Arsenālā notiks Vladimira Majakovska dzejas vakars

0 Komentāru
Arsenālā notiks Vladimira Majakovska dzejas vakars
Andrejs Možeiko. Publicitātes foto

Tuvojoties Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas izstādes Gustavs Klucis. Kāda eksperimenta anatomija noslēgumam, ceturtdien, 23. oktobrī, plkst. 18.00 programmas Ars Rezumē ietvaros Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls neierastā izpildījumā izskanēs ievērojamā krievu avangarda dzejnieka Vladimira Majakovska poēma Mākonis biksēs. Vakara īpašie viesi – aktieri Andrejs Možeiko un Kristaps Ķeselis, perkusionists Kristaps Krolls.

Latvijā dzimušais Gustavs Klucis (1895–1938) pasaulē ir pazīstams kā krievu avangarda pārstāvis – konstruktīvists, fotomontāžas pionieris, izcils funkcionālā dizaina un plakātu mākslas meistars. Plaša autora darbu retrospekcija Kāda eksperimenta anatomija LNMM izstāžu zālē Arsenāls iepazīstina apmeklētājus ar Gustava Kluča ieguldījumu 20. gadsimta 20. gadu avangarda tapšanā, izsekojot, kā evolucionē mākslinieka domāšana, kā viņš meklē jaunas izteiksmes formas un jaunas tehnoloģijas dažādās mākslas jomās.

Vladimirs Majakovskis (1893–1930) ir spilgts padomju dzejnieks, aktīvs revolūcijas ideju propagandists un viena no spožākajām krievu futūrisma zvaigznēm. Viņš bija īstens multimākslinieks, kā to definētu šodien, – dzejnieks, dramaturgs, kinoscenārists, kinorežisors, kino un teātra aktieris, gleznotājs un žurnālu redaktors.

Abas izcilās personības – Gustavs Klucis un Vladimirs Majakovskis – bijuši laika un kultūras telpas biedri, kuri vienlīdz aizrautīgi iesaistījušies jaunu principu un ideālu īstenošanā. Līdzīgi kā Klucis vizuālajā mākslā, Majakovskis bijis drosmīgs novators dzejā, fundamentāli izaicinot tradicionālās poēzijas formas un izpratni kopumā.

Atšķirībā no Kluča, kuram nebija ļauts izbraukt no Padomju Savienības līdz pat 1937. gadam, Majakovskim laimējās ar iespēju redzēt citas zemes – 1920. gadu sākumā viņš apceļojis Eiropu, tostarp arī Latviju, bijis ASV un Kubā. Iespējams, šī pieredze vismaz daļēji kļuvusi par iemeslu tam, ka dzejnieks patriots, kā atklāj vairākas no autora vēlīnajām lugām, 20. gadu beigās, neilgi pirms savas nāves, sācis vilties Padomju Savienības politikas virzībā.

Atgriežoties pie Gustava Kluča un Vladimira Majakovska savstarpējās saiknes, jāmin, ka tās nebija tikai paralēlas sakritības, ticība revolūcijas ideāliem un drosmīga jaunrade mākslā. Abus māksliniekus saista pavisam tieša sadarbība – Klucis fotomontāžas tehnikā veidojis ilustrācijas vienai no Majakovska zināmākajām poēmām – Vladimirs Iļjičs Ļeņins (1925).

Mākonis biksēs (1915) ir dzejnieka pirmā apjoma ziņā pilnvērtīgā poēma, kas tapusi pirmsrevolūcijas laikā. Tajā daudzšķautņaini atspoguļojas gan atraidīta mīlnieka mīlas mokas, gan revolucionāro strāvojumu trauksmainums, gan pārdomas par mākslu un retoriskas sarunas ar Dievu. Poēma savas rašanās laikā bija novatoriska arī kādā citā aspektā – tā sarakstīta nevis tradicionāli liriskā, bet gan sava laikmeta ikdienas, ielas valodā.

Mākslas darba mūsdienu interpretāciju varēs baudīt Ars Rezumē vakarā, kas notiks 23. oktobrī izstāžu zālē Arsenāls. Pasākuma dalībniekiem tiks piedāvāta unikāla iespēja dzirdēt leģendāro poēmu pamīšus divās valodās – krievu (Andreja Možeiko izpildījumā) un latviešu (Kristapa Ķeseļa lasījumā, Imanta Ziedoņa atdzejojumā). Savukārt perkusionists Kristaps Krolls ar savu meistarīgo perkusiju spēli iezīmēs Majakovska dzejas satura un ritma neparasto pulsāciju.

Ieeja pasākumā ir bez maksas.
0 Komentāru