Dainis Grūbe atkārtoti tiek pie Spēlmaņu nakts balvas

0 Komentāru
Dainis Grūbe atkārtoti tiek pie Spēlmaņu nakts balvas
Foto: F64

Pagājušajā naktī pasniegtas Spēlmaņu nakts balvas. Kuri ir šī gada laureāti un kādas emocijas virmoja uz vietas, stāsta Zane Brikmane.

Latvijas laikmetīgā teātra tēva Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā, 23. novembrī Dailes teātrī tika godināti 2014./2015. gada teātra sezonas sasniegumi, izrādes un to veidotāji, kā arī pasniegtas balvas par mūža ieguldījumu Teātra mākslā un skatītāju simpātijas balvas.

Eduards Smiļģis reiz teicis, ka aktieri ir tikai tādi viendienīši, kuri agrāk vai vēlāk no ļaužu atmiņas pazūd, tomēr, visdrīzāk, 23. novembris vēl ilgi Latvijas teātrī būs pavisam īpaša diena.

Par šī gada Spēlmaņu nakts gaidītākajiem viesiem kronējami Nacionālā teātra atlanti Ģirts Jakovļevs un Uldis Dumpis. Pavisam noteikti Spēlmaņu naktī svētku sajūtas netrūka, gaisā dzirkstīja tautā mīlēto aktieru satikšanās prieks un intriģējošs satraukums.

Līdz pašas Spēlmaņu nakts tradīcijas apaļai dzimšanas dienai vēl mazliet jāuzgaida, bet arī šajā gadā ir kāda īpaša jubileja. Šī ir desmitā reize, kad teātra izcilības tiek godinātas Dailes teātrī, ko savulaik pirms 95 gadiem dibinājis Eduards Smiļģis.

Skanot ovācijām un zāles daudzgalvainajam pūlim stāvot kājās, pirmā no skatuves atskanēja balva par mūža ieguldījumu. Vēlāk abi leģendārie aktieri LNT ziņām atzina, ka nerimstošais aplausu un ovāciju koris un viņu skatuves partneru sagādātais pārsteigums bija patiesi saviļņojis.

Par Aspazijas lomu izrādē Aspazija. Personīgi par sezonas labāko aktrisi atzīta Baiba Broka, bet Dainis Grūbe atkārtojis pērnā gada panākumus, un arī šogad žūrija viņa tēlojumu novērtējusi visaugstāk.

”Patiesībā šogad es šo balvu jūtos tiešām nopelnījis, jo es esmu ielicis ļoti lielu darbu abās šinīs lomās, it īpaši Equus. Es nezinu, kam būs jākāpj pāri, bet tā latiņa ir jātur un jāiet tālāk,” atzīst Grūbe.

Arī skatītāji Daini Grūbi balsojumā titulējuši par labāko aizvadītajā sezonā, arī izrāde Equus izpelnījusies vislielākās skatītāju simpātijas. Tikmēr šī gada darbu vērtēšana bijis viens no lielākajiem izaicinājumiem žūrijai.

Gandrīz trīs stundu ilgā apbalvošanas ceremonija 17 dažādās nominācijās noslēdzās ar izrādes Antigone triumfu, bet par gada labāko režisori žūrija atzina Lauru Grozu-Ķiberi.

Teātra balvas Spēlmaņu nakts 2014./2015. gada sezonas laureāti:

Balva par mūža ieguldījumu – Latvijas Nacionālā teātra aktieri Uldis Dumpis un Ģirts Jakovļevs

Nozīmīgākie iestudējumi:

1. Gada izrāde – Antigone Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Elmārs Seņkovs

2. Gada lielās formas izrāde – Cerību ezers Jaunajā Rīgas teātrī, režisors – Vladislavs Nastavševs

3. Gada mazās formas izrāde – Antigone Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors – Elmārs Seņkovs

4. Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem – Neglītais pīlēns Latvijas Leļļu teātrī, režisors – Dmitrijs Petrenko

5. Gada sasniegums laikmetīgajā dejā – Atgriešanās, izrādes autore Elīna Gaitjukeviča, apvienība Dejas anatomija un muzikālā apvienība ”Kaktiņš Stūrītis”

Labākie individuālie sniegumi:

6. Gada režisors – Laura Groza-Ķibere – Equus Dailes teātrī un 1984 Liepājas teātrī
7. Gada aktrise – Baiba Broka – Aspazija izrādē Aspazija. Personīgi, Matrjona izrādē Tumsas vara un loma izrādē Divpadsmit krēsli Jaunajā Rīgas teātrī

8. Gada aktieris – Dainis Grūbe – Alans Strengs izrādē Equus un Mihaels izrādē Visas viņas grāmatas Dailes teātrī

9. Gada aktrise otrā plāna lomā – Lolita Cauka – lomas izrādē Šis bērns, loma izrādē Raiņa sapņi un loma izrādē Šengenas zonas spožums un posts Latvijas Nacionālajā teātrī

10. Gada aktieris otrā plāna lomā – Artis Robežnieks – Boriss Nikolajevičs Čepurnojs izrādē Saules bērni Dailes teātrī

11. Gada debija vai jaunais skatuves mākslinieks – Jeļena Ņetjosina – Meitene izrādē Pie mums viss kārtībā un Aņutka izrādē Tumšās alejas Daugavpils teātrī

12. Gada scenogrāfs – Reinis Dzudzilo – Vīlas Latvijas Nacionālajā Operā

13. Gada kostīmu vai grima mākslinieks – Kristīne Jurjāne un Sarmīte Balode – tēlu vizuālais risinājums izrādēs Divpadsmit krēsli un Aspazija. Personīgi Jaunajā Rīgas teātrī

14. Gada gaismu un video mākslinieks – Igors Kapustins – gaismas izrādē Raiņa sapņi Latvijas Nacionālajā teātrī

15. Gada kustību mākslinieks – Inga Raudinga – Zelta pods Liepājas teātrī un Vīnes meža stāsti Latvijas Nacionālajā teātrī

16. Gada sasniegums baleta mākslā – Evelīna Godunova – Džuljeta izrādē Romeo un Džuljeta Latvijas Nacionālajā Operā

17. Gada mūzikas autors – Jēkabs Nīmanis – Blakts un Raiņa sapņi Latvijas Nacionālajā teātrī

18. Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga vai scenārijs) – Inga Ābele – Aspazija. Personīgi Jaunajā Rīgas teātrī

Skatītāju simpātiju balvu ieguvēji:

Gada izrāde – Equus Dailes teātrī, režisore – Laura Groza-Ķibere

Gada aktieris – Dailes teātra aktieris Dainis Grūbe

Gada aktrise – Dailes teātra aktrise Ilze Ķuzule – Skrastiņa.

0 Komentāru