10 skandalozākie albumu vāciņi

Komentāri
10 skandalozākie albumu vāciņi
"Vampire Weekend" albums "Contra", fragments. Publicitātes foto

Mūzikas ierakstu industrijā jau izsenis bez skandāliem neiztikt. Skaties.lv ielūkojās vēsturē, kādi slavenu mūziķu albumu noformējumi radījuši nosodījumus, skandālus un aizliegumus.

John Lennon & Yoko Ono – Unfinished Music No. 1: Two Virgins (1968)

Ar kailiem cilvēkiem uz albumu vāciņiem ierakstu kompānijas ir cīnījušās jau teju kopš plašu tirdzniecības sākuma. Viens no sešdesmito gadu slavenākajiem ir Džona Lenona un Joko Ono debijas ieraksts ”Unfinished Music No. 1: Two Virgins”. Interesanti, ka pats albums tapis vienā bohēmiskā naktī, kuru Lenons savas toreizējās sievas Sintijas prombūtnes laikā pavadīja ar jauno draudzeni Joko. Uz ideju par diviem kailiem hipijiem uz albuma vāka Džonu Lenonu iedrošinājis kāds Apple darbinieks Džeroms, nosaucot to par ”fantastisku”. Tā gan nelikās EMI ierakstu kompānijai, kas vēlākajos izdevumos fotogrāfiju cenzēja, atstājot redzamas vien abu mīlnieku galvas.

Publicitātes foto

”Scorpions” – ”Virgin Killer” (1976)

Vienu no lielākajiem, ja ne pašu lielāko skandālu albumu vāciņu jomā 1976.gadā sacēla vācu tolaik vēl heavy-metal apvienība ”Scorpions”. Uz tā attēlota pilnīgi kaila desmit gadus veca meitene, kas izsauca kritiku no… visiem, protams. Grupa gan vēlāk taisnojās, ka tā nemaz neesot bijusi viņu ideja, bet gan ierakstu leibla, kas vēlējies skandāla rezultātā palielināt Scorpions popularitāti un, protams, albuma tirāžu. Grupa pievienojās šī albuma vāciņa nosodītājiem, un veikalos nonāca plate ar citu noformējumu, kurā redzami grupas dalībnieki. Apģērbti.

Publicitātes foto

”Blind Faith” – ”Blind Faith” (1969)

Vēl septiņus gadus pirms ”Scorpions” gandrīz identisku skandālu sarīkoja viena no pirmajām super-grupām ”Blind Faith”, kurā bija apvienojušies Ēriks Kleptons, Džindžers Beikers, Stīvs Vinvuds un Riks Grečs. Arī uz viņu debijas albuma atainota kaila un nepilngadīga meitene, turklāt ar īpašu iztēli apveltīti cilvēki vēl saskatīja falla simbolu lidmašīnā, ko meitene tur rokās. Interesanti, ka tolaik šī bilde ”izgāja cauri”, un alternatīvs albuma noformējums bija jāsagādā vien ASV tirgum. Arī Mariona un viņas vecāki bijuši gana apmierināti ar slavenā mūziķu fotogrāfa Boba Seidemana darbu. 11 gadus vecās meitene nopelnīja savas pirmās 40 mārciņas, lai gan bija vēlējusies… zirgu.

Publicitātes foto

”Vampire Weekend” – ”Contra” (2010)

Nedomājiet, ka var bez raizēm likt uz sava albuma vāciņa meiteņu foto, ja tās ir apģērbtas. To ļoti labi zina ”Vampire Weekend”, kas par sava 2010.gada albuma vāka noformējumu bija izvēlējušies kādu 1983.gadā radītu fotogrāfiju, ko grupas dalībnieks Rostams nejauši atrada internetā. Albums jau pusgadu kā bija izdots, kad izrādījās, ka Anna Kirstena Kenisa (tā sauc sievieti fotogrāfijā) nav vis atsaucīga ”Vampire Weekend” fane, bet gan vēlas grupu sūdzēt tiesā un piedzīt apaļus divus miljonus dolāru. Cīņas starp abu pušu advokātiem risinājās veselu gadu, līdz tika panākts mierizlīgums par sabiedrībai neatklātu summu.

Publicitātes foto

”Guns N’ Roses” – ”Appetite For Destruction” (1987)

Gadās gan, kad cenzūra nospēlē par labu mūziķiem. Tā MTV kategoriski atteicās rādīt ”Guns N’ Roses” videoklipus, ja grupa paliks pie sava sākotnējā vāciņa debijas albumam ”Appetite For Destruction”. Uz Roberta Viljamsa gleznas balstītā albuma vāciņa bija redzams dīvaina paskata robots, kas tikko izvarojis sievieti. Atsaucoties uz šo pretenziju, tika radīts jauns albuma noformējums, un tagad mūzikas vēsture vairs nav iedomājama bez leģendārā melnā vāciņa ar krustu un piecām miroņgalvām.

Publicitātes foto

”The Beatles” – ”Yesterday and Today” (1966)

Vēl pirms Džona un Joko kailā uznāciena ”The Beatles” paspēja iekulties albuma vāciņa ķezā ar ļoti savdabīgi izvēlēto noformējumu ASV tirgum paredzētajam albumam ”Yesterday and Today”. Roberta Vitakera uzņemtajā fotogrāfijā grupas dalībnieki redzami miesnieku uzsvārčos, apkārušies ar gaļas gabaliem un bērnu lellēm, kurām norautas galvas. Tā it kā bijusi grupas viedokļa paušana par Vjetnamas karu, bet, skatoties uz šo fotogrāfiju, vairāk nāk atmiņā bītlu aizraušanās ar halucinogēnām vielām, nekā kara šausmas.

Publicitātes foto

”Slayer” – ”God Hates Us All” (2001)

Ir arī gadījumi, kad mūziķi ir lielākā šokā par albuma vāciņu, nekā ierakstu kompānijas, kas arī šad tad vēlas radīt skandālus. Tā ”Slayer” ģitārists Kerijs Kings pēc 2001.gada albuma ”God Hates Us All” šķendējās uz saviem priekšniekiem: ”Dažreiz viņi ne sūda nesaprot, ko paši dara. Tā bilde taču izskatās, it kā kāds septītklasnieks būtu apkakājis Bībeli”. Vēsture klusē, vai tas bija Kinga dusmu dēļ, bet albumam vēlāk tika radīts otrs, daudz neitrālāks vāciņa noformējums.

Publicitātes foto

”Lynard Skynard” – ”Street Survivors” (1977)

Citkārt albumu vāciņi var ”iegāzt” vienkārši sliktu apstākļu sakritības rezultātā. 1977.gada 20.oktobrī traģiskā aviokatastrofā bojā gāja trīs grupas ”Lynard Skynard” dalībnieki, un tas notika tikai trīs dienas pirms gaidāmā jaunā albuma izdošanas. Albuma sākotnēji iecerētais vāciņš, kuras fotogrāfijā grupas dalībnieki redzami ieskauti milzu liesmās, tika nomainīts ar citu – bez uguns – aiz cieņas pret mirušajiem un viņu tuviniekiem.

Publicitātes foto

”Nirvana” – ”In Utero” (1993)

Nepietiek ar to, ka pieklājīgi izskatās albuma vāciņš no priekšpuses. Jābūt uzmanīgam arī ar otrā pusē publicēto. Sašutuma vilni par ”Nirvana” pēdējā studijas ieraksta ”In Utero” izpelnījās nevis anatomiskais manekens ar eņģeļa spārniem, bet gan fotogrāfija otrajā pusē. Bildes autors Čārlzs Pītersons norāda, ka tur attēlotie embriji un ķermeņa daļas esot bijušas Kurta Kobeina ideja. Turklāt albuma otrajā pusē ir arī saraksts ar albuma dziesmām, tai skaitā ”Rape Me”. Ar viegli ievainojamo, tomēr apbrīnojami kareivīgo feministu pūli priekšgalā tika panākts, ka tas tiek aizkrāsots.

Publicitātes foto

”Arctic Monkeys” – ”Whatever People Say I Am That’s What I Not” (2006)

Visbeidzot – ”Arctic Monkeys” 2006.gada debijas albums. Nevainojiet sevi, ja jūs sākotnēji nevarat saprast, kas tad šeit ir skandalozs. Droši vien arī Šefīldas tolaik zaļie puikas iedomāties nespēja, kādu sašutumu jūru nāksies piedzīvot no dažādām anti-smēķēšanas organizācijām (lai kā arī tās nesauktu) par to drausmīgo lietu starp fotogrāfijā redzamā vīrieša lūpām. Šis skandāls gan pamazām pierima, arī foto attēlotais Kriss Maklūrs (mūziķis un grupas labs draugs) presē izteicās, ka noteikti metīs netikumu pie malas. Tiesa, tas viņam tā arī nav izdevies.

Publicitātes foto

Lasi vēl