Komentāri
Šodien sākas Tenso dienas jeb Eiropas vadošo koru nedēļa Latvijā
Dānijas Nacionālais vokālais ansamblis. Publicitātes foto

Piektdien, 17. oktobrī, ar audiovizuālu uzvedumu Dzidrums. Seriāls koncertzālē Palladium Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā sāksies Tenso dienas jeb Eiropas labāko koru nedēļa.

Pulcējot Eiropas izcilākos korus, Tenso dienās kopumā izskanēs septiņi koncerti, kas notiks Rīgā, Cēsīs, Siguldā un Ventspilī. Tāpat mūzikas cienītāji aicināti uz meistarklasēm un vadošo Eiropas kora mūzikas profesionāļu tikšanos.

Šis Rīga 2014 notikums ļaus Latvijai sevi kārtējo reizi apstiprināt kā kormūzikas lielvalsti – gandrīz nedēļas garumā kļūstot par izcilākās profesionālās koru kultūras centru. Eiropas Profesionālo koru asociācija Tenso jau vairāk nekā 10 gadus apvieno labākos Eiropas korus. Viens no tās četriem dibinātājiem savulaik bija arī Latvijas Radio koris, kas šogad kļūs par Tenso dienu saimnieku, uzņemot kolektīvus Latvijā.

Latvijā uzstāsies kori no Francijas, Dānijas un Vācijas, kā arī Latvijas Radio koris un Tenso Eiropas jauniešu koris. Koncertos pie diriģenta pults stāsies Hanss Kristofs Rādemanis (Hans-Christoph Rademann, Vācija), Markuss Krīds (Marcus Creed, Lielbritānija), Rolāns Arabedjans (Roland Arabedjan, Francija), Kaspars Putniņš un Sigvards Kļava. Muzikālo skanējumu papildinās Sinfonietta Rīga un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.

17. oktobrī koncertzālē Palladium Tenso Eiropas jauniešu kora izpildījumā varēsim vērot un klausīties audiovizuālu uzvedumu Dzidrums. Seriāls. Uzvedumā piedalīsies Kristaps Pētersons, kurš spēlēs elektrisko ģitāru, kā arī mūsu izcilais ģitāras mākslas meistars Kaspars Zemītis un DJ Monsta. Uzveduma režisore ir Zane Kreicberga. Skanēs Kristapa Pētersona, Makša Rēgera, Riharda Štrausa un Riharda Vāgnera mūzika.

Siguldas koncertzālē Baltais flīģelis 17. oktobrī uzstāsies Dānijas Nacionālais vokālais ansamblis Markusa Krīda vadībā. Programmā Olivjē Mesiāna, Luidži Nono, Karla Nilsena un Vauna Holmbo skaņdarbi.

18. oktobrī Rīgas Sv. Pētera baznīcā notiks Eiropas koru lielkoncerts Simfonijas un pasakas. Piedalīsies Latvijas Radio koris, RIAS kamerkoris, Dānijas Nacionālais vokālais ansamblis, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris. Diriģenti Sigvards Kļava, Hanss Kristofs Rādemanis un Markuss Krīds. Lielkoncertā skanēs Ērika Ešenvalda un Līgas Celmas pasaules pirmatskaņojumi, kā arī Igora Stravinska, Olivjē Mesiāna, Luidži Nono, Ģērģa Ligeti kompozīcijas.

19. oktobrī Vidzemes koncertzālē Cēsis klausītājus priecēs RIAS – kamerkoris no Vācijas diriģenta Hansa Kristofa Rādemaņa vadībā. Programmā – Ģerģa Ligeti, Ernsta Kršeneka, Torstena Raša, Karla Amadeja Hartmaņa skaņdarbi.

21. oktobrī plkst. 18.00 Ventspils Nikolaja evaņģēliski luteriskajā baznīcā uzstāsies Musicatreize – koris no Francijas diriģenta Rolāna Arabedjana vadībā. Savukārt Spīķeru koncertzālē 21. oktobrī notiks atvērtā meistarklase Augstā dziesma, kurā piedalīsies Latvijas Radio koris un ansamblis Sarband diriģenta Kaspara Putniņa vadībā.

22. oktobrī Rīgas Domā – Eiropas labāko koru nedēļas noslēgumā – notiks koncerts Vox. Senie garīgie dziedājumi pasaules pirmatskaņojumos, kurā uzstāsies Latvijas Radio koris, Musicatreize, Sinfonietta Rīga. Diriģenti Sigvards Kļava un Rolāns Arabedjans. Programmā – Pētera Vaska, Ērika Ešenvalda, Andreja Selicka, Bernata Vivankosa skaņdarbu pirmatskaņojumi, kā arī Fransuā Bernāra Maša, Zada Multakas mūzika.

Koncertus rīko VSIA Latvijas Koncerti. Biļetes nopērkamas Biļešu paradīzes kasēs un koncertu norises vietās.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl