Rīgas Biržā atklās azerbaidžāņu mākslinieces Marjamas Alakbarli gleznu izstādi

0 Komentāru
Rīgas Biržā atklās azerbaidžāņu mākslinieces Marjamas Alakbarli gleznu izstādi
Marjama Alakbarli. Runājošs papagailis. 2011. Audekls, akrils. Publicitātes foto

No 31. oktobra līdz 9. novembrim Mākslas muzeja Rīgas Birža Boses zālē un Jūgenda salonā būs apskatāma azerbaidžāņu mākslinieces Marjamas Alakbarli gleznu izstāde Nakts mūzika.

Izstādei atlasītas vairāk nekā 25 Marjamas Alakbarli (Maryam Alakbarli) gleznas, kas tapušas pēdējos trīs gados – portreti, klusās dabas un ainavas. Ekspozīcijas centrālo asi veido darbu sērija ar nosaukumu Nakts mūzika.

Kā norāda muzeja pārstāvji, šis projekts aizsāks Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Azerbaidžānas mākslas muzeju sadarbības programmu, kuras laikā tuvākajos gados Rīgā būs iespēja ieraudzīt spilgtākos Azerbaidžānas mākslas paraugus.

Marjamas Alakbarli glezniecības pamatā ir dažādu tehniku lietošana un drosmīgi eksperimenti ar krāsām un formām. Tieši šī spilgtās un harmoniskās pasaules radīšana ar galēju kontrastu palīdzību veido mākslinieces rokrakstu. Neskatoties uz to, ka darbu autorei ir Dauna sindroms, viņa pārliecinoši izmanto iedzimto krāsu izjūtu, intuitīvi meklē individuālus izteiksmes līdzekļus un ļauj ieskatīties savā iekšējā pasaulē, kurā dominē gaisma un dzīvesprieks.

Marjama Alakbarli dzimusi 1991. gadā Baku, Azerbaidžānā. Izglītojusies Baku, Maskavā, šobrīd zināšanas papildina Parīzē. 2010. gadā Baku notika viņas debijas personālizstādes, 2011. gadā sarīkotas izstādes Berlīnē (galerija Baku-Berlin) un Parīzē (Vivienne art galerie un UNESCO), 2012. gadā Maskavā (Laikmetīgās mākslas muzejs), 2013. gadā Romā (Nacionālā grafikas institūta izstāžu salons Palazzo Poli) u. c.

Marjamas Alakbarli veikumu pazīstamais franču mākslas zinātnieks Prof. Tjerī Difrēns raksturojis kā tuvināšanos Sākumam: ”Kad pirmo reizi ieraudzīju Marjamas zīmējumus un abstraktās kompozīcijas, uzreiz apjautu, ko viņa dara un ko mēģina pastāstīt ar saviem darbiem. Tā ir atgriešanās pie pirmavota, kur visas formas ir vienlīdzīgas, jo tās veido tikai gaisma.”

Pasaulslavenā franču aktrise Žiljeta Binoša, gleznotājas izstāžu patronese Francijā, atzīmējusi: ”Marjamai ir jauns skatījums uz krāsu – viņa nebaidās izgaismot priekšmetus vienīgi sev raksturīgā manierē. Tā var rīkoties tikai pati Māte Daba. Marjamas mākslā ir jūtas. Nav nekā nejauša un nekonsekventa. Nav izlikšanās, augstprātības, sentimenta – ir pateicība un dabiskums, kas piemīt bērniem. Mākslinieci nebaida perspektīvas un kompozīcijas likumi. Intuīcija atved viņu pie tehnikas, bet vēlēšanās dzīvot – pie radošā impulsa. Un Marjama cīnās par dzīvību. Vienā gleznā pēc otras.”

”Jau gandrīz pusotru gadsimtu ir aktuāla Dostojevska frāze – skaistums glābs pasauli. Marjamas Alakbarli gadījumā šī frāze nāk prātā gan viņas daiļrades, gan dzīves kontekstā. Autores darbi ir kā magnēti, kas fascinē ar koncentrētu un gaišu enerģiju. Tikai viņai piemītošā plastika apbur ar savu emocionālā stāvokļa artikulāciju. Marjama dzīvo mākslai un eksistē no mākslas, atverot sevi ar tās palīdzību. Māksla ir viņas galvenais komunikācijas veids ar pasauli. Varbūt tieši tāpēc Marjamas darbos tik spēji un pārliecinoši nolasās arī mākslinieciskais ”message”,” atzīmē ievērojamā Krievijas laikmetīgās mākslas kuratore Olga Sviblova.

0 Komentāru