Cēsu Mākslas festivāls desmitās jubilejas tēma – Ainava

Pievienot komentāru
Cēsu Mākslas festivāls desmitās jubilejas tēma – Ainava
Foto: LETA

Cēsu Mākslas festivāls šovasar noritēs no 15. jūlija līdz 14. augustam, un par tā vienojošo vadmotīvu izvēlēta tēma Ainava. Desmit gadu laikā ainava, kurā dzīvojam un radām, ir ļoti mainījusies un tās daudzveidību iecerēts atklāt jubilejas gadā, informē Cēsu Mākslas festivāla sabiedrisko attiecību vadītāja Egija Saļņikova.

Eksperiments un izcilība – ar šādu moto Cēsu Mākslas festivāls sāka savu darbību pirms desmit gadiem un nu jau ir iekarojis stabilu un unikālu vietu vasaras kultūras pasākumu blīvajā piedāvājumā kā lielākais multidisciplinārais profesionālās mākslas festivāls ārpus Rīgas. Festivālam raksturīgi, ka tas savas programmas notikumos koncentrējas uz jauno, pārsteidzošo, neordināro un aktuālo mākslā kombinācijā ar klasiskām vērtībām.

”Desmit gadi – tā ir atbildība, kas pieprasa no festivāla organizatoriem pastāvīgas zināšanas par laikmetīgās mākslas aktualitātēm un tendencēm, lielu organizatorisko kultūras vadības meistarību un radošo drosmi. Šīs prasmes un īpašības veido māksliniecisko izcilību un skaidri lauž stereotipu par to, ka profesionālā māksla iederas tikai galvaspilsētā. Cēsu Mākslas festivāls un Cēsu pilsēta ir pierādījuši, ka kultūras un sabiedriskie pasākumi pilsētai piesaista talantus no visas Latvijas, uztur radošo garu un būtiski veicina reģiona izaugsmi,” šodien preses konferencē savu redzējumu pauda kultūras ministre Dace Melbārde.

Foto

Festivāla atklāšana, kā ierasts gaidāma ar laikmetīgās mākslas izstādi Alus brūzī. Ekspozīcija Laikmetīgā ainava balstīta vēlmē aktualizēt ainavas žanru, kas šodienas kontekstā bieži vien tiek uztverts kā nepopulāra un sevi izsmēlusi parādība. Tā tiecas apliecināt faktu, ka ainava spēj būt viena no mūsdienu mākslas spilgtākajām, emocionāli un daudznozīmīgi ietilpīgākajām parādībām. Izstādē ar jaunradītiem darbiem piedalīsies Latvijas mākslinieki Kristiāna Dimitere, Ieva Epnere, Kristaps Epners, Romans Korovins, Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns, Inga Meldere, tekstu grupa Orbīta, Krišs Salmanis un Anna Salmane, Paula Zariņa un Sergejs Davidovs. Būs skatāms arī ekspozīcijas iedvesmas avots – vācu izcelsmes ASV mākslinieka Džeimsa Benninga videodarbs jeb mākoņa instalācija Farocki.

Otra mākslas izstāde būs apskatāma Cēsu Izstāžu namā. Tajā būs izstādīti talantīgo un aizrautīgo jauno mākslinieku – Neonilla Medvedeva, Ata Jākobsona, Zanes Tučas, Laimdotas Steķes, Klāva Lorisa, Madaras Neikenas, Zīles Ziemeles – projektā SEB stipendija glezniecībā ietvaros tapušie darbi.

Desmitā Cēsu Mākslas festivāla mūzikas programmā pārsteigs koncerti ar jaunā talanta Georgija Osokina, spilgtāko Latvijas koru, Jāņa Šipkēvica jeb Shipsea, slovēņu pianistes Kajas Draksleres un ģitārista Matīsa Čudara piedalīšanos. Arī šogad koncertu norises vietas apzināti izvēlētas dažādas un atšķirīgas – mūzika piepildīs gan Cēsu Sv. Jāņa baznīcu, gan Cēsu Puķu tirgu, gan koncertzālē Cēsis.

Grandiozākais festivāla notikums, kā ierasts, gaidāms Cēsu pils parka estrādē – īpaši jubilejas reizei tiek gatavots slavenās Džordža Gēršvina operas Porgijs un Besa koncertiestudējums, kas tiks izrādīts tikai vienu reizi. Tā muzikālais vadītājs būs Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga, bet par skatuvisko un vizuālo pusi rūpēsies režisors Viesturs Kairišs. Saskaņā ar Džordža Gēršvina ieceri četras galvenās lomas operā jādzied melnādainiem solistiem, un, to respektējot, Cēsīs klausītājiem dziedās Porgija un Besas iestudējumos pasaulē atzinību guvuši solisti. Pārējās lomās redzēsim un dzirdēsim Latvijas dziedātājus.

Kā allaž festivālā būs ko redzēt arī kino un teātra mīļiem. Ainava ir neatņemama kino sastāvdaļa, un kino pētnieka un režisora Jāņa Putniņa izveidotā programma būs mēģinājums paskatīties uz ainavu kinomākslā kā iespēju pieskarties pārlaicīgajam. Savukārt šī gada teātra programma Grand Prix piedāvās četras Latvijas profesionālo teātru un vienu nevalstiskā teātra izrādi: Liepājas teātra Portreti. Vilki un avis, Nacionālā teātra Asins kāzas, Zēns un Ak, tētīt…, Dailes teātra Iespējamā tikšanās un Ģertrūdes ielas teātra Melnā sperma. Izrādes atlasījusi pieredzējusī teātra kritiķe un šī gada Spēlmaņu nakts balvas žūrijas komisijas locekle Silvija Radzobe, un tās pieder sezonas interesantākajiem skatuves darbiem – gan režijas novatorisma, gan spilgtu aktierdarbu ziņā.

Biļetes iespējams iegādāties Biļešu paradīzes kasēs, internetā un pasākumu norises vietās.