Rīgā izrādīs Krievijā aizliegtas filmas

Komentāri
Rīgā izrādīs Krievijā aizliegtas filmas
Publicitātes foto

Rīgas Starptautiskā kino festivāla (Riga IFF) ietvaros šogad notiks arī Artdocfest dokumentālo filmu konkursa skates. Tās ir labākās krievu valodā veidotās aizvadītā gada filmas, kuru izrādīšana Krievijā kļuvusi apgrūtināta vai pat neiespējama.

Viens no galvenajiem Artdocfest mērķiem ir sabiedrībā veidot brīvu diskusiju. Šodienas politisko notikumu kontekstā ne vien šāda diskusija, bet arī festivāla norise Krievijā nav iespējama, tāpēc Rīga kļuvusi par krievu dokumentālā kino pasaules galvaspilsētu.

”Paradoksāli,” uzsver režisors, producents un festivāla prezidents Vitālijs Manskis, ”ka lielākā daļa mūsu programmas filmu ar Krieviju saistītas tiešā veidā, taču tajā valstī tās izrādīt nevar.” Un iemesli ir pavisam cilvēcīgi: uz ekrāna notiekošais apdraud gan filmu autoru, gan varoņu karjeras un pat dzīvības. Ironiski, ka par īsteno Krieviju šodien vēsta filmas, kuras tapušas pat tūkstošiem kilometru attālumā no Krievijas robežām.

2007. gadā iedibinātais festivāls Artdocfest izrāda dokumentālo kino krievu valodā, taču pēdējos gados tās ir filmas, kuras producētas visā pasaulē, retāk – pašā Krievijā. Festivāls ik gadu uzsver dokumentālā kino mākslinieciskās valodas attīstību.

2014. gada 19. novembrī Krievijas kultūras ministrs Vladimirs Medinskis paziņoja, ka turpmāk valsts atbalsts netiks piešķirts nevienam projektam, kurā iesaistīts Vitālijs Manskis, tostarp arī Artdocfest, par iemeslu minot Manska ”pretvalstiskās darbības”, kuras līdz šim tā arī nav konkretizētas.

”Manskim nav tiesību prasīt naudu no valsts, ar kuras pozīcijām viņš nav mierā,” uzsvēra augstais ierēdnis, tā principiāli pieliekot punktu Artdocfest pastāvēšanai Krievijas teritorijā. Taču festivāla nozīmīgums jau sen netiek apšaubīts – žūrijā šo gadu laikā bijuši arī mākslinieks Oļegs Kuļiks un Venēcijas kinofestivāla laureāts un Oskara nominants Andrejs Zvjagincevs.

Šogad abu festivālu – Artdocfest un Riga IFF – sadarbībā uz Splendid Palace lielā ekrāna atdzīvosies neērtas tēmas: vai diktatūra Čečenijā ir vienīgā iespējamā valstiskās pārvaldes forma, vai cilvēkam ir tiesības uz laimi, arī ja viņa seksuālā orientācija nav tradicionāla, un kāda ir narkomānu dzīve valstī, kurā narkomānija formāli nepastāv?

Šogad programmā iekļauta arī paša Manska jaunākā filma ”Ikonoskops”, kura atklāj televīzijas maģiju, no kuras izvairīties, šķiet, spēj tikai Amazones džungļos dzīvojošie. Arī lielākā daļa to autoru, kuru filmas iekļautas programmā, šogad ieradīsies Rīgā, lai pēc katras filmas seansa piedalītos diskusijā – par pašām filmām, par Krieviju, par tēmām, par kurām arī Latvijas sabiedrībā saruna ir ne vien vēlama, bet arī nepieciešama.

Pilna Artdocfest filmu programma – septiņas no aizvadītā gada spilgtākajām dokumentālajām filmām ne vien Krievijas un Eiropas, bet arī pasaules kontekstā – publicēta Rīgas Starptautiskā kino festivāla mājas lapā – rigaiff.lv

Artdocfest filmu programma festivāla ietvaros tiks izrādīta no 17. līdz 23. oktobrim Splendid Palace Mazajā zālē, ik vakaru plkst. 21.

Biļetes uz Rīgas Starptautiskā kino festivāla seansiem – pārdošanā no 1. oktobra, taču līdz jau līdz tam festivāls piedāvā iegādāties Riga IFF Festival Pass jeb festivāla apmeklētāju karti, kura ļaus izņemt biļetes uz jebkuru no festivāla seansiem. Festivāla apmeklētāju karšu cena – 25 eiro, taču tās pieejamas ierobežotā daudzumā un tikai līdz 1. oktobrim.

Rīgas Starptautiskais kino festivāls norisināsies no 15. līdz 25. oktobrim.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl