Leģendārais Arvo Perts kopā ar izcilākajiem Latvijas mūziķiem gatavojas debijai Elbas filharmonijā

0 Komentāru

Ieklausīties pa atslēgas caurumu! Gandrīz vai tāda sajūta pārņem, ierodoties Latvijas Radio kora un “Sinfonietta Rīga” mēģinājumā vien dažas dienas pirms uzstāšanās nule kā atklātajā Elbas filharmonijā Vācijā. Turklāt mēģinājums notiek kopā ar pašu mūzikas autoru, pasaulē šobrīd pieprasītāko komponistu Arvo Pertu.

Gluži kā pieskaroties kaut kam gaisīgam un trauslam, diriģents Sigvards Kļava kopā ar Latvijas Radio kori un Valsts kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” atdzīvina nošu lapās rakstīto. Tverot katru skaņu, mēģinājumā klāt ir pats mūzikas autors, pasaulslavenais igauņu komponists Arvo Perts. Ar viņa repertuāru jau ceturtdien Hamburgā atklās garīgās mūzikas festivālu.

Izcilais igauņu komponists rūpīgi seko mēģinājuma procesam un dalās savās izjūtās.

Arvo Perts, komponists

Lai visa baznīca dziedātu! Nevis tikai koris, bet cilvēki, kas sanākuši uz dievkalpojumu. Tādai jābūt sajūtai! Atsevišķās notis vajadzētu mīkstāk, lai tās vienotu. Tieši sākumā.

Strādāt kopā ar komponistu, turklāt – pašu Pertu, esot reizē laime un milzu atbildība. Gribas izdarīt vēl labāk nekā iespējams.

Sigvards Kļava, Latvijas Radio kora diriģents

Būtiskākā lieta ir tas, ka meistars pats piezvana un piedāvā būt klāt. Viņam nav vienalga, kā mūzika dzims tajā zālē. Būs vārdi un teikumi, kas šeit izskanēs un kurus kolēģi stāstīs saviem bērniem un mazbērniem, un būs lepni, ka dzirdējuši vēsti, kāpēc šī mūzika brīžiem stāv pāri daudz kam, ko nevar izskaidrot. Nav jau atbilde, kāpēc tieši šī mūzika dzīvo un dzīvos, bet citas gaida savu laiku.

Perta mūzika ir starp to repertuāru, kas iekļauts vien pirms mēneša atklātajā Elbas filharmonijā Hamburgā. Tas šobrīd ir lielākais mūzikas notikums pasaulē. Iegūt iespēju tik drīz debitēt jaunajā ēkā arī mūsu korim un orķestrim, ir milzu kompliments. Diriģents to pielīdzina olimpiskās lāpas nešanai uz mūzikas templi.

Kārlis Rūtentāls, Latvijas Radio kora dalībnieks

Ja Tu redzi, ka arī pats komponists ir aizgrābts līdz asarām, tā ir liela motivācija, labā nozīmē, izpatikt.

Festivāls, ko ceturtdien Hamburgā atklās mūsu mūziķi, būs pirmais jaunajā filharmonijā. Biļetes jau ir izpārdotas.

Foto – Elbas filharmonija

 

0 Komentāru