Valmieras teātrī šonedēļ pirmizrādi piedzīvos ”Saules pelni”

0 Komentāru
Valmieras teātrī šonedēļ pirmizrādi piedzīvos ”Saules pelni”
Foto: Matīss Markovskis

8. oktobrī Valmieras teātra Apaļajā zālē notiks pirmizrādi piedzīvos režisora Feliksa Deiča iestudējums ”Saules pelni” pēc kanādiešu dramaturga Džona Marella lugas.

Ikdienas dialogos un klasisku lugu fragmentos, atmiņu restaurācijās aktieri izspēlēs izcilās franču teātra un mēmā kino zvaigznes Sāras Bernāras pēdējo vasaru. Izrādes darbība norisinās vientulīgā salā pie Francijas krastiem, kur dzīves pēdējos gados mita 77 gadus vecā ”dievišķā Sāra” kopā ar dēla Morisa ģimeni. Dramaturgs izmitinājis šajā salā arī izdomātu tēlu – Bernāras sekretāru Žoržu Pitū, kurš aktrisei ir gan sargsuns un kopējs, gan peramais zēns un iedvesmotājs. Izrādē tiekas aktieri Dace Eversa un Tālivaldis Lasmanis.

”Es, protams, izlasīju visu, ko varēju par Sāru Bernāru,” saka Dace Eversa, kurai šī ir 60 gadu jubilejas loma. ”Tas noderēja, bet diez vai būs saskatāms izrādē. Mēs vienojāmies ar Feliksu Deiču, ka mūsu uzmanības centrā ir divu cilvēku attiecības, tas, cik ļoti viņi viens otram ir vajadzīgi.”

Darbība iekļaujas vienā diennaktī – tieši tāds laika kanons ir franču klasicistu traģēdijām, kurās spēlējusi Sāra Bernāra. Šajā laika sprīdī ar sekretāra līdzdalību aktrise izspēlēs gan savas nebūt ne priecīgās bērnības notikumus, gan izdzīvos aktieriskā triumfa un personisko drāmu brīžus.

”Droši vien Bernārai slavas gados bija ne viens vien sekretārs,” saka Tālivaldis Lasmanis, kas spēlē Pitū. ”Bet mans personāžs ir dramaturga izdomāts, tāpēc mēs arī necentāmies īpaši pietuvināties vēsturiskajai patiesībai. Bet vai tad tāda maz panākama: arī savos memuāros jau cilvēki raksta nevis par to, kādi bija, bet kādus grib, lai viņus atceras.”

Amerikā dzimušais Kanādas dramaturgs Džons Marells (John Murrell, 1945) ir sarakstījis vairāk nekā desmit lugas, kurām iedvesmu meklējis lielākoties reālu personu dzīvē. Arī luga ”Oktobris” veltīta pasaulslavenām skatuves personībām – aktrisei Eleonorai Dūzei un dejotājai Aisedorai Dunkanei, bet ”Tālais tuvums” – fascinējošajai amerikāņu māksliniecei Džordžijai O’Kīfai.

0 Komentāru