Indra Roga iestudē Migela de Unamuno Miglu

0 Komentāru
Indra Roga iestudē Migela de Unamuno Miglu
Režisore Indra Roga. Foto: Edijs Pālens, LETA

Latvijas Nacionālajā teātrī rit darbs pie Migela de Unamuno darba Migla Indras Rogas dramatizējumā un režijā, informē teātra pārstāve Līga Rimšēviča. Iestudējuma pirmizrāde paredzēta 5. novembrī.

Ja latvieši mistisko parasti meklē tikai gadskārtu svētkos, spāņiem paralēlā realitāte nez kāpēc joprojām eksistē līdzās viņu ikdienā. Pats spāņu rakstnieka un filozofa Unamuno romāns ir latviešu publikā bijis iecienīts jau starpkaru Latvijā, un viens tā vēstījums ir vienkāršs stāsts par kāda trīsdesmitgadīga rakstnieka bailēm zaudēt savu patību apprecoties. Bet, tā kā apkārtnē ir visai daudz laimīgi laulātu cilvēku, Augusto nolemj, ka ģimenes dzīve nepieciešama arī viņam. Diemžēl viņa noskatītā Euhēnija ir citās domās, un Augusto neatlaidība viņu nokaitina. Spāņu temperaments liek viņai rīkoties ne tikai asi, bet arī gudri.

“Šis ir unikāls materiāls. Iedziļinoties tas ir kā plūstošas smiltis, tiec galā ar vienu līmeni, bet izrādās, ka tas jau sasaucas ar citu līmeni, ko autors paralēli piedāvā, un tas savukārt ar nākamo. Bet vienlaikus tas ir arī pavisam vienkāršs mīlas stāsts, kurā galvenais varonis Dons Augusto Peress iemīlas, un kas tad ar šo personību notiek. Migla tā ir arī skaista metafora cilvēka apziņai, cik tālu un cik skaidri mēs redzam savu dzīvi, savu likteni,” stāsta Viktora Goti lomas atveidotājs Gundars Grasbergs.

Izrādē piedalīsies arī Mārtiņš Brūveris, Dita Lūriņa, Agnese Cīrule, Liene Sebre, Inga Misāne-Grasberga, Maija Doveika, Egils Melbārdis, Mārtiņš Egliens, Kaspars Dumburs, Ivars Kļavinskis, Līga Zeļģe, Ainārs Ančevskis, Jurģis Spulenieks, Uldis Siliņš.

Izrādes scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, horeogrāfe Inga Raudinga, gaismu mākslinieks Igors Kapustins. Dramatizējuma autore Indra Roga.

Migels de Unamuno (1864–1936) ir spāņu filozofs, esejists, dzejnieks, spāņu eksistenciālisma atzara pamatlicējs. Ieguvis klasisko katoļu pamatizglītību, Madrides Universitātē studējis filozofiju un literatūru, bijis sengrieķu valodas profesors un vēlāk ilgus gadus Salamankas Universitātes (viena no Eiropas senākajām universitātēm) rektors. Pagājušā gadsimta 20.–30. gados Unamuno bija viens no Spānijas simboliem, akadēmiski tendētās personības popularitāte daļēji izskaidrojama ar viņa polemiskajiem rakstiem presē un politisko darbību.

0 Komentāru