forte forte noslēgs Rimini Protokoll un rīdzinieku kopīgi veidota izrāde 100% Rīga

0 Komentāru
forte forte noslēgs Rimini Protokoll un rīdzinieku kopīgi veidota izrāde 100% Rīga
Publicitātes foto

Decembrī Rīgas – Eiropas kultūras galvaspilsētas laikmetīgā teātra programmu forte forte noslēgs unikāls iestudējums 100% Rīga, kuru kopā ar 100 rīdziniekiem veido Berlīnes teātra kolektīvs Rimini Protokoll un Latvijas Jaunā teātra institūts.

100% Rīga izrādes notiks VEF Kultūras pilī 4. un 6. decembrī plkst. 19.00 un 7. decembrī plkst. 17.00.

Saskaņā ar Centrālās Statistikas pārvaldes datiem 2014. gada sākumā Rīgā dzīvoja 643 368 cilvēki. Visapdzīvotākais Rīgas rajons ir Purvciems, katra rīdzinieka dzīves telpa ir vidēji 23,2 kvadrātmetri, bet trīs meitenes Latvijā ir nosauktas Rīgas vārdā. Cilvēki nepārtraukti tiek grupēti līknēs, ailēs un stabiņos, ko izmanto politiskā argumentācijā vai ekonomisku stratēģiju pamatošanā. Kā būtu, ja statistikai piešķirtu cilvēciskus vaibstus? Kā būtu, ja 100 rīdzinieku pārstāvētu savu pilsētu uz skatuves līdzīgi kā 100 procentu statistikā, atklājot, ko Rīga domā un jūt patiesībā? 100% Rīga ir pilsētas portrets ar 100 sejām. Tie ir cilvēki, kas veido mūsu pilsētu, cilvēki, kuri ir satikušies pirmo reizi un citos apstākļos, visticamāk, nekad nesatiktos, daudzbalsīgs koris, kas nekad iepriekš nav mēģinājis. 100% Rīga ir izrāde par to, ko statistika nekad nespēs fiksēt.

Pusgadu izrādes veidotāji ir tikušies un runājušies ar 100 rīdziniekiem, un uzzinājuši, kas Rīgā sajūsmina vai kaitina tos, kuri šeit ir piedzimuši, un tos, kuri ir pārcēlušies uz dzīvi pavisam nesen, kādēļ daži sapņo par došanos prom, bet citi ir atgriezušies uz palikšanu, kur Rīgā apēst labāko krēmu brilē, kur ir labākās sēņu vietas un kur vislabāk trenēties ielu vingrošanā. Viss sākās ar pirmo 100% Rīga dalībnieci, pirmo procentu 100% ķēdē – Centrālās Statistikas pārvaldes priekšnieci Aiju Žīguri. Viņa uzaicināja nākamo dalībnieku jeb otro procentu, kurš uzaicināja nākamo…, un tā – līdz simtajam. Katrs 100% Rīga dalībnieks pārstāv 1% no Rīgas iedzīvotājiem, bet visi kopā ir Rīgas sabiedrības šķērsgriezums, jo atbilst pilsētas statistikai pēc dzimuma, vecuma, tautības, rajona un mājsaimniecības veida, izrādes tapšanu komentē Latvijas Jaunā teātra institūta pārstāvji.

Tomēr neviena pilsēta nav izmērāma vai izsakāma tikai skaitļos. Katrai ir savas īpatnības, specifika, tēls, ko veido tās iedzīvotāji. Tādēļ svarīgi, lai izrādē piedalās cilvēki ar noteiktu profesiju, aizraušanos vai piederību, kas raksturīga konkrētajai pilsētai. Sandjego tas bija taksists, Melburnā – sērfotājs, Rīgā uz skatuves būs gan hokeja kluba Dinamo fans, gan hipsters, gan zemledus makšķernieks.

Rimini Protokoll ir trīs mākslinieku apvienība, kuru raksturo spēja iedziļināties ikdienišķajā un pārcelt to uz skatuves. Viņu rīcībā ir pašu izgudroti un līdz pilnībai attīstīti teātra instrumenti, kas ļauj paskatīties uz realitāti kā caur lupu, izgaismo to no pilnīgi negaidīta un neparasta skatu punkta, piedāvā ne tikai jaunu, vērtīgu teātra pieredzi, bet arī jaunas, būtiskas zināšanas par pasauli. Rimini Protokoll veido teātra izrādes, lasījumus, instalācijas, multimediālus, sociāli politiskus un pētniecības projektus, kuros nekad nav piedalījušies profesionāli aktieri un kas teorijā ieguvuši apzīmējumu ”dokumentālais teātris”. 100% pilsētu projekts jau ir iestudēt 21 pilsētā Eiropā, Āzijā, Austrālijā un ASV, Rīga ir 22 pilsēta. Oktobrī mūsu skatītājiem bija iespējams piedalīties citā Rimini Protokoll izrādē Situāciju istabas.

Latvijas Jaunā teātra institūta rīkotā programma forte forte ir nozīmīgu Eiropas režisoru izrāžu sērija gada garumā. Tie ir mākslinieki, kuri pazīstami visā pasaulē sava unikālā rokraksta dēļ, un izrādes, kuru centrā ir indivīda un varas, personības un masu, mūsu savstarpējās attiecības uz lielo vēsturisko notikumu fona un gluži ikdienišķā kontekstā. Janvārī programmu atklāja latviešu režisors Alvis Hermanis, martā turpināja flāmu mākslinieks Jans Lauverss un Needcompany, bet rudenī – Alēns Platēls un les ballets C de la B un Rimini Protokoll.

Biļetes (10 eiro, ar atlaidi –7 eiro) nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs un bilesuparadize.lv. Papildu informācija: theatre.lv

0 Komentāru