka viņš staigā stringu biksēs… Pagātnē bija vēl pāris gadījumi. Vairāk mums te ir precedenti, kad draugi savā starpā raksta ”disus”, lai radītu ap sevi kaut kādu ”haipu” un cilvēki par to runātu.

Vēl redzu kaut kādus tīņus, kuri nesadalīja konfektes, un tagad visai pasaulei par to jāuzzina. Cilvēkiem, protams, ir interesanti kaut ko tādu vērot, jo tas ir gana izklaidējoši.

Taču mūsdienu latviešu repā neredzu piemērus, kur starp nopietniem, profesionāliem reperiem nesaskaņas reāli tiktu risinātas caur mūziku.”

Mistera tuvākā uzstāšanās gaidāma 4. februārī klubā “Nabaklab”, kur notiks igauņu – latviešu repera Kristjan studijas albuma prezentācijas koncerts ”Reflection Live”.

Vairāk informācijas par Misteru meklē mājaslapā un Facebook!

TOP komentāri

 • lops
  +2 +2 0

  lops

  ah, kārtējais plānā galdiņa urbējs, kas sevi pozicionē kā kaut ko īpašu ... sakarīgu tekstu uzrakstīt pats nevar, tādēļ jāķerās pie tautasdziesmām un dūdām.... Nav jau žēl, bet negribētos, lai izķengā senču gara mantojumu...
 • Kaļa
 • Hip hop scēna
  +1 +1 0

  Hip hop scēna

  Folk hiphops nav šī jaunieša izdomats novirziens. Latvijā darbojas apvienība Bezgalībieši un ir arī atseviški dj, kas sadarbojas ar muzikiem un reperiem un neveido meinstrima pieprasijumam pakartotu muziku, bet vairak paliek andergraunda. Mistera spalvu spodrinasana ar to ka vins ir vienigais latvija gan ir smiekliga. Ja džeks scena ir tik ilgi un nezin, kas notiek tad gan bedigi...vins vairak atgadina Koka sudinus ar latviesu zimem

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl