Komentāri
Gustava Kluča darbi Rīgā piesaista vairāk nekā 12 000 interesentu
Gustava Kluča darbu izstāde Kāda eksperimenta anatomija LNMM izstāžu zālē Arsenāls (Publicitātes foto)

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls noslēgusies pasaulē pazīstamā konstruktīvista Gustava Kluča darbu izstāde Gustavs Klucis. Kāda eksperimenta anatomija. Divu mēnešu laikā – no 23. augusta līdz 26. oktobrim – izstādi apmeklējuši 12 092 interesentu, informē muzeja pārstāvji.

Izstāde bija līdz šim plašākā autora retrospekcija dzimtenē, rezultāts vairākus gadus ilgam Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) pētnieciskam darbam, kas kļuva par starptautiska mēroga notikumu Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros.

Kopējais eksponātu skaits pārsniedza 300 vienību. Izstādes kodolu veidoja Gustava Kluča darbi no LNMM krājuma, kur glabājas pasaulē lielākā un daudzveidīgākā mākslinieka radošā mantojuma daļa. Uz Rīgu atceļoja arī ap 30 gleznu un zīmējumu no citu valstu muzejiem – no Grieķijas laikmetīgās mākslas muzejā Salonikos glabātās Georga Kostaka krievu avangarda mākslas kolekcijas, no Valsts Tretjakova galerijas un V. Majakovska muzeja Maskavā, kā arī no privātām kolekcijām Spānijā un Latvijā.

”Ceru, ka tikšanās ar Gustava Kluča mākslas spēku un talanta mērogu, kas kaldināts un vēlāk brutāli iznīcināts Staļina totalitārā režīma apstākļos, ir rosinājusi muzeja apmeklētājus iziet ārpus emocionālā komforta zonas. Uz jautājumiem, par kuriem izstāde aicināja domāt – mākslas un varas attiecības; mākslinieka kā indivīda izvēļu brīvības un atbildības amplitūda viņa laikmeta notikumu kontekstā un mūsdienu skatījumā u. c., – nav viennozīmīgu, pareizu vai nepareizu atbilžu. Bet esmu pārliecināta, ka par šiem jautājumiem jāturpina domāt, jo Gustava Kluča traģiskais dzīvesstāsts ir daļa no mūsu tautas vēsturiskās pieredzes, bet viņa radošais mantojums ir Latvijas kultūras vērtība, kuras izcilību novērtē visā pasaulē,” par izstādes projektu stāsta tās kuratore Iveta Derkusova.

Izstāde ir noslēgusies, bet interesentiem aizvien ir pieejami Latvijas Nacionālā mākslas muzeja sadarbībā ar izdevniecību Neputns izdotie katalogi, kas paver plašas iespējas Gustava Kluča daiļrades iepazīšanai un turpmākai pētniecībai. Katalogs Gustavs Klucis. Kāda eksperimenta anatomija dokumentē notikušo izstādi, savukārt apjomīgajā pētījumā Gustavs Klucis. Latvijas Nacionālā mākslas muzeja kolekcijas zinātniskais katalogs (2 sējumos) apkopota informācija par visiem LNMM glabātajiem Gustava Kluča darbiem, daudzi unikāli eksponāti un dokumenti publicēti pirmo reizi.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl