Pasaules gaisma uzstāsies ekskluzīvā koncertā Nabaklab

Komentāri
Pasaules gaisma uzstāsies ekskluzīvā koncertā Nabaklab
Grupas Pasaules gaisma dibinātājs Imants Daksis. Foto: Juris Justs

Nākamsvētdien, 2. novembrī, klubā Nabaklab vienīgo koncertu sniegs dziesminieka Imanta Dakša tūkstošgades sākumā izveidotā grupa Pasaules gaisma.

“Dziesminieka jeb kliedzošā folka pārstāvja Imanta Dakša dziesmas esam pieraduši dzirdēt, viņam uzstājoties vienatnē un pašam sevi pavadot uz akustiskās ģitāras. Emocionālās un sevi plosošās uzstāšanās manieres dēļ reizēm rodas pat iespaids, ka TĀ var nospēlēt tikai vienreiz mūžā vai arī šī reize ir vienīgā un liktenīgā. Klausītājam, kas to redz un dzird pirmoreiz, pavisam noteikti.

Klausoties Imanta dziesmās, var iztēloties arī, kā tās skanētu rokmūzikas aranžējumos grupas izpildījumā, jo Imanta iedvesmas avoti un muzikālās valodas veidotāji ir gan bardi, gan grupas Black Sabbath, Joy Division, Kino, Graždanskaja Oborona u.c. Jau 2001. gadā viņam radās grupa Pasaules gaisma, kura paspēja nospēlēt daudzus koncertus un ierakstīt divus albumus, iegūstot sev stabilu cienītāju loku,” Imanta Dakša solo darbību un grupas Pasaules gaisma rašanos raksturo mūzikas žurnālists Uldis Rudaks. Pasaules gaismas ierakstus joprojām var noklausīties grupas draugiem.lv mūzikas profilā.

Pasaules gaismā spēlēja Imants Daksis (balss, ģitāra), Juris Tipa (basģitāra) un Mārtiņš Links (bungas), kura vietā vēlāk nāca Edgars Liljē – abu pēdējo kolēģis no leģendārās underground grupas Depo, kas piedzīvoja īsu, bet ļoti spilgtu mūžu. Vēlāk Pasaules gaismai ar taustiņinstrumentiem pievienojās arī Kalvis Kluburs no tumšā sintpopa grupas STandART, kurā savukārt ģitāras spēlējuši gan Tipa, gan Links.

Vēlāk Imants vairāk pievērsās solodarbībai, izdodot albumu pēc albuma, jo, kā viņš pats teica, vienatnē ir vieglāk, jo dziesmas ātrāk ir gatavas spēlēšanai. Ja runā par ražīgumu, tad Daksis kā dziesmu autors ir vienīgais, kuram šajā ziņā ir izdevies pārspēt Māri Švernu.

Pirms septiņiem gadiem Pasaules gaismas basģitāristam Jurim Tipam pārceļoties dzīvot uz Meksiku, daudzu mūzikas cienītāju cerības vēl kādreiz dzirdēt šo grupu koncertos izkūpēja gaisā. Tomēr Imants juta vēlmi atkal realizēt savas dziesmas grupā un pat apsvēra iespēju arī pārcelties uz Meksiku, lai atsāktu muzicēt kopā ar Juri – ļoti radošu, muzikāli erudītu un kolorītu pagājušās desmitgades sākuma Latvijas neatkarīgās mūzikas pārstāvi. Pašlaik Juris pirmo reizi pa visiem šiem gadiem viesojas dzimtenē un 2. novembrī Nabaklab notiks vienīgais grupas Pasaules gaisma koncerts, kurā atkal kopā spēlēs Imants Daksis, Juris Tipa un Edgars Liljē.

Divas dienas pēc koncerta Juris Tipa atgriezīsies Meksikā. Šoreiz ar visām saknēm pavisam burtiskā nozīmē, ņemot uz turieni līdzi arī savu māti. Arī Meksikā Juris turpina nodarboties ar mūziku, spēlējot basģitāru grupās Los Robotes un Merlussa.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl