Aktrise Ieva Aleksandrova-Eklone kā fūrija auļo zirga mugurā un šauj bultas

0 Komentāru
Aktrise Ieva Aleksandrova-Eklone kā fūrija auļo zirga mugurā un šauj bultas
Elvings Eklons

Aktrisi Ievu Aleksandrovu-Ekloni iepazinām dažādos seriālos, raidījumu un pasākumu vadītājas ampluā. Nu jau vairāk kā divus gadus sieviete nopietni pievērsusies jāšanas sportam. Viņa piedalās dažādās sacensības Baltijas valstīs, kā arī trenē interesentus. Ievai pieder divi zirgi viens sirms, viens melns.

Ievai jau no bērnības patīk zirgi, bet viņas vecāki šo sporta veidu uzskatīja par bīstamu, tāpēc sieviete tika pie jāšanas iemaņu apguves tikai, kad mācījās Kinoaktieru studijā. Runājot par zirgiem, aktrise pieturas pie teiciena – zirgs ir cilvēka spārni.

”Diemžēl nevaru uzteikt savus tā laika trenerus, jo mums neviens neuzskatīja par vajadzīgu iemācīt pareizi jāt ar zirgu. Ja nekritu nost, tātad – viss kārtībā! Tā gadus 15 uzskatīju, ka protu labi jāt. Tad atsāku trenēties, un sapratu, ka neko nejēdzu ne no zirga vadības, ne pareizas uzsēdes. Vajadzēja gadus piecus, lai izdzēstu nepareizo pieredzi. Tagad pašai ir kauns par saviem pirmajiem startiem,” sarunā ar portālu Skaties.lv stāsta Ieva.

Ir uzkrājusies pieredze, bet vēl aizvien Ieva uzskata, ka ir tikai pašā ceļa sākumā, jo iemaņas nepārtraukti jāpilnveido. Sacensības parāda, kāda ir jātnieka stresa noturība un spēja ar zirgu ”sarunāt” vajadzīgās lietas ļoti ierobežotā laikā.

Foto: Elvings Eklons

Gadās arī, ka kopēju valodu jātniekam ar zirgu sacensību laikā tā arī neizdodas atrast. Arī aktrisei tā ir gadījies. Pirmās reizes asaras bira kā pupas. Ar laiku veidojas šī noturība pret sacensību stresu, tad var sākt analizēt darbu ar zirgu un saprast, kāpēc kaut kas ir izdevies un kaut kas – ne visai.

”Šķiet, smieklīgi – kameras priekšā stresa nav, uz skatuves – arī ne, pasākumus vadu, un te, sēžot zirgā, “noķeru” stresu. Bet nu tās ir citas sajūtas. Par rezultātiem – jā, tie, protams, ir uzlabojušies, bet kā jau teicu – mums vēl daudz, daudz jāstrādā, lai sasniegtu augstāku līmeni. Piedalos gan ”LJF” rīkotajās sacensībās, gan arī sacensībās Lietuvā un Igaunijā,” smaida Ieva.

Uzturēt zirgus nav lēti, tā nav tikai staļļa mēneša maksa – jāmaksā par zirga kalšanu, nagu griešanu, obligātajām potēm, attārpošanu, zobu vīlēšanu, arī masāžu, un kur vēl piedevas, kārumi, zirga krēpju kopšanas līdzekļi.

”Sākotnēji sarēķinu, vai mani mēneša ienākumi nosegs izdevumus par zirgiem un tikai tad varu domāt par sevi – vai varu atļauties manikīru vai kādu jaunu ”štāti”,”atklāj Ieva.

Vienam zirgam ikdienā Ieva velta 2-3 stundas – atved no ganiem, notīra, saseglo, tad 25-40 minūtes treniņš, pēc tā – zirgu atsoļo, noskalo ar aukstu ūdeni kājas, izberzē ar sienu muguru, pabaro, izved ganīties.

”Citas dienas trenēju audzēkņus vai strādāju ar viņu zirgiem. Tas ir arī veids, kā uzturēt sevi labā fiziskā formā. Skriet vai braukt ar riteni man nepatīk, arī trenažieri mani nesaista, tā kā labi, ka man ir zirgi, citādi varbūt veltos, kā tāds rausītis, jo garšīgi paēst man ļoti patīk,” smejas Ieva.

Ieva sociālajos tīklos publiskojusi daudz fotogrāfijas, kurās redzama, traucoties zirga mugurā un šaujot ar loku bultas. Izrādās, tā ir īpaša jāšanas disciplīna ”horseback archery” jeb šaušana ar loku. Tā ir populāra Arābu Emirātos, Irānā, Ungārijā, arī Somijā.

”Tā kā man bērnībā patika šaut ar loku un pati lokus arī taisīju, divreiz domāt, vai gribu piedalīties loka šaušanas seminārā, man nevajadzēja. Pirms gada pamēģināju, šogad darbojos jau nopietnāk – treniņi bija ilgstošāki un arī  uzdevumi smagāki, piemēram, 25 metru garā taisnē, zirgam lēkšojot, izšaut 2 bultas. Sanāca pat pāris reizes trāpīt!” tā Ieva.

Ieva loka šaušanā trenējas nesistemātiski. Zirgu loku viņa saņēma tikai pagājušā gada nogalē. Pa ziemu šaut aktrise negribēja, jo sala pirksti.

Zirgu, ar kuru sabiedrībā zināmā persona piedalījās seminārā, pieradināja pie loka pāris dienas pirms semināra. Ievai nav plānu piedalīties šāda veida sacensībās, bet ir cerība, ka prasmes būs noderīgas kādā filmā – šeit Latvijā vai aiz tās robežām.

””Nameja gredzenā” manai varonei zirgā nebija jāsēž, toties nācās trenēt gan Džeimsu Blūru, gan Aisti Diržūti, gan mūsu pašu Andri Keišu, Kasparu Kārkliņu, Kasparu Zāli, lai kadrā viņi zirgos izskatītos pārliecinoši. Tāpat vajadzēja arī paauļot zirga mugurā, dublējot ķēniņieni Rāmu.

Arī ”Billē” iemācīju sēdēt zirgā Andri Buli. Man ar kolēģiem bija ļoti viegli strādāt, jo sapratāmies no pusvārda, un arī zirgi filmēšanas laikā necieta no neprasmīgas apiešanās. Tas ir primārais – iemācīties nedarīt pāri zirgam,” par zirgiem un filmēšanu stāsta Ieva.

Jāšanas hobijs nu jau pāraudzis profesijā, aktrisei ir trenera sertifikāts, viņa aktīvi sākusi darboties jātnieku trenēšanā.

”Apmācu jātniekus sākuma iemaņām, lai viņi izvairītos no kļūdām, kuras pieļāvu kādreiz es. Pēdējā laikā ļoti populāras kļuvušas ekskursijas zirgu mugurā, turklāt tās tiek piedāvātas arī cilvēkiem bez priekšzināšanām. Tajās nereti pierakstās cilvēki, kuri nekad dzīvē zirgu nav redzējuši.

Gribas aicināt, sākumā uzkāpiet zirgam mugurā un izmēģiniet, vai tas būs pa spēkam. Citādi brīnišķīgais ceļojums var pārvērsties murgā ar apdauzītu dibengalu,” nobeidz Ieva.

0 Komentāru