Komentāri
Eiropas Kinoakadēmijas balvu par mūža ieguldījumu saņems franču režisore Aņese Varda
Foto: Julia Fabry

Izsakot atzinību par vienreizēju, paliekošu un būtisku ieguldījumu kinoindustrijā, Eiropas Kinoakadēmija balva par mūža ieguldījumu tiks piešķirta ievērojamajai franču režisorei un scenāristei Aņesei Vardai (Agnès Varda), informē nodibinājuma Rīga 2014 pārstāvis Mārtiņš Drēģeris.

Kā scenāristei un režisorei Aņesei Vardai joprojām ir nozīmīga loma Francijas un Eiropas kino, kā arī pasaules kinomākslā. Viņas pirmā filma La Pointe Courte (1954) tikpat kā netika izrādīta, taču jau ļoti skaidri parādīja viņas personīgo stilu un atnesa viņai ”franču jaunā viļņa vecmāmiņas” titulu. Filma Kleo no 5 līdz 7 (Cléo de 5 à 7, 1961) tika demonstrēta Kannu kinofestivālā un saņēma franču kinokritiķu balvu.

Aņeses Vardas daudzo filmu skaitā ir Lauvas, mīlestība un meli (Lions, Love and Lies, 1968), Pseidokumentālā filma (Documenteur, 1981), kas uzņemta Losandželosā, Viena dzied, otra ne (L’une chante, l’autre pas, 1976), Žako no Nantes (Jacquot de Nantes, 1990) un citas. Viņas filmās iedomu pasaule bieži vien mijas ar dokumentālo filmu elementiem.

Aņese Varda ir saņēmusi teju vai visas iespējamās balvas: Sudraba lāci Berlīnē par filmu Laime (Le Bonheur, 1965), Zelta lauvu Venēcijā par filmu Klaidone (Sans toit ni loi, 1985), Eiropas Kinoakadēmijas balvu par filmu Vārpu lasītājas un es (Glaneurs et la glaneuse, 2000) un Francijas kinobalvu Cēzars par filmu Aņeses pludmales (Les Plages d’Agnès, 2008). Viņas darbi ir apbalvoti ar Kannu kinofestivāla Zelta karieti, goda Cēzara balvu un Lokarno kinofestivāla Goda leopardu.

Aņese Varda ir radījusi vairāk nekā 30 īsfilmu, dokumentālo filmu un mākslas filmu gan televīzijai, gan kino, turklāt ir vairāku fotogrāfiju izstāžu un mākslas instalāciju autore: Kartupeļu utopija (Patatutopia), kas radīta 2003. gada Venēcijas mākslas biennālē, liela mēroga izstāde Nuarmutjē atraitnes (The Widows of Noirmoutier) laikmetīgās mākslas muzejā La Fondation Cartier Parīzē (2006), Kino būda (Shack of Cienema) Losandželosas apgabala mākslas muzejā (2013) un solo izstrāde Netipiskie triptihi (Triptyques Atypiques) galerijā Nathalie Obadia Parīzē (2014).

Aņese Varda būs goda viešņa 27. Eiropas Kinoakadēmijas balvu pasniegšanas ceremonijā, kas 13. decembrī norisināsies Rīgā un tiks straumēta tiešraidē europeanfilmawards.eu.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl