Grupa “Auļi” budina budēļos! Godinot auglības rituālu, tapis skaists video

0 Komentāru
Grupa “Auļi” budina budēļos! Godinot auglības rituālu, tapis skaists video
Foto: Jordi NN

Bungu un dūdu muzikālā apvienība “Auļi” par godu auglības rituālam – budēļiem – radījuši skaistu video ar domu, lai neaizmirstu par šo latvisko tradīciju. Tas ir videoklips skaņdarbam ”Metens”, kurā tradīcijai pietuvinātā formā atainota Budēļos iešana, lauku un mājinieku budināšana – modināšana – pēc garās ziemas.

“Budēļi ir auglības gari. To mītnes vieta ir labības lauki. Rudeņos ar īpašiem Jumja ķeršanas rituāliem šos auglības garus labības pļāvēji liek gulēt, bet Meteņos – pavasara sākumā – modina augšā,” savā Facebook lapā raksta “Auļi”.

“Budēļos iet tikai vīrieši, jo viņi ir tie, kas laukus apar, apsēj un kopj. Meteņos budēļi staigā no mājas uz māju, no sētas uz sētu, no lauka uz lauku, ceļā veicot dažādas rituālas darbības un ar to palīdzību svētot un darot auglīgus laukus, lopus un māju iemītniekus.

Foto: videoklipa tapšanas aizkulises

Šī senā Zemgales tradīcija – budēļos iešana – bija gandrīz aizmirsta. Bet, pateicoties folkloras kopai ”Grodi” un ģeologam, dabas un kultūras pētniekam Viktoram Grāvītim, XX gadsimta deviņdesmitajos gados budēļi atkal atdzima Latvijā.”

Video: “Auļi” – “Metens”

0 Komentāru