Rīgā koncertēs japāņu mākslinieks Rjodzi Ikeda

Komentāri

7. septembrī kinoteātrī ”Splendid Palace” notiks japāņu mākslinieka Rjodzi Ikedas (Ryoji Ikeda) audio vizuāls koncerts ”datamatics [ver.2.0]” festivāla ”Survival Kit 6” un Rīga 2014 programmas ietvaros.

Rjodzi Ikeda, viens no pazīstamākajiem Japānas eletroniskās mūzikas autoriem, savos darbos ne tikai pievēršas skaņas raksturīgākajām pamatiezīmēm, bet vienlīdz veiksmīgi izmanto arī gaismu kā matēriju un matemātiku kā metodi. ”datamatics” ir ilglaicīgs projekts, kas sastāv no vairākām daļām – kustīga attēla, skulpturāliem elementiem, skaņas un jauno mediju tehnoloģijām. Viņa darbiem piemītošais vizionārisms rosina iztēli par utopiskās pilsētas nākotnes modeli, sasaucoties ar festivāla ”Survival Kit” šī gada tēmu ”Utopiskā pilsēta”.

Rjodzi Ikeda dzimis 1966. gadā Gifu, Japānā, dzīvo un strādā Parīzē, Francijā. Savu radošo darbību viņš aizsāka 90. gados kā dīdžejs un skaņu mākslinieks, no 1994. gada darbojās multimediju mākslas grupā ”Dumb Type”. Autors nodarbojas gan ar elektroniskās mūzikas komponēšanu, gan vizuālo mākslu un tiek uzskatīts par vienu no pārliecinošākajiem un starptautiski atzītākajiem māksliniekiem, kas veiksmīgi spēj apvienot šos abus medijus. Savos darbos viņš fokusējas uz skaņas un vizuālo struktūru pamatīpašībām, izmantojot matemātisku precizitāti un matemātisko estētiku. Mākslinieka performances tiek smalki konstruētas no dažādiem skaņas elementiem, vizuāliem materiāliem, fiziskiem fenomeniem un matemātiskām darbībām.

Autors bieži izmanto spēcīgus sensuālos efektus, kas robežojas ar cilvēka uztveres spējām un iedarbojas gandrīz hipnotizējoši uz klausītāja maņām. Viņa mūziku veido neparastas frekvences, ultraskaņas, trokšņi un skaņas pamatelementi, ar kuriem eksperimentējot mākslinieks cenšas izzināt cilvēka uztveri, tās saistību ar matemātiku, laiku un telpu. Rjodzi Ikeda tiek dēvēts par ultra-minimālistu, jo tiecas reducēt vizuālus un audiālus objektus līdz pastiprinātai maņu pieredzei. Paralēli skaņu projektiem, viņš veido arī instalācijas, pievēršas grāmatu mākslai un mūzikas ierakstiem, sadarbībā ar arhitektiem veidojis arī telpiskas struktūras. Autors piedalās nozīmīgākajos laikmetīgās mākslas un mūzikas festivālos, kā arī iesaistās plaša mēroga starpdisciplināros projektos. Šogad Rjodzi Ikedam piešķirta Prix Ars Electronica Collide@CERN 2014 balva.

Biļetes uz Rjodzi Ikedas koncertu pieejamas www.bilesuserviss.lv. Šobrīd biļetes cena ir 10 EUR, taču, koncertam tuvojoties, cena tiks paaugstināta.

Rjodzi Ikedas koncerts ”datamatics [ver.2.0]” Rīgā tiek organizēts laikmetīgās mākslas festivāla ”Survival Kit 6” ietvaros. Festivāls, kurš šogad iekļauts ”Rīga 2014” Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā, norisināsies no 4. līdz 27. septembrim Rīgā. Tā norises vietās – Vāgnera zālē Vecrīgā un bijušajā tekstilfabrikā ”Boļševička” Ganību dambī 30 – tiks atklātas mākslas izstādes, notiks lekcijas, performances, radošās darbnīcas, tiks demonstrētas filmu programmas. Festivālā piedalās vairāk nekā septiņdesmit dalībnieki no divdesmit piecām valstīm. Pasākumu organizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl