Baiss mīlestības rituāls: mākslinieka Artūra Bērziņa kāzās viesi dzer jaunlaulāto asinis

5 komentāri
Baiss mīlestības rituāls: mākslinieka Artūra Bērziņa kāzās viesi dzer jaunlaulāto asinis
DIDZIS GRODZS

Augusts Latvijā paiet precību zīmē – kāzas nosvinējuši arī skandalozais mākslinieks Artūrs Bērziņš un viņa izredzētā Keita Morfeja. Taču šīs noteikti nebija tradicionālas kāzas. Kā sarunā ar Skaties.lv atklāj mākslinieks, pat tās bijušas kā performance, kurās viesi mielojušies ar… jaunā pāra asinīm.

Artūra un Keitas laulības tika svinētas ”Grata JJ” galerijas filiālē Ausekļa ielā, kur jau iepriekš norisinājušās ekstravagantā mākslinieka performances. Un arī pats savas kāzas Artūrs bija pārvērtis par neparastu performanci.

Viesi, kuru starpā bija arī daudzi pazīstami ļaudis no pašmāju kultūras aprindām, tika aicināti ierasties melnā. Viesu priekšā tika veikts īpašs mīlestības rituāls – jaunlaulātajiem tika iegriezts locītavās un viņu asinis ietecinātas vīna kausā, ar ko vēlāk tika cienāti viesi.

”Šim kāzu rituālam ir vairāki konteksti. No laikmetīgās mākslas aspekta ar šo performanci mēs ievelkam laulības slēgšanas ceremoniju mākslas telpā, tādējādi pārvēršot tādu sociālu praksi kā kāzas par mākslas aktu.

Vienlaikus pašai ceremonijai ir sava patstāvīgā saturiskā dimensija. Pateicoties mūsu kāzu ceremonijmeistaram Baruham Amosam, šīs mistērijas darbībās un vārdos ir apslēpti pirmatnējās esības struktūras elementi – pirmcēloņa manifestācija, iemiesota simbolos, kas tiek nodoti no pašiem cilvēces pirmavotiem no viena laikmeta citā.

Darbībās nolasāmie arhetipiskie motīvi (Upuris, Vakarēdiens, u.c.) piešķir laulības slēgšanas ceremonijai papildu dziļumu, kā arvien vairāk sāk pietrūkt pasaulē, kurā lietas zaudē savu svaru,” Skaties.lv skaidro mākslinieks.

Kā var atklāt Artūrs, kāzas iezīmē jauna cikla sākumu ne tikai viņa privātajā dzīvē.

”Performance ”Grata JJ ”galerijas filiālē Ausekļa ielā 5 ir gan jauna cikla sākums, gan arī loģisks turpinājums manu performanču sērijai, kas norisinājās galerijas ”Museum LV” un ”Grata JJ” telpās A. Pumpura ielā 2,” stāsta Artūrs.