Skaņu mežā uzstāsies “queer rap” mākslinieks Zebra Katz

Pievienot komentāru
Skaņu mežā uzstāsies “queer rap” mākslinieks Zebra Katz

Nepieradinātās mūzikas festivāla Skaņu mežs 2016 ietvaros 15. oktobrī mūzikas namā Daile uzstāsies modes pasaulē iesvētītais eksperimentālā hiphopa mākslinieks Zebra Katz. 2012. gadā ieguva popularitāti ar skaņdarbu Ima Read – togad pēc dizainera Rika Ouensa skates tā kļuva par Parīzes Modes nedēļas atpazīstamāko dziesmu.

Oudžejs Morgans (Ojay Morgan) jeb Zebra Katz ir alternatīvā hiphopa mūziķis, ko žurnālisti pieskaita pie tā saucamās Ņujorkas queer rap kustības, kas uzausa šīs desmitgades sākumā – bariņa atklāti homoseksuālu reperu (tostarp arī Le1f un Mykki Blanco), kas muzikāli ietekmējušies no advancētas elektroniskās mūzikas un tekstos tiecas stāties pretī hip-hopa laukā valdošajai homofobijai, seksismam un konservatīvai mačo kultūrai. Pats Morgans gan uzskata, ka tā ir nevis īsta muzikāla kustība, bet gan žurnālistu izdomājums, kas izmanto citkārt atšķirīgu mūziķu estētiskās preferences, dzīvesvietu un seksuālo orientāciju par kopsaucēju.

Taču ne jau sociālais konteksts ir tas, kas padara Zebra Katz par ievērojamu mūziķi – tas drīzāk ir viņa ierakstu savdabīgais skanējums, kas izpaužas gan bītos, gan tekstos. Mūzikas stilā, kas neapstrīdami fokusēts uz lirikām un valodas ritmiku, Zebra Katz atļaujas eksperimentēt ar izaicinoši skopiem tekstiem, kas izmanto atkārtošanos, hiphopa valodas klišejas un atskaņu trūkumu, visbiežāk rezultējot konfrontējošā un stilizēti laiskā, taču no satura viedokļa abstraktā vēstījumā. Papildus tam Zebra Katz reizēm pielieto arī smagnēju balss apstrādi, kas ļauj viņa rečitatīvam dziesmas laikā palēnām kļūt par daļu no mūzikas, nevis tās priekšplānu.

Foto

Otrkārt, tādi ieraksti kā dziesma Ima Read vai pagājušogad izdotais minialbums Nu Renegade izklausās pēc patiesi eksperimentāla hiphopa, kura bīti vairāk ietekmējušies no elektroniskās mūzikas avangarda vai savdabīgām ritmiskās mūzikas formām nekā bītmeikeru tradīcijas. Citiem vārdiem sakot, klausoties Zebra Katz, asociācijas ar Autechre vai industriālo mūziku var rasties biežāk nekā ar tādiem repa mūzikas producentiem kā DJ Premiere vai RZA.

Jāatzīmē arī konteksts, kurā aizsākās mūziķa karjera. Morgans studēja performanču mākslu Jūdžina Lenga Koledžā Ņujorkā un eksperimentēja ar muzikālo pavadījumu savai debijas performancei Moor Contradictions un sagadījās, ka viņa tiktāl lielākais hits – jau minētais skaņdarbs Ima Read – ir arī pati pirmā dziesma, ko Morgans radīja ar pseidonīmu Zebra Katz. Dziesma ieguva pasaules mēroga popularitāti, kad to savā Paris Fashion Week skatē izmantoja radikālais amerikāņu dizaineris Riks Ouenss (Rick Owens), dēvēts par modes pasaules tumšo lordu. Drīz dziesmu publicēja producenta Diplo izdevniecība Mad Decent, un dziesmas videoklips interneta vietnē Youtube pārsniedza divus miljonus skatījumu.

Video

Par savām nozīmīgākajām muzikālajām ietekmēm Zebra Katz sauc dziedātājas Lorinu Hilu (Lauryn Hill), Greisu Džonsu (Grace Jones) un Ninu Simoni (Nina Simone).

Zebra Katz daudzus savus skaņdarbus producējis pats, taču nereti viņa dziesmām bītus rada citi mūziķi, tostarp Hudson Mohawke, Visionist un Mike Dextro. Viņa dziesmas remiksējuši tādi atzīti popmūziķi kā Tricky, Busta Rhymes un Grimes.

2015. gadā tika laists klajā minialbums Nu Renegade, kuru līdzproducējusi izdevniecības Warp mūziķe ar pseidonīmu Leila. Katrai minialbuma dziesmai ticis uzfilmēts videoklips, tāpēc kā “audiovizuāls albums” tas ir brīvi pieejams vietnē Youtube. Šogad režisora Floriana Pohlatko (Florian Pochlatko) veidotais klips albuma tituldziesmai festivālā Vienna Independent Shorts saņēma balvu par labāko mūzikas video.

Video

Jau tagad zinām, ka festivālā Skaņu mežs uzstāsies arī Autechre un King Midas Sound + Fennesz.

Biļetes uz festivālu iespējams iegādāties Biļešu servisa kasēs un internetā. Abonements uz divām festivāla dienām pagaidām maksā 20 eiro, bet uz visām trim festivāla dienām maksā 30 eiro un ir nopērkams tikai iepriekšpārdošanā, savukārt biļešu sākotnējā cena uz koncertvakariem iepriekšpārdošanā ir sekojoša: 14. oktobris – 15 eiro, 15. oktobris – 15 eiro un 12. novembris – 15 eiro. 13. oktobrī skatītājiem tiks piedāvāts bezmaksas koncerts, savukārt 16. oktobrī festivāla mūziķi uzstāsies Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā.

Vairāk informācijas par festivālu meklē mājaslapā!