Armands Puče uzrakstījis grāmatu par strīdīgi vērtēto Herbertu Cukuru

4 komentāri
Armands Puče uzrakstījis grāmatu par strīdīgi vērtēto Herbertu Cukuru
Foto: F64

Šodien Latvijas Kara muzejā noritēja žurnālista, SIA Mediju nams valdes priekšsēdētāja, raidījumu vadītāja un vairāku grāmatu autora Armanda Pučes vēsturiskā detektīva Jūs nekad viņu nenogalināsiet prezentācija.

Grāmata vēsta par latviešu izgudrotāju, lidotāju un lidmašīnu konstruktoru Herbertu Cukuru (1900-1965). Romāna pamatā ir vēsturiski fakti, un vienlaikus tas vēsta gan par Cukuru, gan arī par latviešiem un Latvijas vēsturi. Kā norāda Puče, strādājot pie romāna, viņš ir ticies gan ar Cukura ģimenes atzaru, kas mitinās Brazīlijā, gan arī ar viņa laikabiedriem – virsniekiem, karavīriem, lidotājiem – , kas vēl joprojām ir dzīvi.

“Pētot rakstus un mēģinot aizdomāties par to, kādi ir latviešu sasniegumi vēstures kontekstā, nonācu pie Cukura personības. Interesanti, cik spītīgi vienam cilvēkam tiek piedēvēti tik dramatiski notikumi [holokausta īstenošana]. Gribēju iedziļināties un saprast. Kad noliku sev priekšā visas versijas par Cukuru, tās viena pēc otras sāka šķīst kopā, un man nekas cits neatlika kā pievērsties izpētei,” stāsta Puče.

Jūs nekad viņu nenogalināsiet vienlaikus ir stāsts par krustcelēm, kur Latvija atrodas un kur vienmēr būs, un par to, kā dažādi režīmi šo faktu ir izmantojuši. “Latvija ir pakļauta dažādu karu un notikumu virpuļiem, un tas ietekmē nacionālo pašapziņu,” akcentē Puče, norādot, ka patlaban latviešiem vairs nav tādas pašapziņas, kāda tā bijusi 20.gadsimta sākumā, kad dibināta Latvijas valsts.

”Tagad daudzi apstākļi spiež mums skatīties uz vēsturi un personībām ar dažādiem vērtējumiem. Cukura gadījums ir īpaši spilgts, turklāt vēršanās pret Cukuru ir arī vēršanās pret Latviju. Man kā žurnālistam ir skaidrs – tāpat vien šādas lietas nenotiek,” norādīja grāmatas autors.

Herberts Cukurs dzimis 1900. gada 17. maijā Liepājā, mehāniskās darbnīcas īpašnieka un amatnieka Jāņa Cukura ģimenē.

Viņš bija latviešu aviators un žurnālists, 1930. gados kļuva slavens ar saviem lidojumiem paškonstruētās lidmašīnās no Latvijas uz Gambiju un Japānu. Nacistu okupācijas laikā Cukurs darbojās ebreju šāvēja Arāja komandā. 1946. gadā Cukurs pārcēlās uz dzīvi Latīņamerikā, kur 1965. gadā tika cietsirdīgi nogalināts.

Foto: Armands Puče jaunās un iepriekšējās grāmatas prezentācijā