Arsenālā notiks saruna par Vilhelmu Purvīti

Komentāri
Arsenālā notiks saruna par Vilhelmu Purvīti
Vilhelms Purvītis. Pavasara ūdeņi (Ledus iet). 1930–1935. Kartons, eļļa. Foto: Normunds Brasliņš

Ceturtdien, 4. decembrī, plkst. 18.00 Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā, Torņa ielā 1, 2. stāvā, notiks sarunu vakars, veltīts Latvijas glezniecības vecmeistaram Vilhelmam Purvītim. Muzeja īpašie viesi būs Latvijas mākslas vēstures institūta pētniece Dr. art. Kristiāna Ābele un Latvijas Mākslas akadēmijas asociētā profesore Dr. art. Kristīne Ogle.

Vilhelms Purvītis (1872–1945) bija spožs sava laika mākslinieks un mākslas pedagogs, kurš guvis atzinību ne tikai Latvijā, bet arī starptautiskā līmenī. Būdams gudrs un tālredzīgs kultūrpolitiķis, viņš aktīvi atbalstīja jaunos māksliniekus un atklāja daudzus turpmākajos gados Latvijas mākslā īpašu vietu ieguvušus talantus. Vilhelma Purvīša vārds Latvijas mākslas vēsturē un plašākas sabiedrības apziņā kļuvis par nacionālās identitātes zīmi. Tieši tāpēc mūsdienās lielākā balva profesionālās vizuālās mākslas jomā Latvijā, kas tiek piešķirta par izcilāko sniegumu divu gadu periodā, ir Purvīša balva.

Pēdējo nedēļu – līdz 7. decembrim – izstāžu zāles Arsenāls Radošajā darbnīcā apmeklētāji var iepazīties ar Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) Mākslas zinātnes nodaļas sadarbības projektu Mākslas galaktika, kurā centrālo vietu ieņem latviešu glezniecības klasiķa Vilhelma Purvīša darbs Pavasara ūdeņi (Ledus iet). Jāatzīmē, ka pavisam muzeja krājumā atrodas gandrīz 150 mākslinieka darbi, un šī ir tā retā reize, kad konkrētā glezna ir pieejama publiskai apskatei.

Agrā pavasara aina gleznota laikposmā no 1930. līdz 1935. gadam, kad Purvītis vēl pildīja rektora pienākumus un vadīja Dabasskatu meistardarbnīcu Latvijas Mākslas akadēmijā. Izdevniecības Neputns tapušajā grāmatā par Vilhelmu Purvīti (2014) mākslas zinātnieks Eduards Kļaviņš raksta, ka 20. gadsimta 30. gados gleznotājs turpinājis variēt reiz izveidoto ”latviskās ainavas” kanonu, kas Latvijas plašākas sabiedrības apziņā pārstāv ”purvītisku” un vienlaikus neapstrīdami nacionālu ainavu, tomēr salīdzinājumā ar ”neoklasicisma” posmu ir pamanāmas atšķirības – krāsas kļuvušas spilgtākas un kontrastainākas, jūgendstila viļņveidīgais ”bioloģiskā romantisma” stilizācijas īpatsvars vājinājies, toties biežāk izmantots taisnu, slīpu, zigzagveidīgu virzienu ritms laukumu robežās un triepienos. Tieši vitālais otas triepiens un košā krāsu palete, kas dominē pavasara motīva kompozīcijā, kalpoja par izšķirošo faktoru, lai darbs kļūtu par Saules simbolisku reprezentāciju jauno studentu veidotajā izstādē.

Lai sniegtu muzeja apmeklētājiem pēc iespējas daudzpusīgāku informāciju par vecmeistara personību un radošo mantojumu, uz vakara sarunu Arsenālā ir uzaicināta LMA vieslektore, Latvijas mākslas vēstures institūta pētniece Dr. art. Kristiāna Ābele, kura pastāstīs par Vilhelma Purvīša mākslinieciskās daiļrades sākumposmu. Savukārt par gleznotāja darbību saistībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju būs iespējams uzzināt no LMA asociētās profesores Dr. art. Kristīnes Ogles.

Dalības maksa: pieaugušiem – 1,42 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 0,71 eiro. Pirms pasākuma apmeklētājiem ir iespēja apskatīt LNMM izstāžu zālē Arsenāls notiekošās izstādes Saules sistēmas perspektīva un Mākslas galaktika, iegādājoties ieejas biļetes saskaņā ar cenrādi.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl