Skaņu mežs Baltajā naktī piedāvās ērģeļmūziku, improvizāciju un kino

Pievienot komentāru
Skaņu mežs Baltajā naktī piedāvās ērģeļmūziku, improvizāciju un kino
Publicitātes foto

Nākamsestdien, 5. septembrī, ikgadējā mūsdienu kultūras foruma Baltā nakts ietvaros Anglikāņu baznīcā tradicionāli notiks festivāla Skaņu mežs rīkots eksperimentālās mūzikas vakars, piedāvājot daudzveidīgu mūzikas programmu, kā arī minimālisma kino, informē Skaņu meža pārstāvji.

Sasaucoties ar 2015. gada Baltās nakts interesi par gaismas tēmu, pasākumā tiks piedāvāts minimālisma kino un minimālisma ietekmēta mūzika dažādās tās izpausmēs, šoreiz aptverot arī žanriskā izpratnē tālu ceļojušas ietekmju plūsmas, un tā apakšnosaukums būs Minimālisms gaismā un skaņā. Četrus programmas koncertus papildinās arī amerikāņu mākslinieka Entonija Makkola (Anthony McCall) filma A Line Describing A Cone, kurā kino medijs reducēts līdz virtuozai manipulēšanai ar gaismu.

Vakara muzikālo daļu atklās improvizētāju Tonija Bevana un Rodrija Deivīza duets. Lai gan abi mūziķi ir spēlējuši kopā jau iepriekš, viņu uzstāšanās intriģē ar neparedzamību vai pat izsauc izbrīnu, jo mūziķi nāk no visai atšķirīgām, dažbrīd pat konfliktējošām improvizētās mūzikas scēnām.

Žurnāls TimeOut Toniju Bevanu nodēvējis par ”diženāko no dzīvajiem basa saksofona improvizētājiem”. Bevans ilgus gadus ir sastrādājies ar leģendāro pirmās paaudzes frīdžeza bundzinieku Saniju Mjureju, un šobrīd vada ansambli Bruise, kas veltīts starpžanru eksperimentiem. Viņš ir kūrējis festivālu NJC Berlīnē, kā arī bijis radošais eksperts nesen uzņemtajai Antuāna Prūma filmai par britu brīvās improvizācijas scēnu Taking the Dog for a Walk.

Rodrijs Deivīzs tiek uzskatīts par vienu no vadošajiem mūziķiem redukcionisma improvizācijā – kustībā, kas iemieso improvizētās mūzikas sadursmi ar aktuālām laikmetīgās mūzikas idejām un minimālisma estētiku. Deivīza pamatinstruments ir arfa, un viņš ir respektēts arī kā minimālisma kompozīcijas interprets – tādi komponisti kā Fils Nibloks, Eliana Radiga un Jasunao Tone ir sacerējuši jaundarbus īpaši Deivīzam.

1945. gadā dzimušais Šarlemāns Palestains ir amerikāņu vizuālais mākslinieks un minimālisma komponists (lai gan tas ir jēdziens, ko viņš pats kaismīgi noliedz). Viņa slavenākā kompozīcija ir klavierdarbs Strumming Music. Savus koncertus Palestains uzskata par rituāliem – viņš visapkārt izvieto plīša rotaļlietas un svinīgi dzer konjaku, pietuvinot uzstāšanos performanču mākslai. Šajā Baltās nakts pasākumā Palestains piedalīsies ar savu ērģeļmūzikas priekšnesumu Schlingen-Blängen.

Plapla Pinky ir franču elektroniskās mūzikas duets, kas rada deju mūziku un bieži vien to pielīdzina šķietami attālām, pat negaidītām kultūras parādībām. Dueta 2014. gada minialbums Succession meklēja tehno aizmetņus baroka mūzikas tradīcijā, savukārt viņu jaunā koncertprogramma Raver Stay With Me, kas šajā Baltās nakts pasākumā pieredzēs pirmatskaņojumu, tiecas vilkt paralēles starp ērģeļmūziku un reivu, uzsverot katartiskās pieredzes, pēc kurām tiecas gan reliģiski rituāli, gan deju mūzikas pasākumi. Priekšnesumā duetam pievienosies ērģelniece Sindija Kastillo. Plapla Pinky ir novatoriskajai mūzikai un audiovizuālajai mākslai veltītās platformas SHAPE dalībnieki.

Dubna ir latviešu mūziķa Māra Butlera trokšņu mūzikas projekts, kas periodiski demonstrē ietekmes no dub un dažādiem tumšās elektroniskās mūzikas apakšžanriem, ieskaitot industriālo mūziku, EBM un synthwave.

Sestdien, 6. septembrī, pasākums Anglikāņu baznīcā sāksies plkst. 21.00.