Foto: radītas Bārbijas uz Keni latviešu tautas tērpos

1 komentārs
Foto: radītas Bārbijas uz Keni latviešu tautas tērpos
Foto: Bauskas muzejs

Neparasta un iepriekš nebijusi izstāde apskatāma Bauskas muzejā. Tur izstādītas trimdas latviešu Marijas Muzikantes un Dzidras Ciparsones darinātās Bārbijas un Keni latviešu tautas tērpos.

Abas mākslinieces bēgļu gaitās bija devušās uz Zviedriju. Muzikante sākotnēji strādāja Saltšēbādes observatorijā bija profesora palīdze. Nākamā darba vieta līdz pensijai bija maiznīca Karstens Bröd Hēgerstenā. Pametot Latviju, Marija Muzikante bija paņēmusi savu Rucavas tautastērpu. Ar to viņa tērpās, dziedot Reitera korī, un vēlāk tika arī apglabāta.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Marijas laikabiedri teic, ka viņa kļuvusi nemierīga, pensijā aizejot. Šajā laikā, 70. gadu vidū, ciemos viņa atļāva atbraukt Latvijā palikušai māsai. Viņa atveda suvenīru lellīti tautas tērpā, kas kļuva par pamudinājumu lēmumam apģērbt bārbijas un kenus latviešu tautastērpos. Marijai allaž patikušas lelles, un mājās kādreiz bija leļļu krājums no dažādām pasaules malām. Kā pamats savas aizraušanās īstenošanai bija kāda grāmata, kurā bija attēloti un aprakstīti latviešu tautas tērpi. Viņa pievērsās katrai detaļai – galvasrotai, kreklam, jostai, apaviem. Dažām lellēm tika izmantoti arī pašas Marijas un viņas mazmeitas mati.

Audēja Dzidra Ciparsone labvēlīgas situācijas rezultātā Zviedrijā iepazinās ar Mariju Muzikanti. Ciparsone auda materiālu tautas tērpu svārkiem un prievītes, kas tika izmantotas jostu vietā. Dzidras audējas talantu pamanīja zviedri, kas sekmēja Dzidrai iegūt grāmatas par latviešu tautiskajiem rakstiem.

Dzidra ar Mariju pie lellēm strādāja bez atlīdzības, un tās nebija domātas pārdošanai. Darināšanas iecere bija gaužām vienkārša – lai nākamajām paaudzēm būtu ko redzēt un zināt. Katrs gabals tika austs atsevišķi un sūtīts Marijai uz Stokholmu, kur tas ticis sašūts un pielāgots lelles augumam. Audums ticis austs tā, lai var izskaitīt diedziņus, izšķirt un saprast, kā aust savu bruncīti. Dažas citas latviešu audējas, dzīvojošas citās rietumu zemēs, pārmetušas Dzidrai zināmu patstāvību, jo svārkos ieaustie raksti ne vienmēr atbilduši pieņemtajām proporcijām.

1976. gada jūnijā bija karaļa Kārļa XVI Gustava kāzas, un Zviedrijā dzīvojošie latvieši nolēma, ka nepieciešama latviešu kopienas dāvana. Karalienei Silvijai tika dāvināta Dzidras austā Bārtas villaine un Krustpils sakta ar novēlējumu: ”Mēs sirsnīgi novēlam, lai īstais siltums, ko izteic villaine, un nesalaužamā vienība, ko izteic sakta, vienmēr ietu Jums līdz kopējā dzīves ceļā!”. Karalienei tik ļoti iepatikās krāšņā villaine, ka viņa ar to plecos atstāja auditorijas zāli.

Dāvanai pievienoto sveicienu parakstīja Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas Zviedrijā, Latviešu Palīdzības komitejas, Zviedrijas Latviešu Centrālās padomes, Latviešu Nacionālā fonda un Latviešu Palīdzības organizācijas Daugavas vanagi vadītāji. Arī vietējā avīzē Filipstads Tidning bija raksts ”Viņa taisa dāvanu Silvijai” ar Dzidras fotogrāfiju.

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas Marija, Dzidra un viņu bērni rūpējās Latvijas cilvēku labā. Nodibināja sakarus ar Rūjienas un Naukšēnu ļaudīm un nodarbojās ar labdarību. Laika gaitā Bārbijas un Keni latviešu tautas tērpos nonākuši un palikuši Rūjienas izstāžu zālē, Naukšēnu muzejā, Krustpilī un citur. Lelles dāvinātas Naukšēnu novada vadītājam Jānim Zumentam, eksprezidentei Vairai Vīķei-Freibergai un citiem.

Izstāde Bauskas muzejā apskatāma līdz 30. augustam.

FOTO

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl