Izrādē Raiņa sapņi dižā dzejnieka gars ir klātesošs, apliecina aktieri

0 Komentāru
Izrādē Raiņa sapņi dižā dzejnieka gars ir klātesošs, apliecina aktieri
Izrādes režisors, scenogrāfs un kostīmu mākslinieks Kirils Serebreņņikovs piedalās preses konferencē par izrādi "Raiņa sapņi". (Foto: Ieva Čīka, LETA)

Izrādes Raiņa sapņi režisors Kirils Serebreņikovs, kurš ikdienā strādā Maskavas teātros, jauniestudējumā sola Raini parādīt citādāk nekā ”stīvajās” skolu mācību grāmatās.

Šogad Latvijā – Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gads, kas tiks svinēts gan ar teātra izrādēm un koncertiem, gan izstādēm un citiem pasākumiem. Jau šovakar Latvijas Nacionālajā teātrī Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu aizsāks pirmizrāde iestudējumam Raiņa sapņi.

Raiņa sapņi – jau izrādes nosaukumā pateikts, ka skatītājiem būs jānokļūst rakstnieka sapņu pasaulē. Muzikālās izrādes librets ir tapis, balstoties uz dzejnieka sapņu pierakstiem. Režisors skaidro, ka Rainis nosapņoto mēdza detalizēti pierakstīt, tāpēc droši var teikt, ka viss izrādē redzamais ir paša galvenā varoņa radīts un nosapņots.

Kirils Serebreņikovs, režisors

Nolēmām izrādi balstīt tieši uz Raiņa sapņiem. Viss, kas ir redzams uz skatuves, ir tā kā viņa iekšējā pasaule. Tās ir asociācijas, sapņu tēli.

Rainis bija ne tikai aktīvs sapņotājs, bet arī svarīga persona Latvijas valsts tapšanā. Viņš paspēja būt ne tikai rakstnieks un dzejnieks, bet arī Saeimas deputāts, kultūras ministrs un arī Nacionālā teātra direktors.

Tagadējais teātra direktors Ojārs Rubenis skaidro, ka izrāde par Raini bija iecerēta jau pirms vairākiem gadiem. Taču teju neviens Latvijas režisors nevēlējās uzņemties veidot izrādi par valstij tik svarīgo personību. Taču ne tikai tāpēc izvēlēts kaimiņvalsts režisors.

”Gribējām, lai uz Raini paskatās savādāk cilvēks, kurš ar to ikdienā nav dzīvojis un kuram tomēr nesēž aiz muguras Raiņa tēls kā kaut kas tik svarīgs, kuram bail pat pieķerties,” stāsta Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis.

Galvenajās lomās: Maija Doveika, Ainārs Ančevskis, Gundars Grasbergs. Izrādi kopumā spēlēs desmit aktieri, būs dzirdams arī Emīla Dārziņa jauktais koris.

Raiņa gars ir dzīvs un pat aktīvi piedalās izrādes tapšanās, apliecina aktieri. Spēlējot fināla ainu, kurā Maija Doveika Raini sauc viņa īstajā vārdā, nepārprotami, dižgars licis par sevi zināt pat divas reizes pēc kārtas.

”Pēc mirkļa nākam atpakaļ, turpinām, vajag sakārtot to ainu. Es atkal saucu – Jāni, Jāni, saucu un atkal pazūd gaisma, tieši uz lielās skatuves, nekur citur, atveras lūkas un atkal iešalc vējš,” neparasto notikumu atceras aktrise Maija Doveika.

Raiņa sapņi esot izrāde par Raini katrā no mums, par Jāni Pliekšānu jaunībā, par Raini izsūtījumā, arī par Raini kā politiķi vai dzejnieku. Izrādes autori cer, ka ikviens varēšot saskatīt un saklausīt kaut ko, kas viņu uzrunā.

0 Komentāru