Komentāri
Artūrs Bērziņš vietējās slavenības atveidos taro kāršu tēlos
Mākslinieks Artūrs Bērziņš tagad (Facebook/ArtRigaFair)

Viens no provokatīvākajiem Latvijas jaunās paaudzes māksliniekiem Artūrs Bērziņš patlaban nodevies darbiem, gatavojoties izstādei, kurā latvisko taro kāršu tēlos atveidoti gan vēsturiski tēli, gan politiķi un kultūras darbinieki.

Major Arcana jeb trumpju kavu veido 22 taro kārtis, tostarp Burvis, Velns un Saule. Katra no tām raksturo kādu nozīmīgu dzīves aspektu. ”Izstādes konceptā taro kāršu formāts kalpo kā metafrāze par mākslas īpašo “ožu” – spēju uztvert notiekošo procesu apslēpto dabu un iepriekš paredzēt to realitāti, kuras virzienā kustās attīstības vektors,” akcentē mākslinieks Artūrs Bērziņš.

Jaunajā darbu sērijā katra kāršu tēla lomā iejutīsies kāda latviešiem svarīga un pazīstama personība. Piemēram, kā ”Priesteris” būs redzams Garlībs Merķelis, taču ”Vientuļnieka” kārtī būs atveidots dzejnieks Knuts Skujenieks.

”Vientuļnieka kārtī attēlotā Knuta Skujenieka liktenis lieliski saskan ar mītiskā Atlanta tēlu, kurš par savu gribu pēc brīvības un atteikšanos pakļauties sistēmai samaksāja augstu cenu – nebrīvi, nošķirtību un pasaules smagumu uz saviem pleciem. Un uz šī rēķina pārējie var turpināt dzīvot savu dzīvi,” norāda mākslinieks. Bērziņš akcentē, ka šis ir ilgtermiņa darbs, izstādes atklāšana plānota 2016. gada pavasarī.

Vientuļnieka kārtī attēlotais Knuts Skujenieks. Foto: Artūrs Bērziņš

Vientuļnieka kārtī attēlotais Knuts Skujenieks. Foto: Artūrs Bērziņš

Šī nav pirmā reize, kad mākslinieks Artūrs Bērziņš savos darbos atveido sabiedrībā zināmas personas. Pērnvasar galerijā Bastejs mākslinieks atklāja darbu ciklu Tautiskais postromantisms, kurā iemūžinātas vienkārši skaistas sievietes, gan slavenas skaistules un citas vietējā mēroga slavenības.

Lasi vēl