Festivālā Mėnuo Juodaragis uzstāsies Laibach, pārstāvēta arī Latvija

1 komentārs
Festivālā Mėnuo Juodaragis uzstāsies Laibach, pārstāvēta arī Latvija
Foto: facebook/MJRfest/

Deviņpadsmitais savdabīgās mūzikas un mūsdienu baltu kultūras festivāls Mėnuo Juodaragis jeb Mēness Melnradzis norisināsies no 26. līdz 28.augustam. Šogad tas uz vasaras atvadu svinībām aicina jaunā vidē – Zarasu rajonā, netālu no Antazaves esošajā Dūbura ezera salā. Tur gadu ritumā savas tradīcijas izkopušais neatkarīgais pasākums ar plašu kultūras programmu izvērsīs šīgada tēmu un paziņo aizvien jaunus dalībniekus.

Savdabīgā skanējuma saknes un noslēpumi

Kā norāda festivāla rīkotāju pārstāvis Jānis Jansons, šīgada Mėnuo Juodaragis gaidītākais kolektīvs būs pasaules mēroga zvaigznes – grupa Laibach. Slovēnijas kolektīvs ir pazīstams ar izteikti savdabīgu mūzikas stilu un oriģinālu mākslas koncepciju, kurā savijas gan industrial mūzikas avangards, gan roka, techno un pop skanējums, padarot to par, šķiet, slavenāko grupu no Centrālās un Austrumeiropas. Arī Latvijā pazīstamā grupa, par kuru mēdz teikt, ka tā sagrāvusi Dienvidslāviju un Tito komunistisko režīmu, savu vēsturi skaita jau 35 gadu garumā, taču Lietuvā uzstāsies pirmoreiz. Laibach uz festivāla galvenās skatuves kāps sestdienas, 27. augusta, vēlā vakarā.

Uz festivāla skatuvēm, kur valdīs alternatīvā, jaunrades un postfolkloras mūzika, uzstāsies ap 50 dažādu žanru mūzikas kolektīvu un radošo projektu no Lietuvas un citām valstīm. Savu dalību apstiprinājusi Aiste Smilgevičūte ar grupu Skylė, kā arī grupas Ugniavijas, Kūlgrinda, Esatis, Sheep Got Waxed, Garbanotas bosistas, Siela, Pievos, Žalvarinis, Solo ansamblis, Sen Svaja, smagā roka pārstāvji Luctus, Ūkanose, Sraigės efektas, skaņu eksperimentētāji Vilkduja, Obšrr, Girių dvasios, Dambras, Vėlių namai, Gas Of Latvia, Romowe Rikoito un citi.

Starp ārzemju viesiem jāmin aizvien lielāku popularitāti gūstošā somu psihodēliskā folkroka grupa Hexvessel, dabas ambient kulta meistars Alio Die no Itālijas, ievērojamais krievu world kolektīvs Theodor Bastard, tradicionālās latviešu folkloras dziedātājas Saucējas un neofolk mistiķi Keltika Hispanna no Spānijas, kā arī grupas no Igaunijas un Baltkrievijas.

Publicitātes attēls

Publicitātes attēls

Festivāla tēma – mājas

Par deviņpadsmitā festivāla vadmotīvu tā rīkotāji izvēlējušās tēmu Mājas. “Māju jēdziens šķiet saprotams ikvienam cilvēkam, tomēr pilnībā to definēt nebūt nav vienkārši,” stāsta festivāla vadītājs Ugņus Ļoge (Ugnius Liogė). ”Mēs raugāmies plaši: mājas mūsu izpratnē nav tikai dzīvesvieta, miteklis, bet arī cilvēku saiknes, ģimenes pavards, sava kultūra, savpatnība, dzimtās zemes ainava, zeme, valsts. Kas ir mājas? Šis ir interesants jautājums, ikvienam dziļi personisks un vienlaikus mums visiem kopīgs. Ceram, ka Mėnuo Juodaragis trīs dienas palīdzēs rast skaidrāku un dziļāku atbildi uz šo jautājumu,” pauž Ļoge.

Simboliski, ka festivāls, izvēloties māju tēmu, iekārtojas jaunā vietā. Tā rīkotāji zina teikt, ka jau deviņpadsmito reizi notiekošie svētki daudziem pastāvīgajiem apmeklētājiem ir kļuvuši par īstu dvēseles mājvietu.

Video

Pasākuma rīkotāji stāsta: “Pārcelt festivālu uz jaunu vietu rosināja vairāki apstākļi. Proti, Zarasos, kur pēdējā laikā bija šo svētku mājvieta, tajās pašās brīvdienās paredzēts liels starptautisks sporta pasākums, savukārt, mēs jau daudzus gadus esam metuši skatienus uz ainaviski izteiksmīgo salu Dūbura ezera hidrogrāfiskajā liegumā. Salas īpašā vēsturiskā vide, simtgadīgie ozoli un sapņainas noskaņas rosinošie dabasskati festivāla Mėnuo Juodaragis noskaņām ir īpaši piemēroti. Tāpēc esam pārliecināti, ka festivāla norises šai vietā daudziem apmeklētājiem kļūs par patīkamu pārsteigumu un iedvesmas avotu.”

Dūbura salas 46 hektāros festivāla laikā iedzīvosies četras mūzikas skatuves, seno amatu ciems, tipi (indiāņu telšu) ciemats, kino un lekciju paviljons, sporta laukumi un vairākas āra kafejnīcas. Līdzās telšu pilsētiņām ir ierīkotas četras peldvietas, darbosies dušas un pirtis, ūdeni “piegādās” dabīgie avoti. Salas piebraucamajās vietās paredzētas bezmaksas autostāvvietas, bet iebraukšana pašā salā būs par maksu. Plašas pļavas atvēlētas atbraucēju teltīm – festivāls gaidīs ierodamies ap 5000 apmeklētāju.

Biļetes visērtāk var iegādāties festivāla interneta vietnē. Rīdzinieki tās var iegādāties arī mūzikas veikalā Randoms, Kaļķu ielā 4. Vairāk par festivālu meklē arī Facebook lapā!

Doties uz filmu sadaļu

TOP komentāri

  • Ģirts
    0 0 0

    Ģirts

    Meklēju brīvu vietu transportā no Rīgas uz Menuo Juodaragi!
    t. 26761514

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl