Folkloras un metāla festivāls Zobens un Lemess jau šonedēļ

Pievienot komentāru
Folkloras un metāla festivāls Zobens un Lemess jau šonedēļ
Publicitātes foto

Piektdien, 8. jūlijā, pie Saukas ezera Viesītes novadā, Sēlijā, sāksies otrais starptautiskais folkloras, smagās mūzikas un seno cīņu festivāls Zobens un Lemess.

Festivāla atklājēju gods šogad uzticēts ukraiņu patriotiem Endless Battle. Black metal grupa radusies industriālā pilsētā, kura vēl nesen bija pazīstama kā Dņipropetrovska, bet kuras nosaukums dekomunizācijas ietvaros tikko noīsināts uz Dņipro. Endless Battle bez obligātā demo un EP ar Polijas leibla Werwolf Promotion palīdzību ir izlaiduši divus pilnmetrāžas albumus Brotherhood of Hate un Шляхами Безодні (Ceļā uz bezdibeni). Dziesmu tēmas visai pašsaprotamas – Kad klāt briesmīgi laiki, Pēdējā kauja, Ejot uz tikšanos ar Likteni un Uz tērauda spārniem.

Ukraiņiem sekos Latvijas Metālmūzikas Gada Balvas ieguvēji Protean, kā arī lietuviešu pagāni Luctus. Viņiem sekos Ķīnas jaunā folkmetāla sensācija Nine Treasures, kura balstās uz Iekšējās Mongolijas reģiona tautas mūziku un šamaņu dziedājumiem, izmantojot autentiskus orientālos instrumentus līdzās ģitārām un bungām.

Video: Nine Treasures koncerts

Piektdienas programmu Zobenā un Lemesī noslēgs šogad pirmā Skyforger uzstāšanās pašmāju klausītāju priekšā, savukārt uz rīta pusi skatuvi piepildīs lēnās melodijas no šīgada Eirovīzijas pārsteiguma autoriem – grupas Catalepsia.

Sestdien un svētdien rīta pusē starp skatuvi un ezeru varēs iepazīties ar senlaiku dzīvesveidu un karamākslu – piedalīsies Exercitus Rigensis, Senzemes, Kroma kuolna bruoliste un citi seno laiku rekonstrukcijas klubi.

Sestdien, 9. jūlijā, mūzika sāks dārdēt jau no pusvieniem, kad skatuvi iemēģinās latviešu folkrokeri Symbolic un simfoniskie folkmetālisti Oceanpath. Viņiem sekos baltkrievu pagāni Znich un Polijas melodiskie vikingmetālisti Valkenrag. Modernizētu folkloru piedāvās visu paaudžu iemīļotie Iļģi un līdzīga kaluma grupa Marga Muzika no Lietuvas.

Vakarā skanēs neparastākais priekšnesums rokfestivālā – uz skatuves kāps komponists Uģis Prauliņš un vīru koris Gaudeamus, kuri izpildīs Prauliņa tautas mūzikas ciklu Pagānu Gadagrāmata. Priekšnesums būs iespējams, pateicoties Kultūras ministrijas atbalstam un Viesītes novada pretimnākšanai, kā arī pašu Gaudeamus kora dalībnieku vēlmei eksperimentēt ar akadēmisko skaņdarbu izpildīšanu ekstrēmās mūzikas festivālā.

Festivālu kulminācijai tuvinās death metal pamatlicēji Latvijā – vecmeistari Sanctimony. Neraugoties uz to, ka pirms pāris mēnešiem jau iznācis deviņus gadus tapušais Sanctimony albums Unholy Five, šī grupa Zobenā un Lemesī vienīgo reizi ekskluzīvi spēlēs savu debijas ierakstu When the Sun Was God. Leģendārais ieraksts kasetes formātā iznāca pirms 20 gadiem, bet tikai šogad tas beidzot izdots kompaktdiskā, un tieši festivāla laikā tas tiks laists tautās.

Festivālu noslēgs Grieķijas melodiskā blekmetāla zvaigznes Rotting Christ. Brāļi Sakis Tolis un Temis Tolis jau trīsdesmito gadu raksta monumentālas un vienlaikus elēģiskas kompozīcijas, pēdējos albumos Κατά τον δαίμονα εαυτού (2013) un Rituals (2016) pievēršoties ne tikai Grieķijas, bet arī daudzu citu tautu mitoloģijai un folklorai. Interesanti, ka Rotting Christ piemīt ekstrēma attieksme ne tikai pret mūziku – viņi bija vienīgā ārzemju grupa, kas Eiromaidana revolūcijas un Donbasa antiterorisma operācijas laikā riskēja braukt koncerttūrē pa Ukrainu. ”Tas taču ir patīkami – lai mēs nokļūtu līdz koncerta vietai klubā, jārāpjas pāri barikādei un jālien Kamazam pa apakšu,” ar gandarījumu tagad atceras Sakis Tolis, vienlaikus norobežojoties no jebkādas politiskas ideoloģijas paušanas.

Video: Rotting Christ – In Nomine Dei Nostri

Festivāls Zobens un Lemess apmeklētājiem durvis vērs piektdien plkst. 15:00. Būs apsargāta vieta telšu pilsētiņai un autostāvvieta. Biļetes uz visu nedēļas nogali nopērkamas internetā, savukārt sestdien pie ieejas varēs dabūt arī vienas dienas biļeti. No Rīgas uz Neretu kursēs speciāli organizēti autobusi.

Vairāk informācijas meklē festivāla mājaslapā!