Šovakar Domā svinēs Latvijas simtgadi

Pievienot komentāru
Šovakar Domā svinēs Latvijas simtgadi
Foto: LETA

Šovakar Rīgas Domā sāks svinēt Latvijas simtgadi. Koncertā Satikšanās. Ērģeles. Meditācija sastapsies šķietami nesavienojami instrumenti un kopā ar videoprojekcijām un gaismas efektiem Doma baznīcu uz laiku pārvērtīs par meditatīvu telpu. Turklāt gaidāmi pieci pirmatskaņojumi.

1. decembra vakarā Rīgas Doms uz laiku pārvērtīsies līdz nepazīšanai – vienlaikus dievnams būs koncertzāle, kinoteātris, gaismas festivāla norises vieta un laika mašīna. Tā iecerējis komponists un koncerta idejas autors Edgars Raginskis.

Koncertā izskanēs pieci E. Raginska pirmatskaņojumi – viens no tiem veltīts Rīgas Domam, pārējie dievnamiem Rubenē, Viļakā, Bauskā un Kuldīgā.

”Gribu izveidot tādu kā satikšanos, jo mēs, latvieši, esam tādi savrupnieki, mēs reti saejam kopā. Un tad es izdomāju – atvedīšu no katra vēsturiskā novada pa vienam dievnamam, simboliski runājot, pa vienām ērģelēm ciemos pie lielā radinieka – vēsturiskā Doma instrumenta,” stāsta E. Raginskis.

Lai parādītu atšķirīgo un katram novadam raksturīgo, mūzikā dialogus veidos šķietami nesavienojamais – ērģeles, elektronika, čells, cilvēka balss un baritona saksofons. Rīgas Domā tautas mūzika mīsies ar sakrālo un pavisam futūrisko.

Dziļi personīga un pavisam tuva satikšanās šis koncerts būs ērģelniecei Lienei Andretai Kalnciemai, kuru LNT ziņas sastapa Mūzikas akadēmijā, gatavojoties šim notikumam.

”Biju ļoti pārsteigta, ka ir tieši izvēlēta Rubene, jo šī vieta man tiešām ir saistīta ar manu dzimtu, šajā draudzē ir gājusi gan mana vecvecmāmiņa, gan arī no mammas puses nāk šī radu būšana. Un arī Rubenes kapos ir arī nesen apglabāts mans vectētiņš. Tīri muzikāli un sajūtu ziņā viņa būs ļoti atbilstoša manam emocionālajam stāvoklim,” akcentē L. A. Kalnciema.

Šis nebūšot klasisks ērģeļmūzikas koncerts, un jaunas muzikālas teritorijas varētu iepazīt arī tie, kuri nav zvērināti ērģeļmūzikas cienītāji. Koncerta idejas autors stāsta, ka vislielākais prieks esot par elektroniku, jo skaņradis Oyaars šādi solās uzburt vēsturisko dievnamu atmosfēru.

Pagaidām šis būs vienīgais koncerts, taču šī muzikālā satikšanās solās pārtapt koncertfilmā, ko pēc tam idejas autori sola vest uz visiem iesaistītajiem vēsturiskajiem novadiem.

VIDEO: