Pasniegs nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvas

Komentāri
Pasniegs nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps balvas
Publicitātes foto

Šodien, 11. decembrī, Dailes teātra Lielajā zālē notiks Rīgas Starptautiskā kino festivāla un Latvijas nacionālā filmu festivāla Lielais Kristaps noslēguma ceremonija, kurā tiks pasniegtas balvas Lielais Kristaps.

Par mūža ieguldījumu Latvijas kinomākslā ceremonijā tiks godināti režisors un operators Ivars Seleckis un montāžas režisore Maija Selecka.

Balvai nominētas 34 filmas dažādās kategorijās. Visvairāk nominētā ir Aigara Graubas filma Sapņu komanda 1935 ar nominācijām 11 dažādās kategorijās. Kopā festivālam tika pieteiktas 98 filmas, kuru garums ir no divām minūtēm līdz trīs stundām. Balvas Lielais Kristaps tiks piešķirtas 24 kategorijās.

”Pateicoties jaunajām tehnoloģijām un autoru enerģijai, filmu kļuvis vairāk. Tādēļ ir pieņemts lēmums turpmāk festivālu veidot katru gadu, tādējādi radot iespēju regulāri parādīt un izvērtēt kopējo devumu kino nozarē,” iepriekš akcentēja festivāla Lielais Kristaps direktore Ieva Romanova.

Labākajai pilnmetrāžas spēlfilmai nominēta Aika Karapetjana filma Cilvēki tur, Jāņa Norda Mammu, es tevi mīlu!, Jura Kursieša Modris, Aigara Graubas Sapņu komanda 1935. Labākais spēlfilmas režisors nominēti Jānis Nords, Juris Kursietis un Aigars Grauba.

Labākajai īsmetrāžas spēlfilmai nominēta Signes Birkovas filma Es atgriezīšos kā kvēlojoša roze, Laura Ābeles un Raita Ābeles Kastrāts kuilis, Stanislava Tokalova Mazliet ilgāk, Astras Zoldneres Trauslā sirds, Ksenijas Zaķes Zivs.

Lielā Kristapa konkursā īpaši spēcīga būs dokumentālo filmu programma. Nominācijā Labākā pilnmetrāžas dokumentālā filma izvirzītas filmas Escaping Riga (Dāvis Sīmanis), Kapitālisms Šķērsielā (Ivars Seleckis), Māra (Krista Burāne), Tapieris (Ilona Brūvere), Uz spēles Latvija (Pēteris Krilovs). Labākā īsmetrāžas dokumentālā filma izvirzītas Fedja (Kristīne Želve), Mitrais (Dainis Kļava), Pēdējā tempļa hronika (Dāvis Sīmanis), Talanta formula. Dzimuši Rīgā (Adriana Roze), Teritorija.Vija Celmiņš (Olafs Okonovs).

Savukārt par titulu Labākais dokumentālās filmas režisors sacentīsies Krista Burāne, Ilona Brūvere, Pēteris Krilovs, kā arī Dāvis Sīmanis par filmu Escaping Riga un Gints Grūbe – Vairāk nekā dzīve.

Uz godalgu Labākā animācijas filma pretendē filmas Akmeņi manās kabatās (Signe Baumane), Eži un lielpilsēta (Ēvalds Lācis), Kora turneja (Edmunds Jansons), Lietus dienas (Vladimirs Ļeščovs), Villa Antropoff (Kaspars Jancis, Vladimirs Ļeščovs).

Sacenšoties kategorijā Labākā debijas filma, festivāla konkursā pārliecinoši startēs arī režisori – Aiks Karapetjans ar filmu Cilvēki tur, Andris Gauja – Izlaiduma gads, Juris Kursietis – Modris, Ivars Tontegode – Sēņotāji, Signe Birkova – Es atgriezīšos kā kvēlojoša roze.

Pirmo reizi balva tiks piešķirta jaunā kategorijā Labākā minorā kopprodukcija, kurā tiks vērtētas Latvijas un citu valstu kopražojumu filmas, kurās strādājuši Latvijas profesionāļi, un Latvijas producents ”mazā” kopproducenta statusā. Šajā kategorijā nominētas filmas Divas sievietes (Vera Glagoļeva), Miglā (Sergejs Lozņica), Spēlmanis (Ignas Jonynas).

Labākās aktrises nominācijā – Inga Alsiņa (Izlaiduma gads), Vita Vārpiņa (Mammu, es tevi mīlu!), Dace Everss (Sēņotāji), Rēzija Kalniņa (Es atgriezīšos kā kvēlojoša roze). Labākais aktieris – Ģirts Jakovļevs (Džimlai rūdi rallallā), Kristers Pikša (Modris), Jānis Āmanis (Sapņu komanda 1935).

Nominācijā Labākais spēlfilmas operators iekļauti Gints Bērziņš (Divas sievietes), Andrejs Verhoustinskis (Džimlai rūdi rallallā), Jānis Eglītis (Spēlmanis), Andrejs Rudzāts (Es atgriezīšos kā kvēlojoša roze), bet nominācijā Labākais scenārists – Signe Baumane (Akmeņi manās kabatās), Jānis Nords (Mammu, es tevi mīlu!), Aigars Grauba un Andrejs Ēķis (Sapņu komanda 1935), Alvis Lapiņš un Pēteris Krilovs (Uz spēles Latvija), Kristīne Želve (Fedja).

Filmas tiek vērtētas pēc divpakāpju vērtēšanas sistēmas – sākumā darbus noskatījās un nominācijām izvirzīja kino profesionāļu organizāciju – Latvijas Kinematogrāfistu savienības, Latvijas Kinoproducentu asociācijas, Kinooperatoru ģildes, Filmu mākslinieku ģildes un FIPRESCI Latvija – veidotas ekspertu grupas. Daži no ekspertiem ir režisori – Andis Mizišs, Lūcija Ločmele, Renārs Vimba, Andris Rozenbergs un Jānis Putniņš –, kā arī ekspertu grupā strādāja operators Valdis Eglītis, aktieri Esmeralda Ērmale un Rolands Zagorskis, kino kritiķe Anita Uzulniece, kostīmu māksliniece Ieva Kundziņa u. c.

Festivāla laikā žūrijā filmas skatījās un vērtēja Latvijas Kinoproducentu asociācijas pārstāvis Bruno Aščuks, Kinooperatoru ģildes pārstāvis Valdis Eglītis, FIPRESCI Latvija pārstāve Uzulniece, režisori Jānis Streičs, Andis Mizišs, animācijas režisore Roze Stiebra un trīs ārvalstu viesi – filmu kritiķe Elena Stishova no Krievijas, kino žurnālists Jans Šulcs-Ojala no Vācijas, kā arī kino teorētiķis un Norvēģijas filmu institūta pārstāvis Jans Eriks Holsts.

“Lielais Kristaps” šogad ceļos arī pie kādas no Eiropas Kinoakadēmijas balvai nominētajām filmām. To būs izvēlējušies skatītāji, balsojot par filmām.

Atsevišķi tiks vērtētas un balva piešķirta arī studentu filmām. Tiks izvēlētas arī skatītāju simpātiju balvas, par kurām skatītāji balsoja kinoteātrī pēc seansa un internetā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl