Baiba Sipeniece-Gavare: Mīļie, jūs neesat vieni! Atbalstīsim viens otru, un tas beigsies

Zane Baranovska

Autors: Zane Baranovska

''Skaties Izklaide'' redaktore

4 komentāri
Baiba Sipeniece-Gavare: Mīļie, jūs neesat vieni! Atbalstīsim viens otru, un tas beigsies
PUBLICITĀTES FOTO

Godprātīgi izturējusi 14 pašizolācijas dienas pēc atgriešanās no Austrijas, darbā radio ‘’Star FM’’ atgriezusies Baiba Sipeniece-Gavare. Radio un TV raidījumu vadītāja neslēpj – divas nedēļas slēgtās telpās, uz savas ādas izjūtot sabiedrības attieksmi, rosinājušas nopietnas pārdomas par šo laiku un sabiedrības noskaņojumu. Tās var noderēt arī Skaties.lv lasītājiem.

‘’Pirmkārt, nevajag iedomāties, ka šis ir pasaules gals. Vajag uztvert šo kā iespēju, kas jāizmanto,’’ sarunā ar Skaties.lv akcentē Baiba.

Vienalga, vai esi mājas režīmā tāpēc, ka strādā mājās, vai esi pašizolējies, atgriežoties no ārzemēm, vai arī ieslēdzies, jo inficēts ar koronavīrusu. Svarīgi distancēties no negatīvisma un apzināties – tu neesi vainīgs, tu neesi to izraisījis.

Raidījumu vadītāja pēc atgriešanās no Austrijas, par ko nebaidījās atzīties un dalīties pieredzē publiski, uz savas ādas izjutusi, ko nozīmē sabiedrības saasināta reakcija un publisks nosodījums. Baiba jau vairākkārt uzsvērusi, ka ģimenes ceļojumā devusies vēl pirms sacelta trauksme vīrusa sakarā, un jau pirms brauciena nopietni ar ģimeni izsvērusi, vai tiešām droši braukt.

Pēc atgriešanās Baiba ar ģimeni godprātīgi ieslēgusies mājās uz 14 dienām, to laikā nekontaktējoties ne ar vienu – pārtiku ģimenei tuvinieki atstājuši aiz durvīm.

‘’Es veicu ne tikai vienu, bet vairākus koronavīrusa testus. Tie visi bija negatīvi, tāpēc arī pēc šīm divām nedēļām droši devos uz darbu,’’ skaidro raidījumu vadītāja.

Sajūtās viņa dalījusies ‘’Instagram’’ blogā, kur, neskatoties uz visu iepriekšminēto, saskārusies ar negaidītu negatīvismu.

‘’Labi, ir saprotams, ka mazāk izglītotā sabiedrības daļa jau gadsimtiem ilgi grib rīkoties pēc viena modeļa – atrast vainīgo un ‘’uzdurt uz dakšām’’.

Ja savu viedokli saka cilvēks parastais, kura kompetence tālu stāv no zinātnes, tad es vēl varu saprast, bet, ja zinātnieks izplata informāciju, kura atbilst tirgus sievas līmenim, tad man gribētos celt trauksmi, jo tas rada ļoti lielu nepareizu, manuprāt, saasinājumu šajā situācijā.

Ja pazīstams zinātnieks publiski pasludina mani par masu slepkavu, viņš ir nodarījis kaitējumu ne tikai manai reputācijai un manai ģimenei, bet daudz plašākā mērogā,’’ skaidro Sipeniece.

Viņa uzver – profesionāļiem šajā laikā par koronavīrusa tēmu vajadzētu runāt ļoti uzmanīgi, taču, kad slimība uzliesmojusi Latvijā – noticis pretējais. Tā vietā, lai sabiedrību izglītotu, atsevišķi zinātnieki un eksperti sniedzot dažādus publiskus komentārus un izsakot viedokļus, radījuši histēriju, sanaidojot sabiedrību.

‘’Sākušās ‘’raganu medības’’, sabiedrībai sniegts nepareizs signāls. Izveidojusies situācija, kad tie, kuri atgriezušies no ārzemēm, izvēlas to slēpt, baidoties sabiedrības nosodījuma, bet tie, kuri jūt slimības pazīmes, vienkārši neziņo, jo baidās no citu attieksmes.

Cilvēki, kuriem ir ‘’Covid-19’’ jūtas kā noziedznieki pret sabiedrību. Es gribu uzsvērt – ikviens no mums var inficēties. Svarīgi ir nevis meklēt vainīgos, bet gan ievērot visus nepieciešamos drošības pasākumus.

Mēs tiksim tam pāri. Svarīgi cilvēkiem, kuriem pozitīvs šis vīrusa tests, pateikt – esi mājās, mēs esam ar tevi. Nevis likt justies kā noziedzniekiem,’’ uzsver Baiba.

Viņa spriež, ka daudzi šobrīd izvēlas neveikt testu vai neziņot, ka atgriezušies no ārzemēm, jo baidās no sabiedrības reakcijas. Pie viņiem māksliniece grib vērsties, uzsverot – tā nav jūsu vaina.

‘’Nemokieties vainas apziņā, bet rīkojieties. Uztaisiet testu, jo neziņa ir mokoša. Sazinieties ar ārstu un pašizolējieties,’’ pareizo rīcības plānu iezīmē sieviete, kura pati šo visu jau izbaudījusi uz savas ādas.

Piedzīvojusi kā līdzcilvēku, tā zinātnieka publisku nosodījumu, viņa uzsver, ka negaida privātu atvainošanos, bet gan cer uz kopējās attieksmes maiņu.

‘’Profesionāļu uzdevums šajā laikā ir izglītot sabiedrību, ne to sanaidot. Un mūsu visu – atbalstīt vienam otru.

Mīļie, jūs neesat vieni! Atbalstīsim viens otru, un tas beigsies. Paraugoties uz vēstures riteni – mēs neesam tajā iegriezušies pašā briesmīgākajā robā.

Mūsu senči piedzīvojuši karus, kas bijuši daudz briesmīgāki par jebkuru vīrusu. Un pat kari reiz beidzās.

Aicinu šajā laikā nepazaudēt cilvēcību, nemeklēt vainīgos, nemedīt raganas, būt apzinīgiem, neklausīties pseido ekspertos un šarlatānos, bet atrast to vienu speciālistu, kura viedoklī ieklausīties. Infektologs Uga Dumpis, piemēram, būs ļoti labs speciālists, kura viedoklī ieklausīties.

Pārstāt medīt raganas, bet tā vietā pajautāt, vai kādam – draugam, radiniekam, kaimiņam – vai nevajag kāda veida palīdzību,’’ iedvesmo raidījumu vadītāja.

Jau drīzumā lasi Skaties.lv arī raidījumu vadītājas personīgo pieredzi un padomus, kā veidot savu dienu, disciplinēt sevi un nepazaudēt veselo saprātu, ja atrodies pašizolācijā vai strādā no mājām.