Festivāls “Skaņu mežs” aicina uz mūziķu meistarklasēm

0 Komentāru
Festivāls “Skaņu mežs” aicina uz mūziķu meistarklasēm
Publicitātes foto

Papildus nepieradinātās mūzikas festivāla “Skaņu mežs” koncertprogrammai, kas noritēs 10. un 11. oktobrī mūzikas namā “Daile”, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā notiks ASV eksperimentālo mūziķu meistarklases.

Mūziķu meistarklases notiks 10. oktobrī, un uz tām aicināti kā mūzikas studenti, tā jebkurš interesents.

Meistarklašu programmu plkst. 12.00 Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, 328. kabinetā, atklās brīvās improvizācijas meistarklase trompetista un komponista Vadada Leo Smita (Wadada Leo Smith) vadībā, savukārt 14.00 319. kabinetā notiks komponista un improvizētāja Kīta Fulertona Vitmena (Keith Fullerton Whitman) lekcija/diskusija par kompozīciju un improvizāciju, strādājot ar analogiem elektroniskās mūzikas instrumentiem, ko vadīs žurnālists Edgars Raginskis. Abi meistarklašu vadītāji festivāla ietvaros – konkrētāk, 10. oktobra vakarā – sniegs arī koncertus.

Vadada Leo Smits ir viens no agrīnajiem dalībniekiem amerikāņu komponistu biedrībā AACM, kas kopš pagājušā gadsimta sešdesmitajiem gadiem veicina eksperimentālā džeza un inovatīvas laikmetīgās kompozīcijas attīstību. Līdzās saksofonistam un pasniedzējam Rosko Mičelam (Roscoe Mitchell), kā arī multiinstrumentālistam un Makartura ”ģēniju granta” saņēmējam Entonijam Brekstonam (Anthony Braxton) Smits ir viens no pionieriem un nozīmīgākajiem amerikāņu mūziķiem teritorijā, kurā eksperimentālais džezs un brīvā improvizācija robežojas ar laikmetīgo mūziku.

Nepilnas piecas stundas garā kompozīcija “Ten Freedom Summers” nopelnīja Smitam finālista vietu cīņā par 2013. gada Pulicera balvu mūzikā, ko uzskata par augstāko ASV apbalvojumu mūsdienu klasiskajai mūzikai, savukārt četru kompaktdisku formātā publicētais darba ieraksts tika nosaukts par vienu no 2012. gada labākajiem albumiem no turpmāk minēto mediju puses – “Allmusic.com”, “All About Jazz”, “Jazztimes”, “Chicago Reader”, “The Wire Magazine” u. c.

Šogad klasiskais džeza mūzikas žurnāls “DownBeat” svin savu 80. gadu jubileju un sasitībā ar to publicēja sarakstu “The 80 coolest things in jazz today”, kurā starp interesantākajām parādībām mūsdienu džezā nosaukts arī Leo Smits. Savukārt 2013. gadā “DownBeat” rīkoja ikgadējo starptautisko mūzikas kritiķu balsojumu, kas atzina Smitu par gada labāko komponistu.

Kīts Fulertons Vitmens ir mācījies datormūziku Bērklija Mūzikas koledžā Bostonā un dzīvo Kembridžā, ASV. Sākotnēji ieguvis popularitāti ar projektu “Hrvatski”, kas darbojās tādā IDM (intelligent dance music) apakšžanrā kā drill’n’bass un ambientajā mūzikā, Vitmens vairākkārt izmainījis savu radošās darbības trajektoriju un nesenākajos gados pievērsies īstenas ”dzīvās elektroniskās mūzikas” attīstīšanai, strādājot pamatā ar analogiem sintezatoriem, lai padziļināti izpētītu to skaniskās iespējas un attīstītu tās līdzvērtīgi tai skanējumu dažādībai, ko šobrīd piedāvā digitālas mūzikas radīšanas ierīces. Šo viņa daiļrades posmu uzskatāmi dokumentē prestižajā avangarda mūzikas izdevniecībā ”Editions Mego” publicētie albumi “Occlusions un Generators”, kuros abos izmantoti vieni un tie paši tehniskie līdzekļi, taču ar tiem panākti krasi atšķirīgi skanējumi. Plašu atzinību ieguvis arī Vitmena albums “Disingenuity B/W Disingenuousness”, ko 2010. gadā laida klajā izdevniecība PAN.

Festivāls “Skaņu mežs” notiks 10. un 11. oktobrī mūzikas namā “Daile” ar Monolake, Marisas Nadleres (Marissa Nadler), Bliksas Bārgelda (Blixa Bargeld), Endija Stota (Andy Stott) un daudzu citu mūziķu piedalīšanos.

0 Komentāru