Eiropas kamerkoru lielkoncertā “Simfonijas un pasakas” skanēs pasaules pirmatskaņojumi

0 Komentāru
Eiropas kamerkoru lielkoncertā “Simfonijas un pasakas” skanēs pasaules pirmatskaņojumi
Dānijas Nacionālais vokālais ansamblis. Publicitātes foto

Latvijas Radio koris un diriģents Sigvards Kļava aicina uz Eiropas vadošo koru nedēļas lielkoncertu “Simfonijas un pasakas”, kur Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros 18. oktobrī Rīgas Sv. Pētera baznīcā izskanēs Ērika Ešenvalda un Līgas Celmas-Kursietes pasaules pirmatskaņojumi.

Lielkoncertā piedalīsies RIAS kamerkoris no Berlīnes, Dānijas Nacionālais vokālais ansamblis, Latvijas Radio koris, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris. Diriģenti Sigvards Kļava, Hanss Kristofs Rādemanis un Markuss Krīds. Koncertā skanēs Ērika Ešenvalda un Līgas Celmas-Kursietes pasaules pirmatskaņojumi.

Eiropas labākie kori ir izveidojuši Eiropas profesionālo kamerkoru tīklu – “Tenso”, radot spēcīgu kormūzikas attīstības platformu, kas aktualizē jaunākās koru kultūras tendences Eiropā. “Tenso” ir unikāls un vēl nebijis projekts, ko iniciējis Latvijas Radio koris un kas ir iekļauts Eiropas kultūras galvaspilsētas “Rīga 2014” gada programmā. Šā tīkla ceļi no 17. līdz 22. oktobrim satiksies Latvijā, lai mēs būtu liecinieki krāšņai un multikulturālai koru panorāmai.

18. oktobra lielkoncertā “Simfonijas un pasakas” dzirdēsim divus pasaules pirmatskaņojumus – inuītu pasaku Ērika Ešenvalda interpretācijā opusā “The First Tears” un Līgas Celmas-Kursietes “Sirmās dvēseles” pēc Kārļa Skalbes pasakas ar tādu pašu nosaukumu. Hansa Kristofa Rādemaņa vadībā kori satiksies Igora Stravinska “Psalmu simfonijā”, kurā, paša autora vārdiem runājot, viņš esot “simfonizējis psalmu dziedājumus”. Koncertā skanēs arī Olivjē Mesiāna, Luidži Nono un Ģērģa Ligeti skaņdarbi.

2007. gadā dibinātajā Dānijas Nacionālajā vokālajā ansamblī pulcēti 18 labākie dāņu dziedātāji. Pēc viņu parādīšanās prese rakstīja: “Desmit vīrieši un astoņas sievietes, kas spēj paveikt jebko.” Kolektīvs reprezentē labākās ziemeļu koru skaņas kvalitātes – caurspīdīgumu, dzidrumu, tīrību un apbrīnojamu precizitāti, kas iet roku rokā ar daudzpusīgu dinamiku. Ansambļa plašais repertuārs aptver laiku no renesanses līdz mūsdienām. Dānijas Nacionālais vokālais ansamblis cieši sadarbojas ar tādiem pasaulslaveniem skandināvu komponistiem kā Svens Dāvids Sandstrems un Pers Nergords. 2012. gadā ansamblis ieguva prestižo Vācijas “Echo Klassik” mūzikas ierakstu balvu. Kopš 2014. gada ansambli vada Markuss Krīds, angļu diriģents, kurš karjeru pavadījis Vācijā, diriģējot izcilākos kolektīvus – Berlīnes Filharmonisko orķestri, Berlīnes Valsts kapelu, Concerto Köln, RIAS kamerkori. Viņš saņēmis Kannu klasiskās mūzikas balvu un “Diapason D’Or”.

Berlīnes RIAS kamerkoris ir viena no Eiropas izcilākajām kormūzikas vienībām, kas regulāri uzstājas kopā ar Berlīnes Filharmonisko orķestri. Koris piedalījies Berlīnes filharmonijas atklāšanā 1960. gadā. Kolektīvs spēlējis nozīmīgu lomu Berlīnes mūzikas kultūrā kopš tā dibināšanas 1948. gadā. Koris uzstājies ar diriģēšanas grandiem Herbertu fon Karajanu, Lorinu Māzelu, Klaudio Abado, Danielu Barenboimu un daudziem citiem. Kolektīva mākslinieciskais vadītājs ir pašlaik viens no pasaulē pieprasītākajiem kordiriģentiem Hans Kristofs Rādemanis, kurš pavasarī ar Latvijas Radio kori Sv. Pētera baznīcā ar spožiem panākumiem atskaņoja Johana Sebastiāna Baha “Mateja pasiju”.

0 Komentāru