Igauņu dzejnieks Contra, kurš atdzejojis Veidenbaumu: Viņš bija tā laika panks

Komentāri
Igauņu dzejnieks Contra, kurš atdzejojis Veidenbaumu: Viņš bija tā laika panks
Ekrānuzņēmums

”Man patīk teikt, ka es esmu igauņu Veidenbaums.” Tā par sevi saka igauņu dzejnieks, kurš plašāk atpazīstams ar pseidonīmu Contra. Šonedēļ tiek svinēta Eduarda Veidenbauma 150. dzimšanas diena, un Contra ir ieguldījis pamatīgu darbu, viņš ir atdzejojis visu Veidenbauma dzeju igauņu valodā.

Contra Veidenbauma 150. dzimšanas dienu interneta tiešraidē nolēma atzīmēt vienā no Valmieras krogiem. Dzejnieks šādu necilu strādnieku krodziņu izvēlējās, jo arī Veidenbaums tādos bija bieži redzams.

”Viņam patika staigāt kaut kur nomalē, kādā mazā krodziņā, kur sēdēja vienkārši cilvēki, un, manuprāt, šis krodziņš ir tāds pats,” norāda Contra.

Ar Veidenbaumu Contra iepazinās 2009. gadā, kad viņš atdzejoja pirmos divus darbus. Visu Veidenbauma dzeju igauniski Contra izdeva pirms trijiem gadiem, grāmatas nosaukums burtiski tulkojot ir ”Nelasiet mani”.

”Ka staigājot pa košām puķu lejām, tik apskaitās, cik sienā viņas dos, lai mani nelasa, pie manas dzejas tik piktu prātu viņš sev iemantos…

Var domāt, ka tā ir traģiska dzeja un dod cilvēkiem piktu prātu, dusmas, bet nav tā, man vietām šķiet smieklīgs ironisks.

Man ļoti patīk teikt, ka Veidenbaums bija sava laika panks. Tiešām bija, un tajā laikā nerakstīja tādu dzeju.

Patīk teikt, ka es esmu Igaunijas Veidenbaums,” saka igauņu dzejnieks.

Eduards Veidenbaums dzima 1867. gada 3. oktobrī, bet jau 1892. gada pavasarī, ciešot no tuberkolozes, nomira ļoti jauns, divdesmit četru gadu vecumā.

Contra
Igauņu dzejnieks

”Es mazliet baidījos, ka es tādu dzejnieku atdzejoju, kurš nomira ļoti jauns, tad var ietekmēt manu veselību, bet mans draugs saka, nav problēmas, tu esi jau par vecu, lai nomirtu jauns,” smejas Contra.

Vēl ņemot vērā, ka Contra jau deviņus gadus piedalās Valmieras maratonā un divus gadus vairs nedzer alu, viņam tiešām Veidenbauma liktenis nedraud.

”Divus gadus ne piliena,” akcentē igaunis.

Noskaties video!

Lasi vēl