Provokatīvā franču māksliniece ORLAN ieradusies Rīgā

0 Komentāru
Provokatīvā franču māksliniece ORLAN ieradusies Rīgā
Franču māksliniece ORLAN. Foto: Ieva Lūka, LETA

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā, Skārņu ielā 10/20, no 8. novembra līdz 2015. gada 31. janvārim būs atvērta izstāde ORLAN – Francijas laikmetīgās mākslas ikona. Le Plan du film un citi scenāriji. Laikmetīgās mākslas ikona ORLAN jau ieradusies Rīgā.

Izstādē pirmo reizi Latvijā būs skatāma mākslinieces daudzšķautņainā daiļrade, kas vienlaikus atklās vienu no laikmetīgās mākslas scēnas strīdīgākajām un izaicinošākajām personībām, kura pasludinājusi savu ķermeni par mākslas instrumentu un identificējas tikai un vienīgi ar pašradīto pseidonīmu ORLAN.

Mākslinieces daiļradi – performances, akcijas, fotogrāfijas, video, instalācijas, skulptūras, biotehnoloģiskos eksperimentus, literāros tekstus – nav iespējams viennozīmīgi klasificēt un ierindot kādā konkrētā ”ismu” plauktiņā, viņas māksla veikli balansē starp klasiskajām tradīcijām un novatoriskiem izaicinājumiem, vēsturisko mantojumu un visjaunākajiem zinātnes sasniegumiem, intelektuālās mākslas augstumiem un popkultūru.

Kino ir viena no mākslinieces stihijām un pētniecības objektiem. Tādēļ likumsakarīgi, ka skatītājiem Latvijā tiek piedāvāts unikāls projekts Le Plan du Film un citi scenāriji, kas ir iesākts 20. gadsimta pēdējā desmitgadē, bet mākslinieces vadībā piedzīvos jaunas metamorfozes Rīgā, izstādē Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.

Jau vēstījām, ka visu nedēļu notiks ar mākslinieci ORLAN saistīti pasākumi.

7. novembrī – izstādes atklāšanas dienā – plkst. 15.00 – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā norisināsies publiskā diskusija Māksla un kino. Sarunā piedalīsies māksliniece ORLAN, kā arī kino un mākslas eksperti no Francijas un Latvijas. Diskusiju vadīs Arnis Rītups.

Sestdien, 8. novembrī, plkst. 15.00 Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks publiskā diskusija Māksla & kino ar ORLAN piedalīšanos. Diskusija notiks latviešu un franču valodā ar tulkojumu. Piedalīsies ORLAN izstādes kuratore Inese Baranovska, mākslinieks Kristaps Ģelzis, Jānis Putniņš, tekstgrupa Orbīta un Rīga 2014 tematiskās līnijas Izdzīvošanas komplekts kuratore Solvita Krese. Diskusiju moderators būs Arnis Rītups no žurnāla Rīgas Laiks.

Diskusiju varēs skatīties un klausīties tiešraidē Rīga 2014 kultūras portālā riga2014.org. Dalības maksa: pieaugušajiem 3,56 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,13 eiro.

Festivāla Staro Rīga 2014 laikā Skārņu ielā pie Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma vērienīga multimediālā skaņas un gaismas instalācija ORLAN City.

 

0 Komentāru