Godalgotā lietuviešu rakstniece Kristina Sabaļauskaite viesosies Rīgā

0 Komentāru
Godalgotā lietuviešu rakstniece Kristina Sabaļauskaite viesosies Rīgā
Publicitātes foto

Festivāla Prozas lasījumi 2014 ietvaros Rīgā viesosies Latvijas lasītājiem pazīstamā un iemīļotā lietuviešu rakstniece Kristina Sabaļauskaite. 6. decembrī Baltijas autoru prozas vakarā Pietura – Baltija rakstniece uzstāsies ar lasījumu no topošā romāna, informē Latvijas Literatūras centrs.

Kristina Sabaļauskaite (1974, Kristina Sabaliauskaitė) dzimusi Viļņā, taču jau vairāk nekā desmit gadus uzturas Londonā. Rakstniecei ir doktora grāds mākslas vēsturē, pašreiz viņa strādā par Lietuvas lielākā dienas laikraksta ārzemju korespondenti. Latviešu lasītājiem Sabaļauskaite ir pazīstama ar vēsturisko romānu Silva rerum (2008), kam sekojis turpinājums Silva rerum II (2011). Šomēnes pazīstamais romāns piedzīvojis jaunāko turpinājumu – Silva rerum III.

Romāns ne tikai izpelnījies plašu atsaucību lasītāju vidū, bet guvis arī kritiķu atzinību. Tas apbalvots ar pirmo Jurgas Ivanauskaites literāro prēmiju (2009), ieguvis titulu Lietuvas Gada grāmata (2009) un iekļauts dekādes desmit nozīmīgāko lietuviešu grāmatu sarakstā (2010). Daces Meieres tulkojums latviešu valodā tika nominēts Literatūras gada balvai 2011, 2012. gadā apbalvots ar Ventspils pilsētas domes balvu Sudraba tintnīca, bet šogad iekļuvis starp latviešu lasītāju 100 mīļākajām grāmatām šovā Lielā lasīšana.

“Latviešu literatūrā ne tagad, ne jelkad agrāk nav bijis neviena darba, kas tik daudz stāstītu par mūsu vēsturi, turklāt būtu sarakstīts brīnišķīgā, izkoptā valodā, apveltīts ar augstu lasāmības koeficientu un vienlaikus rosinātu uz pārdomām par sevi pašu, savu vietu dzīvē, mīlestību pret tuvāko un dzimto zemi kā vietu, kur šīs vēlmes un vajadzības realizēt pilnā mērā. Bet lietuvieši tikmēr raksta episkas grāmatas par mūžīgām vērtībām, iegrimstot reālismā un pat (kā Sabaļauskaite) maģiskajā reālismā, rakstības manierē, kas ļauj šo darbu salīdzināt ar tādu pasaules līmeņa meistaru kā S. Rušdi un G. G. Markesa daudzkārtainajiem vēstījumiem, raksta Kristīne Sadovska, Diena.lv.

K. Sabaļauskaites uzstāšanos, kā arī citu Baltijas rakstnieku lasījumus varēs dzirdēt 6. decembrī plkst. 18.00 festivāla Prozas lasījumi 2014 Baltijas autoru vakarā Pietura – Baltija LNB Gaismas pils ātrijā, Mūkusalas ielā 3. Pasākumā uzstāsies arī Jāns Undusks (Jaan Undusk, Igaunija, tulkotāja Maima Grīnberga), Alvīds Šlepiks (Alvydas Šlepikas, Lietuva, tulkotājs Jānis Elsbergs), bet Latviju pārstāvēs rakstniece un dramaturģe Inga Ābele.

Pasākumu rīko Latvijas Literatūras centrs, līdzfinansē Rīgas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds.

0 Komentāru