FOTO: Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvos “Pērs Gints”

Komentāri

Nacionālajā teātrī jau 27. oktobrī pirmizrāde būs režisora Viestura Kairiša iestudētajai Henrika Ibsena lugai “Pērs Gints”. Liela nozīme šajā iestudējumā būs Edvarda Grīga mūzikai.

1867. gadā sacerētā dramatiskā poēma par sapņotāju un klaidoni Pēru Gintu ir ne tikai viens no pasaules slavenākiem literāriem darbiem, bet Ibsena disputs pašam ar sevi pēc dramaturģiskās poēmas ”Brands” uzrakstīšanas. Tieši tāpēc ”Pēru Gintu” viņš raksta, nedomādams par iespējām to iestudēt uz teātra skatuves ne garuma, ne darbības vietu maiņas, ne tēlu sistēmas ziņā.

”Pērs Gints” parasti tiek minēts kopā ar norvēģu komponista Edvarda Grīga mūziku, kas tapusi lugas pirmiestudējumam Oslo 1876. gadā, kas notiek pēc tam, kad Ibsens mainījis savas domas par to, ka poēma nav iestudējama. Vēlāk mūzika izrādei reducēta divās simfoniskās svītās, un katra no šo svītu daļām ir izcila un plaši pazīstama muzikāla pērle, kas skanēs arī izrādē.

Izrādes vizuālo veidolu veidos Reinis un Krista Dzudzilo.

Viesturs Kairišs, režisors

” Kāpēc šodien jāiestudē ”Pērs Gints”? Nezinu. Zinu tikai, ka ir jāiestudē. Esmu izsalcis pēc lielām tēmām mākslā. Lielām formām. Lielas valodas. Viss palicis tik šaurs un mazs, ka grūti elpot. Domas un tēli tik viendimensionāli. ”Pēru Gintu” gribu taisīt, jo gribu elpot pilnvērtīgi, romantiski, sapņaini, starp dzīvību un nāvi, starp cilvēku un Dievu. Gribas iestudēt citā dimensijā, kur saruna notiek pārdabiskā valodā. Zinu, ka nav iespējams, bet gribas ”.

Lomās Uldis Anže, Daiga Kažociņa, Agnese Cīrule, Madara Botmane, Egils Melbārdis, Ināra Slucka un citi

Foto

Video par izrādi

Lasi vēl