Grupa “Auļi” budina budēļos! Godinot auglības rituālu, tapis skaists video

Komentāri

Bungu un dūdu muzikālā apvienība “Auļi” par godu auglības rituālam – budēļiem – radījuši skaistu video ar domu, lai neaizmirstu par šo latvisko tradīciju. Tas ir videoklips skaņdarbam ”Metens”, kurā tradīcijai pietuvinātā formā atainota Budēļos iešana, lauku un mājinieku budināšana – modināšana – pēc garās ziemas.

“Budēļi ir auglības gari. To mītnes vieta ir labības lauki. Rudeņos ar īpašiem Jumja ķeršanas rituāliem šos auglības garus labības pļāvēji liek gulēt, bet Meteņos – pavasara sākumā – modina augšā,” savā Facebook lapā raksta “Auļi”.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

“Budēļos iet tikai vīrieši, jo viņi ir tie, kas laukus apar, apsēj un kopj. Meteņos budēļi staigā no mājas uz māju, no sētas uz sētu, no lauka uz lauku, ceļā veicot dažādas rituālas darbības un ar to palīdzību svētot un darot auglīgus laukus, lopus un māju iemītniekus.

Foto: videoklipa tapšanas aizkulises

Šī senā Zemgales tradīcija – budēļos iešana – bija gandrīz aizmirsta. Bet, pateicoties folkloras kopai ”Grodi” un ģeologam, dabas un kultūras pētniekam Viktoram Grāvītim, XX gadsimta deviņdesmitajos gados budēļi atkal atdzima Latvijā.”

Video: “Auļi” – “Metens”

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl