Baha, Perta un Kančeli mūzika skanēs Doma baznīcā

0 Komentāru
Baha, Perta un Kančeli mūzika skanēs Doma baznīcā
Sinfonietta Rīga. Publicitātes foto

27. novembrī Rīgas Domā Latvijas Radio koris, Sinfonietta Rīga, ērģelniece Ilze Reine uzstāsies garīgās meditācijas skaņražu koncertā Bahs, Perts un Kančelli. 

Koncertā skanēs garīgās mūzikas lielmeistara Johana Sebastiāna Baha motetes un korāļi no Mateja un Jāņa pasijām, divas daļas no Valentīna Silvestrova Klusās mūzikas, Gijas Kančeli Šūpuļdziesma saulei, Arvo Perta Nunc Dimittis. Programmas izkārtojumā būtiska nozīme arī ekspresīvo modernistu Heinca Holligera un Knuta Nīsteda darbiem. Koncerta diriģents – Kaspars Putniņš.

Pasaulslavenais gruzīnu komponists Gija Kančeli ir viens no mūsdienu pasaules garīgās mūzikas līderiem. Kančeli ir klusuma mūzikas, žūstošu asaru lāšu un garīgās meditācijas skaņradis, kura daiļrade spēcīgi sakņojas nacionālajā savdabībā. Šūpuļdziesmā saulei, kuru slavenais komponists 2008. gadā rakstīja korim Kamēr, vārds “saule” jāizdzied 27 valodās.

Arvo Perts ir viens no retajiem mūsdienu komponistiem, kura vārds apvīts ar dzīvā klasiķa auru. Perts izveidojis savu skanisko paradigmu tintinnabuli, kas balstās uz zvaniņu sasaukšanos dažādās kombinācijās. Koncertā Doma baznīcā skanēs Perta reliģiskais dziedājums Nunc Dimittis, kuram pamatā ir Sīmeana lūgšanas vārdi ”Kungs, lai nu Tavs kalps aiziet mierā…”. Sīmeanam bija pareģots, ka viņš nemirs, līdz nebūs redzējis Mesiju. Sīmeans, ieraudzījis jaundzimušo Jēzu, pateicas Dievam par izpildīto solījumu.

Ukraiņu dzīvais klasiķis Valentīns Silvestrovs, saukts par pēcskaņas meistaru, ir viens no savdabīgākajiem un introvertākajiem mūsdienu komponistiem, kam raksturīga īpaša interese par pēcskaņu – skaņas turpināšanos, kad tā jau it kā izskanējusi. 27. novembra vakarā klausītāji dzirdēs pirmo un trešo daļu no Silvestrova skaņdarba stīgu orķestrim Klusā mūzika.

Knuts Nīsteds ir 20. gadsimta norvēģu klasiķis, jaunās un senās mūzikas apvienotājs, ievērojams sakrālās kormūzikas autors. Viņš uzaudzis kristiešu vidē, kur mūzikai un garīgajiem dziedājumiem bija liela nozīme. Koncertā Nīsteds tiks pārstāvēts ar savu slavenāko darbu Immortal Bach, kura pamatā ir Johana Sebastiāna Baha korālis Komm, süsser Tod.

Biļetes uz koncertu nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs.

0 Komentāru